Sádrové omítky jsou vhodným řešením pro každou místnost
Sádrové omítky pro interiéry převyšují tradiční omítky v mnoha ohledech. Mají lepší tepelně-izolační vlastnosti, jsou zdravotně nezávadné, všestranně použitelné, vynikají i z hlediska estetičnosti a mají spoustu dalších nesporných výhod. Pro jejich využití tak hovoří řada argumentů. V tomto článku si proto sádrové omítky přiblížíme a nastíníme si postup při zhotovení.
Výhody sádrové omítky oceníte, ať už se chystáte na výměnu oken, nanesení nové omítky do celé místnosti nebo jste se rozhodli oživit stěny interiéru netradičními prvky. Díky svým vlastnostem jsou sádrové omítky vhodné do téměř každého interiéru. Sádra je zdravotně nezávadná, má neutrální pH (nedráždí kůži), dokáže udržovat příjemné mikroklima místnosti, což ocení zvláště alergici. Použití sádrové omítky je také prospěšné pro regulování vlhkosti (detailnější informace o tom, jak udržovat vlhkost v bytě, se můžete dozvědět ZDE) a v neposlední řadě pro lepší odolnost stěn proti požáru.
Výhody sádrové omítky
- zdravotní nezávadnost
- je rovná, hladká, nedrolí se, nepraská a nedrží se na ní prach
- regulace vlhkosti
- zvyšuje odolnost stěn proti požáru
- jednoduchá opravitelnost
- použitelnost na a pod jakýkoliv materiál do jakékoliv místnosti
- zvyšuje tepelně-izolační vlastnosti stěn
- je ekologická
- možnost tvorby zajímavých a netradičních tvarů na stěnách
Sádrové omítky dokážete nanést snadno bez pomoci odborníka
Před nanesením sádrové omítky je třeba povrch jeden den předem napenetrovat, aby byla zajištěna rovnoměrná nasákavost povrchu a přilnavost omítky. Penetrace se nanáší na suchý podklad se zapravenými spárami zbavený prachu a mastnoty.
Dostatek sádrové omítky smícháme v čisté nádobě s vodou dle návodu do hladka. Při nanášení na zeď používáme zednickou lžíci, hladítko a špachtli, pro větší plochy můžeme použít lať. Po zahlazení nanesené sádrové omítky do roviny necháme asi 1 hodinu zaschnout, poté stěnu navlhčíme, rozfilcujeme a po dalších 5 minutách povrch finálně vyhladíme. Zatímco o ostatních omítek je třeba nanášet více vrstev v rozsahu několika dnů, sádrová omítka je jednovrstvá, čímž se práce několikanásobně urychlí.
Další povrchové úpravy můžeme dělat asi po 14 dnech, kdy je povrch zcela vyschlý. Místnost musí být po dobu schnutí dostatečně větraná. Na sádrové omítky můžeme použít jakékoliv materiály, pouze před lepením obkladů či kamenů se musí povrch napenetrovat.
Dojde-li k poškození sádrové omítky a následnému opravení, nemusíme se bát, že bude napojení vidět jako u ostatních omítek, což je další nesporná výhoda.
Diskuse k článku