Chemická kotva: kdy po ni sáhnout a jak ji používat
Potřebujete do stěny upevnit těžké regály, televizní stěny nebo velké police? Nespoléhejte se jen na sílu hmoždinek. Mnohem větší pevnost spoje zajistí chemická kotva, která omezuje pnutí ve zdivu. Hodí se pro kotvení do betonu, cihlového zdiva i pórobetonu. Přinášíme vám informace o tom, v jakých případech po chemické kotvě sáhnout a jak ji správně používat.
Chemická kotva – speciální druh stavební chemie
Pod označením chemické kotva, případně chemická hmoždinka či malta, se označuje speciální stavební chemie na bázi pryskyřic. Protože jde o hojně rozšířenou pomůcku při stavbě i rekonstrukci, najdete ji v každém hobby marketu. Cena chemických kotev se pohybuje v rozmezí od 100 do 600 Kč podle zvučnosti výrobce, únosnosti a dalších vlastností.
Kdy sáhnout po chemické maltě?
Použití chemické kotvy je ve srovnání s obyčejnou hmoždinkou pracnější a při větším počtu kotvicích prvků se montáž lehce prodraží. Je tak na místě se ptát, kdy je vhodné po chemických kotvách sáhnout. Potřebujete ke stěně upevnit malou skříňku, polici nebo háčky? Pak si vystačíte s obyčejnou hmoždinkou. Pro připevňování těžkého nábytku, umyvadel, toalet nebo markýz však upřednostněte použití chemické kotvy, která zajistí vytvoření dokonale pevného spoje.
Vrtání do obkladů („kachliček“): Jak bezpečně namontovat koupelnové doplňky
Chemické kotvy se používají nejen pro montáž těžkých předmětů. Význam jejich aplikace má i při montáži v blízkosti rohů, vrtání do narušeného zdiva či při vytváření extrémně namáhaných spojů.
Postup aplikace chemické kotvy
Pokud jste se rozhodli pro kotvení předmětů do zdiva s využitím chemické kotvy, postupujte podle návodu na obalu. Tuba s chemickou kotvou obsahuje dvě husté složky, které jsou v kartuši odděleny. Při aplikaci pistolí dojde k propojení těchto látek, které pak díky chemickým reakcím začnou tvrdnout. Pryskyřice vytvoří velmi pevný a chemický odolný spoj. Při aplikaci postupujte následovně:
Vyvrtejte otvory do zdiva
V místě kotvení musíte nejprve vyvrtat otvory. Jejich průměr závisí na typu zdiva. Pro plné materiály, například beton či pórobeton, se doporučuje vytvořit otvory větší o 2 mm než průměr šroubů či vrutů. Jinak je tomu v případě dutého cihlového zdiva. Při použití chemické kotvy se totiž do otvoru v duté cihle musí vložit speciální kovové nebo plastové sítko. Průměr otvoru by tak měl odpovídat průměru sítka.
Vyčistěte vyvrtané otvory
Po vytvoření otvorů v místech kotvení je důležité věnovat pár vteřin jejich vyčištění. Sáhněte po běžném nebo průmyslovém vysavači a z otvorů vysajte veškerý prach a nečistoty. Budete mít jistotu, že chemická hmota bude pevně držet ve zdivu, nikoliv na prachu.
Vyplňte otvory chemickou kotvou
Nyní přichází na řadu samotné použití chemické kotvy. Na tubu našroubujte míchací špičku, která je součástí balení, a kartuši připevněte k pistoli. Chemickou kotvu pak aplikujte přímo do otvorů. Při kotvení do plných materiálů zaplňte otvory přibližně do poloviny až dvou třetin. Pokud pro kotvení do dutých cihel používáte sítko, zaplňte chemickou kotvou celý jeho prostor – přebytečný materiál se přes malé dírky vytlačí do dutého prostoru v cihlách.
Našroubujte vruty a počkejte na vytvrdnutí
Bezprostředně po aplikaci chemické kotvy se pusťte do připevňování předmětů pomocí vrutů nebo šroubů. Do chemické kotvy můžete připevnit i kulatinu se závitem. Nakonec stačí počkat, než dojde k vytvrzení pryskyřic a spoj dostane požadovanou pevnost. Doba tuhnutí a vytvrzení závisí na konkrétním typu chemické kotvy, proto se řiďte návodem na kartuši.
Přečtěte si články související se spojovacími materiály:
Diskuse k článku