Bylinky na vaší zahrádce: Připravujeme se na vysetí
Voňavé a chutné bylinky jsou nepostradatelnou součástí každé správné kuchyně. Pár lístků bazalky, nakrájená petrželka nebo pažitka mohou proměnit pestrý pokrm ve skutečnou lahůdku. Bylinky však mají zvláště silné aroma, použijeme-li místo těch koupených v obchodě bylinky vypěstované na vlastní zahrádce.
Prakticky všechny kuchyňské bylinky jsou současně také léčivými rostlinami a mohou být příjemnou prevencí některých onemocnění. A protože se jaro nezadržitelně blíží, je třeba se zamyslet nad tím, jak, kde a s jakými bylinkami si bylinkový záhon na naší zahrádce pořídit. Pro malý bylinkový záhon se najde místo snad v každé zahradě. Většina bylinek sice vyžaduje minimální péči a téměř žádné hnojivo, ale výběr místa bychom neměli nechávat úplné náhodě.
Slunce, nebo stín?
Většina u nás pěstovaných a používaných bylinek pochází z teplejších krajin, většinou okolo Středozemního moře, a proto i ideální podmínky pro ně jsou obdobné. Bylinky potřebují dostatek světla a tepla, aby mohly vytvářet charakteristické aromatické látky. Pro bylinkové záhony je proto dobré vybírat spíše chráněná a osluněná místa. Ocení je zejména takové bylinky, jako je šalvěj, mateřídouška, oregano, levandule, rozmarýn, nebo i meduňka a majoránka. Naopak do mírného stínu můžeme vysazovat původem středoevropské bylinky, tedy například mátu, šťovík nebo medvědí česnek.
Pozor na hnojiva
Půda k pěstování bylinek by neměla být na živiny příliš bohatá. Měli bychom se při jejich pěstování vyvarovat použití čerstvého hnoje a hlavně dusíkatých hnojiv. Jejich použití by mělo na bylinky sice zdánlivě blahodárný vliv, nadměrný růst listů by však byl na úkor cenných aromatických a léčivých látek.
Vhodné je však při pěstování většiny bylinek používání kvalitního zralého kompostu. Substrát na záhoně s bylinkami by měl být vždy kyprý a velmi dobře pro vodu propustný. Aromatické byliny totiž nesnášejí nadměrné zamokření.
Důkladné odstranění plevele předem vám ušetří čas i nervy
Příprava záhonu pro pěstování bylinek je velmi důležitá. Po výběru toho správného stanoviště pořádně nakypříme půdu. Těžká, vlhčí půda není pro většinu bylinek vhodná. Nesmíme zapomenout také pečlivě odstranit všechny plevelné rostliny, abychom se nemuseli později neustále rozčilovat nad stále se rozrůstajícím a nezničitelným svlačcem a podobně. Po celém záhonu rozprostřeme vyzrálý kompost, který do půdy zapracujeme jen „mělce“ na povrchu.
Diskuse k článku
Jaroslava Hořejšová