Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží
Plast, dřevo, nebo hliník? Před nákupem oken budete nejen řešit typ materiálu, ale v cenových nabídkách se budou objevovat pojmy jako Uw, Ud, Ug, distanční rámeček nebo purenit. Nebojte, nemusíte si kupovat slovník cizích slov. Po pár minutách čtení budete vědět to nejdůležitější a navíc prozradíme, jak si pořídit okna do pasivního domu výrazně levněji.
Důležitý je celkový prostup tepla
Ať už jste se rozhodli pro drahá hliníková, klasická dřevěná nebo dnes nejžádanější plastová okna, určitě budete řešit, jak že vlastně dobře izolují. Více se o tom, kolik tepla vám přes okna a dveře unikne, dozvíte ze tří zkratek:
- Ug – značí prostup tepla přes sklo,
- Uf – pro rám,
- Uw – celkový prostup.
Právě údaj Uw (v případě dveří Ud) je pro vás nejdůležitější, čím bude nižší, tím lépe. Pro okna s dvojskly bývá kolem 1,2 W/m²K, v případě trojskel je o zhruba 4 desetiny nižší. Stále častěji si lidé pořizují okna s trojskly (přece jen je to investice do budoucnosti), ale na druhou stranu, pokud máte dům, který je nezateplený nebo nemá tlusté zdi, je investice do dražších oken s trojskly v podstatě zbytečná. Teplo vám stejně bude unikat přes zdi.
Dalšími parametry, které jsou při výběru důležité, je:
- stavební hloubka – nejméně by měla být 70 mm, ale lepší je 80 a více mm,
- počet komor v profilu – alespoň 5, optimum je 6 až 7 komor,
- meziskelní (distanční rámeček) – vhodnější je plastový, který eliminuje vznik rosení,
- těsnění – standardně je dvojité, u dražších oken bývá ještě středové,
- kvalitní kování – ověřenými výrobci jsou například Winkhaus, Maco, G-U, Roto,
- typ profilu – důležité je, aby měl dostatečné výztuhy.
Montáž svépomocí ušetří peníze i čas
Věděli jste, že i okna se dají koupit na e-shopu? Ano, jednoduše na pár kliků si nakoupíte vybrané okno a pak si ho sami namontujete nebo zadáte známým osvědčeným řemeslníkům. Instalaci si tak důkladně pohlídáte a nemusíte mít obavy, na kterou montážní partu zrovna natrefíte.
Největší sklad plastových oken a dveří v České republice má e-shop Skladová-okna.cz. „Na skladě máme kolem 140 typů v počtu až 1000 kusů a pro ty, kteří potřebují okna a dveře na míru, je k dispozici online konfigurátor. V něm si během pár minut navolíte rozměry, barvu, zasklení a typ profilu. V nabídce máme ověřený profil PREMIUM z vlastní produkce švýcarského koncernu Arbonia AG, a protože si uvědomujeme neustálý tlak na úsporu elektrické energie, nově prodáváme i německý profil REHAU SYNEGO AD. Ten je standardně dodáván s trojsklem a díky výborným izolačním vlastnostem, má Uw již od 0,78 W/m²K, se hodí i do pasivních domů,“ říká Petr Borecký, ředitel kuřimské společnosti TT HOLDING, která e-shop provozuje. Díky tomu, že si okna namontujete sami, je cena výrazně nižší a ušetříte i čas. „Dodání bývá do měsíce, u příplatkových barev do 6 týdnů,“ upřesňuje Borecký.
Jak se vyvarovat chyb při montáži?
Před montáží doporučujeme přečíst si ČSN 74 6077, která popisuje, co je potřeba dodržet. Například uvádí, v jakých vzdálenostech je nutné okno kotvit nebo jak velká by měla být připojovací spára. Praktický montážní návod krok po kroku včetně videa najdete i na e-shopu Skladová-okna.cz.
Kromě správného usazení doporučujeme připojovací spáru ošetřit okenními fóliemi, vnitřní jsou parotěsné, venkovní paropropustné. Díky tomu zajistíte, aby do spáry nevnikala vlhkost. Pozor ale, aby fólie dobře fungovaly, je nutné je nejpozději do dvou měsíců zakrýt, na slunci degradují.
Poslední rada se týká dveří, a to jak vchodových, tak balkonových nebo terasových (portálů). Abyste zamezili vzniku tepelných mostů, dejte pod dveře izolační desku, nejčastěji bývá pojmenována purenit. Výška se volí v návaznosti na výšku finální podlahy (při měření je potřeb vycházet z vágrysu).
Diskuse k článku
Martin