Šlehaný tmel – k čemu slouží a jak s ním pracovat
Má konzistenci šlehačky, dobře se s ním pracuje a po zaschnutí nepopraská. Taková je charakteristika šlehaného tmelu, který s oblibou používají malíři a jiní řemeslníci k opravám prasklin a poškozených míst na stěnách a stropech. Kde všude najde své uplatnění, jak jej správně aplikovat a kdy po něm sáhnout? Na tyto otázky vám na následujících řádcích odpovíme.
Šlehaný tmel – skvělý pomocník na praskliny
Chystáte se malovat a řešíte, jak opravit praskliny na stěně, případě díry, které vznikly po hřebíčcích a hmoždinkách? Právě k tomuto účelu je ideální hladký šlehaný tmel husté konzistence, který velmi dobře drží na mnoha materiálech a snadno se s ním pracuje.
Výhodou šlehaného tmelu je snadná opracovatelnost, možnost umytí před zaschnutím, bezproblémové překrytí vodou ředitelnými i syntetickými barvami i aplikace bez nutného broušení povrchu. Poškozené místo jednoduše překryjete tmelem a po pár hodinách můžete malovat. Po prasklině nebo díře v omítce nezbude ani památka. Další výhody šlehaného tmelu jsou následující:
- Po vytvrzení je přetíratelný
- Povrch tmelu se dá velmi snadno vyhladit
- Díky své husté konzistenci je vhodný i pro nanášení v silné vrstvě
- Nesmršťuje se, a tedy nepraská
- Nestéká a rychle zasychá
Tmel je vhodný i pro opravu uražených rohů
Díky konzistenci, pevnosti a možnosti nanášení v silné vrstvě se šlehaný tmel s oblibou používá i pro opravu uražených rohů. Pokud jste při manipulaci s nábytkem nebo vysávání urazili kus omítky v rohu, tmelem jej zapravíte během chvilky. Pomocí špachtle snadno vytvoříte roh požadovaného tvaru – může být zaoblený i s ostrou hranou. Pomocí houbičky nebo jiného nástroje pak zapravíte detaily a po vymalování ani nepoznáte, že byl roh stěny dříve poškozený.
Na jaké materiály je šlehaný tmel vhodný?
Šlehaný tmel se nejčastěji používá pro opravu poškozené omítky, ať už jde o praskliny, vrypy, díry od hmoždinek či uražené rohy. Bez problémů jej však můžete používat na různé materiály včetně sádrokartonu, dřeva, plastu, dřevotřísky, kovu nebo betonu. Můžete jej využít i pro opravy poškození v dřevěném nábytku nebo stavebních konstrukcí.
Postup aplikace šlehaného tmelu
V první řadě je potřeba očistit podklad od nečistot, opadajících kousků omítky a mastnoty. V místě praskliny odstraňte veškerou uvolněnou omítku, vysajte nebo omeťte smetáčkem. Aby tmel na podkladu držel, nesmí se na něm nacházet žádné částice prachu nebo zbytky stavebních materiálů.
Na důkladně očištěný podklad naneste potřebnou vrstvu šlehaného tmelu pomocí hladké špachtle. Tlakem na špachtli vyplňte prostor praskliny a pohybem zespodu nahoru vyhlaďte. Pokud budete zapravovat vlasové praskliny, můžete do nich tmel vtláčet konečkem prstu.
Potřebujete-li provést povrchovou úpravu, například vyhlazení nebo strukturování, učiňte tak přibližně 15 minut po nanesení. Šlehaný tmel zavadne a bude poddajný, stále však bude opracovatelný. Tmel zcela vytvrdne přibližně po 2 hodinách. Poté jej můžete překrýt libovolnou barvou, v případě potřeby jej můžete i přebrousit smirkovým papírem nebo jiným typem brusiva. Díky hladké konzistenci a složení však broušení ve většině případů není nutné.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku