Jak na realizaci asfaltové cesty
Asfalt je všude kolem nás. Své využití však má nejen na veřejných komunikacích, ale také v okolí bytové výstavby. Potřebujete k domu realizovat příjezdovou cestu nebo zbudovat asfaltový pás, který propojí dům s jinou stavbou? Kromě betonu nebo zámkové dlažby zvažte i asfalt. Jeho realizaci můžete svěřit specializované firmě, do práce menšího rozsahu se pak můžete pustit i svépomocí.
Asfalt je levnější než beton
Asfalt se skládá z drobných částí kamene, které jsou vzájemně spojené ropou. I díky tomu má typickou černou barvu (po přidání barviv však může mít i jiné zabarvení). Možná vás překvapí, že realizace betonové cesty obvykle vyjde dráž než cesty z asfaltu. Vždy je však nutné zohlednit i cenu práce.
Na asfaltování větších ploch je nutné použít speciální strojní vybavení v čele s válcem a zejména finišerem. Jde o specializovanou techniku, kterou má k dispozici méně firem než v případě zařízení pro výrobu a distribuci betonu. Nezajímejte se tak jen o cenu materiálu, ale o kompletní realizaci včetně práce.
Sibiřský modřín – kvalitní stavební materiál z Ruska
Proč přemýšlet na asfaltovou cestou
Kromě příznivé ceny přináší asfaltový povrch řadu výhod. Obecně se doporučuje kvůli bezpečnosti. Černá silnice zajistí dobrou orientaci a ve tmě se dá dobře osvětlit. Oprava asfaltového povrchu je poměrně snadná, povrch je navíc rovný a příjemný nejen při jízdě v autě, ale třeba i na kole nebo kolečkových bruslích.
Z asfaltových cest se také snadno odstraňuje sníh a jiné nečistoty, což výrazně usnadňuje údržbu v letním i zimním období. Pozor si však dejte na asfaltování v teplých lokalitách, kde vlivem vysokých teplot může docházet k uvolňování oleje a tvoření ropných skvrn. Pokud jste někdy šlápli do rozpáleného asfaltu, potvrdíte nám, že čištění obuvi či oděvu neví vůbec snadnou záležitostí. Ve většině případů můžete oblečení nebo boty od asfaltu rovnou vyhodit.
Opravy a asfaltování menších ploch zvládnete sami
Potřebujete-li vyasfaltovat větší plochu, máte dvě možnosti. Nejsnazším řešením je obrátit se na firmu, která vám zajistí kompletní realizace. Řešení na klíč však bývá také nejdražší. Druhou variantou je objednat si dodávku asfaltové hmoty, kterou po složení ihned sami zpracujete. V takovém případě budete potřebovat válec, díky kterému teplou hmotu udusáte.
Menší plochy můžete vyasfaltovat i zcela svépomocí. V hobby marketech a obchodech se stavebninami se totiž prodávají studené asfaltové směsi, které jsou určené zejména pro asfaltování malých ploch a provádění drobných oprav. Směsi lze používat i při nízkých teplotách, při aplikaci je navíc nemusíte zahřívat.
Na místo, kde chcete vytvořit asfaltovou vrstvu, nasypte požadované množství materiálu. Pomocí lopaty či hrábí studenou asfaltovou směs rozhrňte do strany a vytvořte souvislou vrstvu. Nakonec musíte asfalt zhutnit, aby získal požadovanou pevnost, vzájemně se propojil a nedrolil se. Nejlepším řešením je použití vibrační desky, která zajistí dokonalé zhutnění. Při asfaltování velmi malých ploch, například opravách drobných výtluků, můžete přistoupit k mechanickému zhutňování lopatou, kovadlinou či jiným těžkým předmětem.
Asfaltování je fyzicky náročné, a tak je lepší na větší plochy svěřit práci do rukou specializované firmy. Nová příjezdová cesta z asfaltu nebo parkování stání vám bude u domu sloužit řadu let a potěší vás svými vlastnosti. Na asfalt tak rozhodně nezanevřete a považujte jej za vhodnou alternativu k litému betonu či zámkové dlažbě.
Přečtěte si související články:
Diskuse k článku