Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Pěstovat okrasné rostliny bez půdy? S metodou hydroponie žádný problém. Květináče bez vrstvy zeminy nabízí výhody pro prostředí, kde je důležitá hygiena. Hydroponický roztok snadno dodává vhodnou skladbu živin, což zase přináší výhody třeba pro velkokapacitní pěstírny zeleniny, kde je důležitá rychlost růstu a množství úrody. Hydroponie je využitelná ale jen v interiérech.

 

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. Hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ale ceněny také v dnes. Do okolí se neuvolňují z půdy alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Bez starostí o zálivku a s dostatkem živin

Hydroponie vyřeší problém s nedostatečnou nebo naopak přehnanou zálivkou a uhníváním kořenů. Odpadá tak starost o každodenní přísun vody, přesto je její dostatek optimální a rostlina tak rychleji roste a sílí. K tomu přispívá skladba živin přesně podle potřeb jednotlivých druhů. Přesný poměr látek umožňuje rychlejší zakořenění a růst. U užitkových rostlin se proto sklízí dříve a častěji, okrasné květiny se zase pyšní bohatším olistěním nebo většími květy.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních pomínkách: množství světla, teplotě prostředi a vzdušné vlhkosti.

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. I když hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ceněny také v dnes. Do okolí nejsou z půdy uvolňovány alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Hydroponický živný roztoky

Rostliny pěstované hydroponicky se ničím neodlišují – vykvétají v obvyklém období a potřebují vegetační klid stejně, jako kdyby byly pěstované v substrátu.
Rozdíl je jen ve složení tekutiny, která představuje jediný zdroj živin. Nároky na její složení jsou tak o něco jiné. Základní prvky (dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra, železo) a stopové prvky musí být ve vhodném poměru. Roztok si nemusíte míchat sami, kupuje se rovnou hotový, ale je třeba vybrat vhodnou koncentraci. Příliš nasycený roztok rostlině neprospívá stejně jako tekutina s nízkým obsahem potřebných látek.

Speciální květináče ze dvou nádob

Květináč určený k hydroponickému pěstování poznáte snadno. Má dvojitý obal – jedna část slouží pro usazení květiny, do druhé se nalévá roztok. Propustnými stěnami se dostane ke kořenům a rostlina tak má potřebnou výživu.
Vyrabí se z různých materiálů (od plastových, přes keramické, až po květináče kameninové), nikdy na něm ale nesmí chybět stupnice, díky které poznate množství roztoku v nádobě. Kvůli hnilobě do něj musí zasahovat jen kořeny, kořenový váček by v kontaktu s tekutinou začal zahnívat.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních podmínkách: množství světla, teplotě prostředí a vzdušné vlhkosti.

Pěstujte zeleninu i pokojové květiny

Hydroponie si získala své příznivce díky snadnější péči, kdy rostlinám jen málokdy chybí živiny. To se drazí na jejich prvotřídním vzhledu. Nesmíte však zapomínat na pravidelné doplňování roztoku – zpravidla ale stačí dolévat asi jednou za 14 dní. Rostliny nemusí mít hladinu roztoku stále na maximum, dokonce se doporučuje ponechat jednou za čas stav roztoku 2 až 3 dny na nejnižší hranici.

- hydroponické pěstování rostlin využívá pro její "zasazení" keramzit – přírodní materiál z jílu, kterým se rostlina zasype. Jedná se o přírodní materiál z expandovaného jílu
- rostlinám při hydroponii nehrozí nákazy chorobami, které na sebe váže půda
- vyhnete se přelití i zbytečnému vyschnutí
- díky hydroponii můžete pěstovat květiny i v koupelně bez toho, aby uvadaly kvůli přílišnému vlhku
- pozor na chlad a prvan, který nedělá hydroponicky pěstovaným druhům dobře
- rostliny rostou díky neustálému přísunu živin rychle: kořeny sílí, cyklus nic nebrzdí a tak rychle vykvetou a případně i brzy plodí

Pokojové rostliny pro hydroponii

Hydroponie se týká převážně rostlin, které vynikají listy. Ty jsou díky dostatku živin svěží, zdravě barevné a pevné.

  • Fíkusy,
  • Anturie
  • Lopatkovec
  • Filodendrony
  • Palmy

Hydroponie se nehodí pro druhy, kterým se mění rytmus zálivky podle období. Týká se to klívie, vánočních a velikonočních kaktusů, nevyhovuje ani cibulovinám a hlíznatým rostlinám.

Vysazujete-li více rostlin do jedné větší nádoby, pak pro každou zvolte samostatnou nádobu. Kořeny těchto rostlin jsou totiž velmi bujné, a pokud jim neomezíte prostor, pak se nekontrolovaně propletou.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

Užitkové rostliny pro hydroponii

Hydroponické pěstování zeleniny se rozšířilo až nedávno. Oblibu si hydroponie získala pro možnost kontrolovaného přísunu živin, díky nimž roste zelenina rychleji a lépe. Nevyžaduje ani tolik prostoru a díky kontrole se nešíří choroby a škůdci, což znamená jediné: zemědělci nemusí sahat po pesticidech. Vypadá to, že lidstvo našlo ideální způsob pěstování. Hydroponicky pěstované zelenině ale chybí jedna podstatná vlastnost – typická chuť plodů, která je získávaná ze slunce.

Pěstují se takto saláty, rajčata (plodí více a navíc ještě dříve), okurky, fazole, chřest, pórek, ředkvičky, dýně, hrášek a řadu další zeleniny. Zkušenější pěstitelé nemají problém s ovocem -  jahodami, borůvkami, ostružinami, malinami a dalším.
Možná trochu překvapivě si touto cestou vypěstujete i bylinky - rukolu, bazalku, majoránku, tymián, mátu a mnoho dalších. 

Vedle hydroponie se objevuje ještě metoda aeroponie. Kořeny při ní mají zajitěný dostatečný přísun vzduchu. Také nevyužívá substrát, protože kořeny volně visí a živiny jsou jim dodávány rozprašovačem. Existují ale systémy, které všechny procesy automatizují. Na speciálních sloupech se pěstují třeba jahody – pořízením hydroponického kitu se do jejich pěstování můžete pustit i vy.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...