7 bylinek, kterým se na vašem balkonu bude dařit
Vůni čerstvých bylin se při vaření nic nevyrovná. Bylinkovou zahrádku si přitom můžete vytvořit i na malém balkoně. Nepotřebujete mít velkou zahradu, aby se bylinám dobře dařilo. Ve většině případů zajistí balkon ideální podmínky pro pěstování bylin – ochrání je před větrem i nadměrným srážkami.
Pokud máte balkon orientovaný na jih, budou mít byliny dostatek přirozeného světla, současně ale budou vyžadovat vydatnější zálivku. Většině bylinek se však bude dařit i na méně prosluněných balkonech. Vybrali jsme pro vás 7 známých i méně známých druhů bylinek, které využijete v kuchyni a provoníte celý byt.
1. Máta peprná
Zejména v horkých letních dnech dostatek máty oceníte. S oblibou se přidává do alkoholických i nealkoholických nápojů a má své pevné místo i v dezertech. Chcete-li se během léta chladit mátovými drinky, raději si jí vypěstujte víc. Není to nic náročného – mátě se na balkoně bude dařit.
Soukromí na balkóně pomocí zeleně
Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem
Zakrslé jehličnany do zahrady i na balkon
Balkonové květiny v novém trendu: správná kombinace vytvoří celoroční kulisu
Nejvíce jí svědčí stinné stanoviště. Při pěstování máty na přímém slunci může povadnout a spálit se. Proto jde o ideální bylinu na méně prosluněné balkony. Doporučujeme pořídit již vzrostlou mátu. Pěstování ze semen je pracnější a výsledek není jistý. Máta pak nevyžaduje kromě pravidelné zálivky a případného přihnojení žádnou zvláštní péči. Dejte si pozor na její rychlé rozrůstání a raději je pěstujte v samostatném květináči.
2. Pažitka pobřežní
Pažitka se s oblibou pěstuje nejen na balkonech, ale také v domácnostech na okenních parapetech nebo poblíž kuchyně. Je skvělou ingrediencí do salátů, pomazánek a skvěle chutná a vypadá na čerstvém pečivu. Není náročná na pěstování, špatně však snáší nízké teploty, a tak s její výsadbou začněte až v teplejším období. Roste rychle a během pár týdnů vyraší i ze semen. Ve srovnání s jinými typy bylin vyžaduje výraznější zálivku. Sklidíte-li větší množství pažitky, můžete si ji zamrazit a využívat celoročně.
3. Šalvěj přeslenitá
Zatímco mátu nebo pažitku zná a používá téměř každý, šalvěj je často na okraji zájmu. A to je velká škoda! Chcete-li využívat šalvěj jako koření, pořiďte si přeslenitou. Existuje totiž řada druhů šalvěje a ne všechny jsou jedlé, mnohé slouží jen na okrasu. V kuchyni ji využijete k marinování ryb a masa. Šalvěj můžete přidávat také do těsta nebo pro výrobu bylinkového másla. Nadzemní část šalvěje má tendenci dřevnatět, proto je potřeba ji pravidelně zastříhávat. Dobře se jí daří i v sušší půdě, pokud ji tedy občas zapomene zalít, nic se nestane.
4. Koriandr setý
Patříte mezi milovníky asijské kuchyně? Pak na vašem balkoně nesmí chybět koriandr setý, který je nedílnou ingrediencí v mnoha čínských i vietnamských pokrmech. Je náročnější na pěstování, pokud mu však budete věnovat svou péči, budeme vám hezky růst i na balkóně. Základem je pravidelné přihnojování, ať už žížalím čajem, nebo speciálním hnojivem na byliny. Daří se mu na prosluněném stanovišti, ale špatně snáší ostré slunce. Vyžaduje pravidelnou zálivku a nesmí přeschnout, proto je dobré jej pěstovat v samozavlažovacích truhlících.
5. Voňatka citronová
U bylin typických pro Asii ještě zůstaneme. Na balkoně si můžete vypěstovat i voňatku citronovou neboli citronovou trávu, která krásně voní a dá pokrmům šmrnc. Dobře se jí daří na slunném stanovišti, proto je ideální pěstovat ji na jižně orientovaných balkonech. Voňatku chraňte před větrem, pravidelně zalévejte a jednou za měsíc přihnojte.
6. Majoránka zahradní
A zpátky k české kuchyni! V ní má pevné místo majoránka zahradní, byť se používá častěji v sušené podobě. Je jen na vás, jestli si majoránku nasušíte, nebo ji do pokrmů budete přidávat čerstvou. Přidávat ji můžete do bramboráků, stejně tak i k masu či rybám. Jedná se o jednoletou bylinu, a tak budete muset další rok vysadit novou. Není příliš náročná na přísun světla a dobře roste i v polostínu. Zajistěte, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený.
7. Pelyněk estragon
Na rozdíl od pravého pelyňku má pelyněk estragon jen mírně nahořklou chuť a pikantní až pepřovou chuť. S oblibou se využívá ve francouzské kuchyni a vhodná je do polévek, na ryby, maso i do bylinkového octa. Při pěstování ze semen se sadí v dubnu, seženete-li sazenice estragonu, můžete je zasadit až během května nebo června. Pro bohatý růst vyžaduje teplé a slunné stanoviště bez velkých poryvů větru.
Přečtěte si články o dalších bylinách:
Diskuse k článku