Podlahové lišty a jejich rozdělení: soklové, přechodové i rohové
Pouštíte se do rekonstrukce podlahy? Pak nezapomeňte, že kromě samotné podlahové krytiny musíte vybrat i související příslušenství, mezi které se řadí zejména podlahové lišty. Ty se používají pro překrytí přechodů mezi různými materiály, k ochraně rohů nebo ukončení podlah u stěny. Na trhu narazíte na různé typy podlahových lišt, které se podle účelu standardně dělí na přechodové, soklové a rohové. Vyrábí se z různých materiálů a mohou mít různý tvar i velikost. Díky tomuto článku budete mít v oblasti výběru podlahových lišt jasno.
Soklové lišty řeší ukončení podlahy u stěny
Ať už pokládáte laminátové, vinylové, dřevěné nebo jiné typy podlah, musíte vyřešit jejich ukončení v místech, kde se potkávají se stěnami. Za tímto účelem slouží soklové lišty, které plní jak funkci estetickou, tak ochrannou. Překrývají totiž spáru v místě ukončení podlahy a zabraňují proniknutí vlhkosti, usazování špíny nebo zatečení tekutiny.
Na trhu narazíte na lišty vyráběné z různých materiálů. Pořizujete-li laminátovou podlahu, doporučujeme od stejného výrobce pořídit i soklové lišty. Při pokládce koberců se pak používají kobercové soklové lišty. K dispozici jsou také různé univerzální typy lišt z různých materiálů, které jsou vhodné pro takřka jakýkoliv typ podlahy. Kromě hojně rozšířených plastových lišt se prodávají lišty z MDF, kovu nebo dýhy. Pro použití do nemocnic, kuchyní nebo bazénů se vyrábí speciální hygienické profily ze zdravotně nezávadných materiálů.
Čtěte také: Vinylové podlahy jsou stále oblíbenější
Díky přechodovým lištám hravě vyřešíte přechody materiálů
Dalším typem podlahových lišt jsou přechodové. Ty se používají všude tam, kde je třeba zajistit přechod mezi různými podlahovými materiály, případně přechod mezi podlahami v různých místnostech. Díky lištám snadno skryjete dilatační spáry, které se objevují u různých typů podlah. Pomocí přechodové lišty vyřešíte přechod mezi podlahou z PVC a laminátu nebo třeba mezi laminátovou podlahou a dlažbou.
Podle typu podlahových krytin musíte vybrat i vhodný typ přechodové lišty. Tam, kde se potkávají 2 krytiny stejné tloušťky, sáhněte po jednoduchých plochých nebo obloučkových lištách. Potřebujete-li vyřešit přechod mezi podlahami různé výšky, musíte pořídit lišty vyrovnávací.
Přechod mezi dlažbou a parketami je řešený lištou
Na co dalšího si při nákupu přechodových podlahových lišt zaměřit? Důležitá je jejich tloušťka. Úzké lišty jsou nenápadné, ale dají se použít jen tam, kde jsou spáry mezi materiály minimální. Aby byla lišta funkční, musí být přesah přes spáru dostatečný. Podobně jako lišty soklové se i ty přechodové vyrábí z různých materiálů. K dispozici jsou nejčastěji v plastovém či kovovém provedení. Liší se také způsobem montáže. Některé přechodové lišty se pouze lepí, jiné se šroubují do podlahy, případně naráží pomocí kovových trnů.
Rohová lišta chrání rohy stěn
Samostatnou kategorii tvoří rohové lišty, které se používají jak na podlaze (rohové soklové lišty), tak na stěnách. Své uplatnění nachází například v koupelnách, kde chrání rohy obkladů. S oblibou se používají také pro ochranu oken, parapetů, prahů nebo schodů. Rohovou lištu vybírejte podle tvaru, který vám bude nejlépe vyhovovat. Na trhu jsou k sehnání rohové lišty s ostrou hranou, stejně tak i zaoblené a zakulacené profily.
Rohové lišty ochrání obklady ve vaší koupelně předoboucháním
Nejlevnější plastové rohové lišty jsou nejméně odolné. Při hrubém zacházení se mohou poškodit, častým používáním pak dochází k degradaci povrchové úpravy. Mnohem lepší volbou jsou nerezové rohové lišty, které jsou k dostání v kartáčované nebo leštěné úpravě. Kartáčované lišty jsou jednodušší na údržbu, protože na nich nejsou vidět žádné otisky prstů. Pro ochranu rohů obkladů se často používají lišty z hliníku, které jsou k sehnání i v různých barevných provedeních. Montáž rohových lišt je jednoduchá – na požadované místo se lepí kvalitním lepidlem a nechají se vytvrdnout.
Až se pustíte do renovace nebo pokládky nové podlahy, výběr soklových, přechodových a rohových lišt vás už nepřekvapí. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na problematiku podlahových krytin:
Diskuse k článku