Pórobeton: výroba, vlastnosti, výhody a využití
Pokus vás čeká stavba rodinného domu, musíte se rozhodnout, na jaký stavební materiál vsadíte. V posledních desetiletích je velký zájem především o zdivo z pórobetonových tvárnic, které úspěšně konkurují pálené cihle i dalším materiálům. Seznámíme vás s procesem výroby pórobetonu, jeho vlastnostmi, výhodami i možnostmi využití.
Pórobeton vznikl už v polovině minulého století
I když se o materiálech z pórobetonu často mluví jako o moderních, existují už více než 100 let. Tehdy švédský architekt Eriksson zformulovat recept na jeho výrobu. V roce 1929 byla ve švédském městě Yxhult zahájena výroba pórobetonových tvárnic pod zkratkou Y-Tong. Právě Ytong byl první registrovanou značkou tohoto materiálu na světě.
I když se na výrobu pórobetonu dnes zaměřuje mnoho společností, prvenství Ytongu nikdo nevezme. Je také namístě podotknout, že tehdejší výrobní postup se od dnešního výrazně lišil. Materiál například obsahoval kamencovou břidlici, které dle pozdějších zjištění obsahuje stopy přírodního uranu. V 70. letech proto z bezpečnostních důvodů došlo k úpravě receptury.
Jak se vyrábí pórobeton
Pórobeton je materiál vyráběný z přírodních surovin. Základ tvoří písek, cement a vápno, pomocnými materiály jsou pak obvykle sádra a prášek či pasta z hliníku. Každý výrobce však využívá trochu jiné suroviny i výrobní postupy, a tak se vlastnosti různých výrobků mírně liší.
Vstupní suroviny se smíchají s vodou. Vznikne kašovitá hmota, která se lije do formy. Vlivem uvolňujících reakcí se začnou tvořit bubliny a materiál zvětší svůj objem asi na čtyřnásobek. Po zatuhnutí je materiál tvarově stálý a může se formátovat do konkrétních rozměrů. Aby měl materiál svou pevnost a tvrdost, provádí se proces autoklávování. Probíhá hydratační reakce, vznikají nové minerály a materiál dosahuje požadovaných vlastností.
Vlastnosti pórobetonových tvárnic
Pórobetonové tvárnice se ve stavebnictví rychle ujaly zejména pro své dobré vlastnosti, kterých je nespočet. Patří mezi ně zejména:
Izolační schopnost
Moderní pórobetonové materiály se vyrábí s ohledem na dobré tepelněizolační vlastnosti. Existují i speciální termoizolační tvárnice, které se díky napěnění chovají jako tepelná izolace. Díky tomu je lze využívat také ke stavbě nízkoenergetických či pasivních domů.
Pevnost a tuhost
I když je pórobeton poměrně lehkým materiálem, díky použití autoklávu má vysokou pevnost a tuhost. Proto lze z pórobetonu bez problémů stavět i obvodové stěny až do několika podlaží.
Vzduchotěsnost
Některé typy pórobetonových tvárnic jsou vhodné i pro stavbu domu z jednovrstvého zdiva, tedy bez dodatečného zateplení. Stěně je dokonale vzduchotěsná sama o sobě, a to bez použití jakýchkoliv vzduchotěsných fólií nebo pásek.
Snadná opracovatelnost
Velkou předností pórobetonu je nízká hmotnost a snadná opracovatelnost. Díky tomu jde o vhodný materiál i pro svépomocné stavebníky. Materiál je poddajný a snadno se do něj frézují drážky pro potrubí a kabely. Zkracování při zdění je pak možné i pomocí ručního nářadí.
Využití pórobetonu
Pórobetonové tvárnice jsou vhodné nejen k výstavbě rodinných, ale také bytových domů. Díky dostatečné pevnosti a tuhosti je lze použít i pro několikapodlažní stavby. Díky systémovým řešením, které nabízí různí výrobci tvárnic, z pórobetonu postavíte i vnitřní příčky, překlady, stropy, schody, a dokonce i střechy.
Chcete se o stavebních materiálech dozvědět více informací? Přečtěte si i další články:
Diskuse k článku