Stavební materiály: Pórobeton
Pórobeton patří dnes mezi velmi známé a rozšířené stavební materiály. Díky svým dobrým izolačním vlastnostem i snadné dostupnosti se staly pórobetonové tvárnice různého druhu součástí domů a bytů mnoha z nás. Pórobeton je všude kolem. Jedná se o druh lehkého betonu, který označujeme za takzvaný přímo lehčený beton. Při jeho výrobě přímo uvnitř hmoty vznikají póry, tedy jakési vzduchové „bubliny“. Díky tomu se z určitého množství betonu vyrobí až pětinásobek pórobetonu. Mimo to se ale pórobeton vyznačuje řadou dobrých vlastností.
Jak ale v pórobetonu bubliny vznikají? A v čem tkví všechny jeho výhody, kvůli kterým bychom měli uvažovat o zvolení pórobetonu jako toho správného materiálu pro naši stavbu nebo rekonstrukci?
Pórobetonové tvárnice
Pórobetonové tvárnice jsou mezi stavebníky velmi oblíbeným stavebním materiálem. Použít se dají jak k výstavbě rodinných či bytových domů, tak například k rekonstrukcím bytových jader. Mají přesný tvar, takže manipulace s nimi je při stavebních úpravách relativně jednoduchá.
Vlastnosti pórobetonu
Svou oblibu získal pórobeton jako materiál k výrobě pórobetonových tvárnic zejména kvůli svým vlastnostem. Vyznačuje se dobrou izolační schopností vůči teplotním výkyvům i hluku.
-
tepelná izolace
-
izolace proti hluku
-
odolnost
-
šetrnost k přírodě
-
nízká hmotnost
-
jednoduchá manipulace
-
snadné opracování
Pórobeton je vhodný pro rekonstrukci bytových jader
Pórobeton se díky svým vlastnostem hodí i jako materiál třeba pro přestavbu a rekonstrukci bytového jádra. Protože vyniká nejenom tepelnou, ale také zvukovou izolací, nebude už každé spláchnutí v panelákovém bytě slyšet po celém domě a samozřejmě se jeho přítomnost ve vašem bytě časem projeví také nižšími účty za vytápění. Vedle toho má ale pórobeton dlouhou životnost. Zároveň se s ním ale snadno manipuluje, lehce se opracovává a není logicky tak těžký, jako klasický beton.
Složení a výroba pórobetonu
Složení pórobetonu v tvárnicích se liší obvykle podle jednotlivých výrobců. Podobně jako beton se pórobeton vyrábí za přítomnosti třech základních složek: plniva, pojiva a vody. Jako plnivo se používá buď křemičitý písek nebo elektrárenský popílek. Jako pojivo se do pórobetonu přidává cement, vápno nebo jejich směs.
Světlý nebo tmavý pórobeton
Jaké plnivo bylo do našich pórobetonových tvárnic použito, poznáme obvykle velice jednoduše. Na výrobu světlého pórobetonu se používá křemičitý písek, na výrobu tmavého elektrárenský popílek.
-
světlé pórobetonové tvárnice = křemičitý písek
-
tmavé pórobetonové tvárnice = elektrárenský popílek
Dalšími složkami pórobetonu jsou vápno, cement či sádrovec nebo hliníkový prášek. Právě hliníkový prášek je „zodpovědný“ za pórovitost pórobetonu. Přítomnost sádrovce pak zajišťuje například mrazuvzdornost materiálu. Druhy pórobetonu můžeme dále dělit na plynobeton, plynosilikát, pěnobeton nebo pěnosilikát.
Pórobeton a ekologie
Pórobeton je také ekologický. Už jeho výroba se vyznačuje nízkými emisemi a nízkou energetickou náročností, která šetří emise CO2 do ovzduší. Materiál pórobetonových tvárnic je plně přírodní. Také při dopravě pórobetonových tvárnic vzhledem k jejich nízké hmotnosti dochází k úsporám fosilních paliv. Následně po ukončení stavby pórobeton šetří již zmiňovanou energii za vytápění.
Diskuse k článku