Jak vysekat a zapravit drážky do zaomítané stěny?
Rozhodli jste se pro dodatečnou montáž klimatizace nebo úpravu elektroinstalace a nechcete, aby vám v místnosti překážely nevzhledné lišty pro kabely a potrubí? Pak se budete muset pustit do sekání drážek a následné zapravení omítky. Mnozí se sekání drážek bojí z důvodu pracnosti i prašnosti. Při zvolení vhodných postupů však bude výsledek perfektní s minimem prachu. Po pečlivém zapravené pak ani nepoznáte, že jste do omítky dříve sekali a vrtali.
Náročnost sekání ovlivní použité stavební materiály
Než se pustíte do vysekávání drážek ve stěnách, zjistěte si, z jakých materiálů jsou zhotovené. S tím souvisí i výběr nářadí a pomůcek, stejně tak i zvolené správného postupu. Do některých materiálů se sekat nesmí (panel) nebo je třeba dodržet různá omezení (nosné zdivo). Pracné je také vrtání a sekání do betonového zdiva, oproti tomu je vysekávání do dutých cihel podstatně snazší. Nejjednodušší úpravy se vám budou provádět do pórobetonu, který je měkký a poddajný.
Cesty řezu si naplánujte a na stěnu načrtněte
Čím méně drážek do stěny vytvoříte, tím bude práce rychlejší, méně prašná a nedojde k omezení nosnosti zdiva. Proto si pečlivě naplánujte cesty, kudy kabely či potrubí povedete. Také zkontrolujte, jestli se nové drážky nekříží se současným elektrickým vedením nebo rozvody vody. Upřednostněte rovné řezy a vyhněte se velkému množství odboček a zaoblených řezů, které se provádí těžko.
Elektroinstalace v koupelně se řídí přísnými pravidly
S elektrickým nářadím půjde práce snadno od ruky
Bez kvalitního elektrického nářadí by bylo vysekávání drážek velmi zdlouhavé a výsledek kvůli otlučeným rohům a opadané omítce neuspokojivý. Pro vysekávání je nenahraditelným pomocníkem drážkovací fréza, díky které rychle vybrousíte linky do požadované hloubky po celé délce. Drážkovací fréza je poměrně drahá, proto doporučujeme využít služeb některé půjčovny nářadí.
Alternativním pomocníkem je úhlová bruska, která v kombinaci s vhodným kotoučem poslouží stejně dobře. Práce s úhlovou bruskou však vyžaduje více zkušeností, jelikož budete drážky brousit od oka. Udržet rovnou linku a vrtat soustavně hluboko není ani pro zkušeného kutila nic jednoduchého.
Jakmile budete mít linky předbroušené, můžete ze stěn drážky vysekat ručně pomocí kladiva a majzlíku, nebo elektrického či pneumatického bouracího kladiva. Díky silnému příklepu budou kusy cihly, betonu či pórobetonu odpadat po velkých částech a drážky budete mít hotové za pár minut.
Po dokončení prací omítku pečlivě zapravte
Až budete mít drážky v omítce vysekané, můžete se pustit do elektroinstalačních nebo jiných montážních prací. V posledním kroku je důležité omítku zapravit, aby byla od původní k nerozeznání. V první řadě volný prostor v drážkách jemně vystříkejte vodou a odstraňte veškeré nečistoty a prach. Poté na stěnu aplikujte běžnou jádrovou omítku tak, aby se nacházela přibližně 2 až 3 mm pod okrajem pohledové omítky.
Až hrubá omítka vytvrdne, můžete se pustit do štukování. Podle typu původní omítky zvolte co nejpodobnější typ štuku (vyrábí se v různých zrnitostech) a do místa drážky jej postupně natahujte. Řiďte se pokyny na obalu štukové omítky a nepřekračujte doporučenou tloušťku vrstvy (standardně se dají štuky nanášet do síly 5 mm). Následně štuk zapravte filcovým hladítkem a srovnejte s původní omítkou. V posledním kroku po zaschnutí všech stavebních hmot proveďte nátěr interiérovou barvou – místo sekání drážek jen tak nepoznáte.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku