Zajímavé alternativní stavební materiály
Možností, z čeho stavět dům je v současnosti už nespočet. Tradiční materiály, jakými jsou cihly a dřevo, na trhu doplňují ekologičtější alternativy v podobě slámy nebo hlíny. Někdy se však nové technologie začnou ubírat směrem jen těžko uvěřitelným, případně naopak – místo toho, aby směřovaly kupředu, vrátí se o několik tisíciletí nazpátek.
Některé z „nových“ materiálů se ujaly poměrně úspěšně a v novostavbách se používají běžně. Jedná se například o korek jako jedinečný izolant od hluku a vibrací, či ovčí vlnu používanou na zateplení. Některé novinky však připomínají vizi ze sci-fi, což je případ takzvaných Earthships.
Alternativní stavební materiál z budoucnosti i minulosti
Pro alternativní stavební materiál se stavaři rozhodují z několika důvodů: moderní trendy velí stavět ekologicky a být ohleduplní k přírodě, nové materiály oceňují alergici a astmatici, a v neposlední řadě bývá výhodná i cena. Poslední bod ale není v následujících případech až tak pravdivý.
Začněme však něčím, co čerpá z historie a dalo by se tak říci, že bylo objeveno už dávno objevené - geopolymer.
Geopolymer – není kámen, jako kámen
Název sice nenapovídá nic o tom, že by se mělo jednat o materiál z dob dávno minulých, ale je tomu tak. Geopolymer v sobě kombinuje vlastnosti betonu a kamene a znali jej už staří Egypťané – dnes má jen o něco vzletnější název.
Nejedná se sice o přírodní materiál, je ale k nerozeznání od pravého kamene. Výsledek složitého procesu je tak odolný, že se nebojí jej používat v těch nejnáročnějších podmínkách. Jeho výhody dobře znají konstruktéři ve formuli 1, kde slouží pro výrobu výfuků pro vozy, obstál i na oběžné dráze, když posloužil jako materiál pro výrobu štítů raketoplánů.
Základem při výrobě je reakce hlinito-křemičitamových minerálů, kdy je výsledkem materiál odolný proti ohni, kyselým dešťům o maximální pevnosti.
Earthship – odpadky jako domov?
Jednoduše by se dalo říci, že pod honosným názvem se skrývají domy z odpadků. Jejich budování je však složité, neboť se jedná o systém lehce inspirovaný sci-fi. Futuristické objekty jsou nezávislé budovy přijímající energii pomocí solárních panelů a dalších místních zdrojů, k jejichž vybudování se použily pneumatiky nebo plastové lahve. Materiálu je však potřeba spousta, protože stěny jsou velmi silné pro jednodušší regulaci vnitřního prostředí. Materiál se pojí betonem, kterého je tak potřeba také obrovské množství. Charakteristické jsou i střechy až se čtyřnásobnou izolací, než je běžné.
Inspiraci mimojiné čerpaly i v atomových krytech. Nutno podotknout, že místem, kde se tyto stavby objevují, je americký Texas. Obyvatelé v zámoří už dnes mají možnost koupit si jednotlivé díly a stavbu si zhotovit sami.
Masové rozšíření materiálů se asi očekávat nedá. Kdo si však potrpí na trendy, rozhodně by ani jeden z materiálů neměl uniknout jeho pozornosti.
Diskuse k článku