Jak zastříhávat a sušit levanduli, aby neztratila svou barevnost
Levandule je pro své syté zbarvení nádhernou ozdobou mnoha zahrad, ale také interiérových prostorů. Pokud chcete své bydlení rozzářit krásně fialovými kvítky levandule, které vám budou dělat radost i několik měsíců, sáhněte po sušené levanduli. Na rozdíl od čerstvé si zachová svou vůni i barevnost dlouhou dobu. Můžete si koupit již usušenou levanduli, pokud vám však roste na zahrádce, pusťte se do jejího sušení. Máme pro vás tipy a rady, jak levanduli zastřihnout a sušit, aby nepřišla o svou barevnost.
Střih levandule ovlivní tvar i kvalitu
Pokud chcete levanduli sklízet za účelem sušení, musíte se jí věnovat v průběhu celého roku. Zásadní je správné zastřihávání ve vhodnou chvíli, díky kterému bude bohaté na květenství a bude mít rovnoměrný tvar. Během léta se levandule prostříhává po odkvětu. Hlavní řez, při kterém je potřeba rostlinu zkrátit asi o třetinu, se však provádí až na jaře, zpravidla na konci března. Budete-li levandule pravidelně prostříhávat, podpoříte její rozvětvování i růst nových výhonků.
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Bylinky na vaší zahrádce: Připravujeme se na vysetí
Sklizeň levandule pro sušení: důležité je načasování
Chystáte-li se stonky levandule připravit ke sušení, je velmi důležité naplánovat čas sklizně. Je totiž důležité provést sběr ještě v době, kdy květy levandule nejsou úplně rozvité. Současně se doporučuje provést sběr v době, kdy je barva kvítků nejintenzivnější. Zůstane pak výrazná i po usušení a vynikne také intenzivní vůní. Pro zpracování lze sbírat jen květy s krátkým stonkem, za účelem sušení je však nutné sklízet lístky i se stonky.
Pomalé sušení levandule v tmavé místnosti
Pokud jste se o levanduli v průběhu roku dobře starali a vybrali vhodné období sklizně, můžete přejít k procesu sušení. Základem je sušení neuspěchat, aby lístky nezačaly opadávat či intenzivně tmavnout. Nejšetrnější je pomalé sušení ve tmě. Postup je následující:
Vytvořte svazky a stáhněte je gumičkou
Levandule se nejlépe suší ve svazcích. Ty můžete vytvářet už při sklizni – až máte v ruce velký trs stonků, přiložte je proti dlani a pečlivě seřaďte. Přes stonky omotejte dlouhou gumičku a stahujte do doby, kdy budou svazky pevně držet. Nesmí se však pod tlakem gumičky drtit. Upřednostněte použití gumiček před provázky, které mohou z úvazku při sušení vyklouzávat (stonky mají tendenci se scvrkávat).
Vyhledejte tmavé místo pro sušení
Pokud chcete, aby byla barva sušené levandule co nejvýraznější, dejte si práci s vyhledáním ideálního stanoviště pro sušení. Uložením do temného prostoru zabráníte blednutí fialových květů, ke kterému dochází působením slunečních paprsků. Místo pro sušení však musí být současně tmavé s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu. Pro sušení je vhodná například garáž nebo krytý kout pod pergolou.
Svazky zavěste stonky nahoru
Aby byly květy levandule po usušení krásně vyrovnané a zachovaly si svůj tvar, sušte svazky vzhůru nohama. Svazky stažené gumičkou zavěste na háčky nebo hřebíčky.
Vyčkejte měsíc, než levandule uschne
Nakonec nezbývá než čekat. Čím trpělivější budete, tím hezčí sušená levandule bude a déle vám vydrží. Svazky levandule schnout obvykle kolem jednoho měsíce, v teplejším prostředí můžou dokonale proschnout už za dva týdny. V průběhu schnutí choďte jednotlivé svazky pravidelně kontrolovat. Jak poznat, že je proces sušení u konce? Při otrhávání květy snadno odpadnou i bez použití velké síly. O to větší opatrnost je při manipulaci se sušenými svazky na místě.
Patříte mezi milovníky voňavé levandule? Pak si přečtěte i další články, které jsme pro vás v minulosti připravili:
Diskuse k článku