Tenkovrstvé venkovní omítky zdobí a chrání najednou
Omítka neplní jen dekorační a estetickou funkci, její hlavní smysl je v poskytování ochrany. Fasáda je vystavena mnoha vnějších vlivům, které v průběhu let dostatečně otestují váš výběr. Při výběru se musíte zaměřit na materiál, strukturu, přilnavost, odolnost proti otěru, prodyšnost, elasticitu a voděodolnost.
Bez ochranné vrstvy se neobejde žádný dům, a tak je na trhu nepřeberné množství druhů – od minerálních, přes akrylátové, mozaikové (LINK), až po hliněné. Jejich vzhled záleží na podkladu a způsobu nanesení, kdy kromě klasické hladké úpravy můžete zvolit kupříkladu drásanou či rastrovanou.
Nejčastěji používané tenkovrstvé venkovní omítky
Při výběru omítky je potřeba brát ohled na podklad. Nevhodná kombinace dvou vrstev totiž může způsobit například špatnou propustnost par a výsledek pak rozhodně nebude vypadat dobře - začnou potíže s vlhkostí a plísněmi. Tenkovrstvé omítky se nanáší v síle 1 až 5 milimetrů a vybírat můžete z těchto druhů:
- Minerální omítka: oblíbená, s nejlepším poměrem cena – kvalita. Vyznačuje se dlouhou životností, je paropropustná a nehořlavá. Lze ji zakoupit již s přimíchaným barevným odstínem, v jiném případě se barva nanáší až na hotovou omítku. Snadno však poznáte, která strana domu je více vystavovaná rozmarům přírody – zatímco tyto zdi budou viditelně opotřebené, ty ve stínu budou zářit jako nové.
- Složitější je to s akrylátovou omítkou, která není prodyšná. Záleží tedy na tom, jestli odchází dostatečné množství páry zdmi. Její největší výhodou je vysoká odolnost proti mikroorganismům, jako jsou houby, řasy a lišejníky. Dá se čistit vodou a tak se snadno udržuje. Natahuje se najednou, protože ji nelze napojovat.
- Naopak vysoce propustné jsou silikátové omítky odolné díky pojivu z draselného vodního skla. Jejich nevýhodou je nižší voděodolnost a pružnost, na druhou stranu vynikající výsledky má v oblasti odolnosti proti mikroorganismům. Cena je o něco vyšší než u akrylátové.
- V současnosti nejpoužívanější je silikonová omítka, která kromě odolnosti proti plísním nebo houbám vykazuje nejvyšší hodnocení ve všech dalších ohledech. Hodí se na objekty zateplené minerální vatou a polystyrenem.
Používá se také kombinace silikonu a silikátu, kdy jsou zkombinovány ty nejlepší vlastnosti u obou a hlavně je tím snížena cena.
Kvalitní omítka kromě pěkného vzhledu zajistí i izolaci obvodových zdí, speciálním druhem je pak sanační omítka, která je určena pro vlhké zdivo. Při výběru se nebojte poradit s odborníkem, s jehož pomocí najdete tu nejvhodnější omítku pro váš dům.
Diskuse k článku