Přírodní prostředky, které vám pomohou při spálení od slunce
Při práci na zahradě, během stavby nebo třeba odpočinku u zahradního bazénu se můžeme spálit od silných slunečních paprsků už po pár desítkách minut. Často si to uvědomíme až ve chvíli, kdy je pozdě a pokožka je celá zarudlá a nepříjemně pálí. Při spálení kůže od slunce samozřejmě můžete sáhnout po komerčně dostupných tělových mlécích a kosmetických přípravcích. Velmi dobrou službu však poskytne i řada přírodních prostředků, které má doma každý z nás a stojí pár korun. Přinášíme vám tipy, jak zklidnit popálenou kůži a urychlit její hojení.
Vychlazený jogurt nebo tvaroh zmírní nepříjemné pocity
Jedním z nejosvědčenějších přírodních přípravků, který vám přinese okamžitou úlevu od bolesti, je vychlazený jogurt nebo tvaroh ve vaničce. Stačí jej důkladně rozetřít na sluncem podrážděná místa. Příjemný chladiví efekt se projeví ihned a bolest se zmírní. Jogurt má dobře roztíratelnou konzistenci, chladí a to hlavní – hydratuje. Dodá vaší kůži pořádnou dávku tekutiny, která se vstřebá a urychlí hojení. Bílý jogurt je tak prvním domácím prostředkem, po kterém byste při spálení měli sáhnout.
Jogurtovo-heřmánková maska na obličej
Máte po dlouhém sečení trávníku nebo jiné práci či odpočinku zarudlý obličej? O v tomto případě vám pomůže jogurt. Můžete jej přímo natírat na pokožku, stejně tak si můžete připravit voňavou, zklidňující a hydratující masku. Tu připravíte smícháním několika polévkových lžic studeného bílého jogurtu s pár kapkami heřmánkového esenciálního oleje. Naneste na zčervenalý obličej a krk a nechejte působit 10 až 15 minut. Poté masku opláchněte vlažnou vodou a po několik hodinách opakujte. Uvidíte, že vám bude mnohem lépe.
Vaječný bílek
I když patří jogurt mezi nejznámější potraviny vhodné pro zklidněné popálené kůže, existuje řada dalších potravin s hojícím a uklidňujícím efektem. Vyzkoušejte na červená místa na těle opatrně nanést vaječný bílek a nechejte ho zaschnout. Poté kůži opláchněte vlažnou nebo studenou vodou.
Gel z aloe vera
Úlevu od bolesti při popálení od slunce vám přinese také gel z aloe vera, který se v kosmetickém průmyslu používá s oblibou a je součástí mnoha komerčně prodávaných přípravků proti popáleninám. Mnozí z vás jistě pěstují rostliny aloe vera doma nebo na balkóně. Máte-li rostlinu po ruce, stačí jen odříznou list a postižené místo natřít vytékající tekutinou.
Gel z aloe vera se dá běžně pořídit i v lékárnách a je dobré jej mít po ruce, pokud aloe vera sami nepěstujete. Pomůže vám při různých kožních potížích a zchladí nejen při popálení od slunce, ale také od ohně, vařící vody či horké páry.
Čtěte také: Jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce
Obklady z máty a heřmánku
Existuje nespočet bylinek, které mají chladicí, zklidňující a hojivé účinky. Mezi nejúčinnější a současně nejdostupnější patří máta nebo heřmánek. Nasbírejte dostatečné množství čerstvých zelených listů bylinky (můžete zkombinovat obojí) a zalijte horkou vodou. Po 20 minutách louhování nechejte vychladnout. Do odvaru namočte dětskou plenu nebo jiný jemný textil z přírodních materiálů a použijte jako obklad na popálená místa. Mátu či heřmánek můžete také macerovat ve studené vodě, počítejte však s tím, že extrakce vitamínů a léčivých látek může trvat několik hodin.
Pijte více čisté vody a minerálky
Polévání zarudlé pokožky studenou vodou nepřinese kýžený efekt zchlazení. Je však důležité zvýšit příjem tekutin, které se při popálení z těla vylučují mnohem rychleji. Kromě chladnější pitné vody můžete pít i minerálky. Obsahují totiž draslík, sodík a další minerály, které se z těla v horkých letních dnech vylučují také velmi rychle.
Při spálení už na slunce nechoďte
Ve chvíli, kdy zjistíte, že se vaše pokožka nebo pleť spálila od slunce, vyhýbejte se mu velkým obloukem. Vystavování popálené pokožky dalším slunečním paprskům může způsobit závažnější poranění, při kterém byste se už neobešli bez návštěvy dermatologa. Máte-li popálená ramen, záda nebo hlavu, zakryjte se šátkem a vždy noste pokrývku hlavy.
Přečtěte si i další články související s letní tematikou:
Diskuse k článku