Máte podlahové topení? Výběr typu podlahové krytiny nepodceňujte
Keramika i přírodní kámen patří mezi materiály s poměrně malým tepelným odporem a dobrou tepelnou vodivostí. Z tohoto hlediska jsou pro použití v…
V moderních rodinných domech i bytech se podlahové topení (ať už elektrické, nebo teplovodní) objevuje stále častěji. Nahrazuje nevzhledné radiátory, které zbytečně zabírají místo, a současně vyhřívá prostor od podlahy, jež je pak příjemně teplá. Jenže ne všechny druhy podlahových krytin jsou vhodné pro použití v kombinaci s podlahovým topením. Některé vedou teplo velmi dobře, jiné kvůli velkému tepelnému odporu účinek topného systému výrazně omezí. Pojďme se na jednotlivé typy podlah a jejich kombinaci s podlahovým topením zaměřit podrobněji.
Keramická a kamenná dlažba
Keramika i přírodní kámen patří mezi materiály s poměrně malým tepelným odporem a dobrou tepelnou vodivostí. Z tohoto hlediska jsou pro použití v kombinaci s podlahovým vytápěním skvělou volbou. Dlažbu z keramiky i kamene můžete bez obav použít nejen v koupelně nebo na toaletě, ale také v kuchyni, obývacím pokoji nebo ložnici. Díky dobré tepelné vodivosti se materiál rychle prohřeje a bude příjemně teplý i na dotek.
Nevýhodou keramiky a kamene je pocit chladu v době mimo topnou sezónu. Pokud neradi chodíte v létě po studené podlaze, nemusí být pro vás výběr dlažby nejšťastnější. Někteří však tuto vlastnost považují za výhodu, protože je dlažba v zimě oteplí a v létě v době veder zase ochladí.
Aby byla účinnost podlahového topení v kombinaci s kamennou nebo keramickou dlažbou co nejvyšší, je důležité vybrat vhodný typ. Ideální tloušťka dlaždic se pohybuje kolem 6 mm, vhodnější jsou pak dlažby větších formátů, u kterých bude minimální počet spár. Pozor si dejte také na vrstvu lepidla. Čím vyšší vrstvu použijete, tím bude tepelný odpor vyšší a přenos tepla horší.
Vinylová (PVC) podlaha a linoleum
Pokud byste do svého domu nebo bytu rádi pořídili vinylovou podlahu, případně přírodní linoleum nebo marmoleum, potěšíme vás. Tepelný odpor je u těchto materiálů zpravidla ještě nižší než u dlažby, a tak vedou teplo nadprůměrně dobře.
Nejlépe vedou teplo podlahy menší tloušťky, a to kolem 2 mm. V případě podlah s větší tloušťkou, které zase budou odolnější a pevnější, se účinek vedení tepla zhorší jen minimálně. Pro podlahové topení je vhodné zejména lepené PVC, je však důležité použít lepidlo vhodné pro kombinaci s podlahovým topením. Pokud se chcete vyhnout použití chemických lepidel, upřednostněte click vinyl, který však bude mít větší tloušťku a povede teplo trochu hůř.
Laminátová podlaha a topení – jde to k sobě?
Často se na nás obracíte s dotazem, jestli je vhodné používat na podlahové topení klasické plovoucí laminátové podlahy, které jsou díky odolnosti a snadné pokládce stále velmi žádané. Obecně lze říct, že laminát povede teplo také dobře, ovšem o něco hůř než PVC či dlažba. Opět platí, že čím větší tloušťku bude laminátová podlaha mít, tím bude přestup tepla z vytápění obtížnější. Doporučujeme upřednostnit podlahy s přímou laminací, které si s podlahovým topením skvěle rozumí. Při pokládce podlahy nezapomeňte umístit vhodný typ izolačních podložek, které ochrání materiál před zvýšenou vlhkostí i působením tepla.
Dřevěná podlaha: krásná, ale méně efektivní
Rozhodujete-li se mezi různými typy podlahových krytin, které budou dobře fungovat v kombinaci s podlahovým topením, dřevěnou podlahu volte až jako poslední možnost. Bohužel, přestože jsou podlahy ze dřeva nádherné a vynikají vysokou odolností a dlouhou životností, snižují efektivitu topného systému.
Dřevo má relativně velký tepelný odpor a horší tepelnou vodivost, a tak bude prostup tepla z topení omezený. Počítejte s tím, že vytápění domu či bytu s dřevěnou podlahou se vám trochu podraží ve srovnání s jinými typy podlah. Na druhé straně není použití dřevěných podlah zcela zapovězené. Vyhněte se však parketám, které budou tlustší než 12 mm. Ty by pak vedly teplo velmi pomalu. Nevhodné jsou podlahy z měkkých dřevin (např. smrku), stejně tak i nestabilních dřevin (např. buku). Dobrou volbou jsou například podlahy z březové překližky, dubu nebo ořechu.
Výběr podlahy bude mít velký vliv na to, jak efektivně bude podlahové topení fungovat. Myslete však i na komfort v době mimo topnou sezónu. Pokud vám studená keramická dlažba nevyhovuje, upřednostněte vinyl nebo dřevo, které sice hůř vede teplo, ale je pocitově příjemné.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku