Druhy bydlení: hliněné domy
Fandíte alternativním přístupům v oblasti architektury a stavebnictví? Pak vás nadchnou hliněné domy, které jsou ekologické, cenově dostupné a inovativní ze všech ohledů. Hliněné domy vychází z tradice staré stovky let, využívají však poznatky moderního stavitelství a splňují požadavky na tepelnou izolaci, stabilitu i bezpečnost. V dalším dílu o různých druzích bydlení se zaměříme právě na hliněné domy a jejich charakteristiku, v pokračování článku pak zmíníme jejich hlavní výhody a nevýhody.
Hliněné domy jsou ekologické
Těžko byste hledali druh stavby, které by byl z hlediska přístupu k životnímu prostředí šetrnější než právě zmiňovaný hliněný dům. O hliněné domy mají zájem právě ti, pro které je propojení přírody s prostředím, ve kterém žijí, na první místě. Hliněné domy jsou vystaveny z materiálů, které pochází z přírody, a jsou i bezpečné pro zdraví.
Na rozdíl od azbestu, formaldehydových lepidel a dalších materiálů, které se běžně v oblasti stavebnictví používají, jsou hliněné domy vystavené jen z materiálů dostupných v přírodě. Základním pilířem jsou nepálené hliněné cihly, které v kombinaci s hliněnými omítkami a dusanými stěnami vytváří zajímavé architektonické řešení.
Hliněné domy – v minulosti nic neobvyklého
Mohlo by se zdát, že hliněné domy jsou výstředností dnešní doby. Ve skutečnosti tomu tak není, i u nás je tradice výstavby domů z hlíny poměrně bohatá a sahá až o několik století zpátky. Původní hliněné domy se vyskytovaly především na území Moravy. Bohužel, většina původních hliněných staveb na Moravě byla zničena při povodních v roce 1997.
V posledních letech je však zájem o alternativní přístupy v oblasti stavitelství stále větší, a tak pozorujeme návrat ke stavbě domů z hlíny. I když se jedná spíše o okrajovou záležitost, existuje u nás velká komunita lidí, kteří se o hliněné domy zajímají a předávají si cenné rady a zkušenosti.
Ukázka původní hliněné stavby v Libčicích
Hlína a její vlastnosti
Základem filozofie hliněných domů je použití ryze přírodních materiálů. Tím nejdůležitějším je samozřejmě hlína. Tak by měla být kvalitní a jílovitá. Aby byly vlastnosti hliněné stavby co nejlepší, hlína se kombinuje i s jinými přírodními materiály, například s oleji, rákosem, vlnou, ale také štěrkem či pískem. Z hlíny se pak zhotovují nepálené cihly, jejichž výroba je mnohonásobně úspornější než výroba pálených cihel. Proto je stavba domů z hlíny výrazně levnější než realizace zděných staveb, o to je však časově náročnější.
Moderní hliněné stavby musí odpovídat přísným požadavkům a normám. Proto se musí směs hlíny a dalších materiálů vhodně zkombinovat tak, aby byly nepálené cihly odolné vůči plísním, rozkladu i vlhkosti. Materiál musí být co nejhutnější, a to zejména u nosných konstrukcí. Aby byl tepelný odpor stavby co nejnižší, musí se hliněné stavby zpravidla dodatečně zateplovat. Aby byly izolační vlastnosti materiálu větší, obvykle se do hlíny přidávají i různé vylehčující příměsi. Při stavbě hliněného domy by měly být provedeny zkoušky použitelnosti, které potvrdí kvalitu dané hlíny a její vlastnosti.
Přidejte se do komunity stavitelů hliněných domů
Stavebních firem, které by vám zhotovili hliněný dům na klíč, u nás příliš nenajdete. Hliněné domy se často volí jako vhodný typ stavby pro realizaci svépomocí. Na internetu a v odborných publikacích najdete stále více informací, na základě kterých se do realizaci hliněných domů můžete pustit. Doporučujeme vám přidat se do české komunity stavitelů hliněných domů, kteří si předávají cenné informace a vzájemně si radí. Pokud s hliněnými domy nemáte žádné zkušenosti, rada zkušených stavitelů pro vás bude nezbytná.
Domy z hlíny jsou netradiční, vynikají však řadou výhod. Je však třeba počítat i s mnoha nevýhodami. Ne shrnutí plusů a záporů těchto staveb se zaměříme v pokračování článku.
VÝHODY A NEVÝHODY HLINĚNÝCH DOMŮ
Další díly seriálu Druhy bydlení:
Diskuse k článku