Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Příprava pro montáž nových schodových nášlapů a podstupnic se odvíjí podle provedení původních schodů. Pokud se na nich nachází staré a poškozené…
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a jejich proměnu zvládnete i svépomocí. Stačí jen vyměnit původní nášlapy a podstupnice za nové a užívat si pohled na nové schodiště, které bude funkční a bezpečné. Přečtěte si, jak při výměně schodových prvků postupovat, na co se zaměřit a pro jaké materiály se rozhodnout.
Práci začněte demontáží starých schodových prvků
Příprava pro montáž nových schodových nášlapů a podstupnic se odvíjí podle provedení původních schodů. Pokud se na nich nachází staré a poškozené schodové prvky, je třeba je z betonových schodů odlepit společně s profily a kotvicími prvky. Po odstranění nášlapů na schodech zřejmě zůstanou zbytky lepidla, a tak bude potřeba plochu přebrousit. Uvidíte-li na schodech praskliny nebo jiné vady, budete muset betonovou vrstvu vyspravit.
Podobný postup vás čeká v případě, byly-li betonové schody pouze opatřené nátěrem nebo přikryté kobercem. Plochu jednotlivým schodových stupňů budete muset přebrousit, důkladně vyčistit a zapravit drobné vady. Až poté se můžete pustit do aplikace nových schodových prvků.
Výběr schodových prvků podle materiálu
Pokud chcete zrenovovat staré betonové schody, musíte se rozhodnout, jakému materiálu dáte přednost. Schodnice a podstupnice se nejčastěji vyrábí ze dřeva, laminátu nebo vinylu. Výhody a nevýhody materiálů jsou následující:
Dřevěné schodové prvky
Schodnice a podstupnice s přírodního dřeva (masivu) se vyznačují luxusním vzhledem a dlouhou životností. Dojde-li k povrchovému poškození schodového prvku, stačí jej přebrousit a přelakovat. Pravidelná údržba je však nutností, v opačném případě bude materiál vypadat zašle a změní své vlastnosti. Aby dřevěné schody odolaly vodě či jiným vlivům, je dobré je ošetřit impregnací. Dřevěné schodnice nejsou vhodné na betonové schody, které jsou velmi vlhké. Po nějaké době by začalo docházet k degradaci materiálu, která se projeví například zkroucením či praskání schodových prvků.
Laminátové schodové prvky
Cenově dostupným a hojně využívaných typem schodových prvků jsou ty z laminátu. Snadno se instalují, jejich případná oprava je rychlá a vynikají i dobrou mechanickou odolností. V místě spojů však nesmí dojít k zatečení, laminátové prvky by se mohly poškodit. Při mytí schodů s laminátovými nášlapy a podstupnicemi byste měli používat co nejméně vody a při rozlití tekutiny na schody ji co nejrychleji vysušte. Montáž laminátových schodových prvků zvládnete během jednoho odpoledne svépomocí. Montáž je takřka bezprašná a nevyžaduje příliš dílenského vybavení.
Vinylové schodové prvky
V posledních letech roste zájem o vinylové podlahy a s tím také o vinylové schodové prvky. Mezi hlavní výhody patří vysoká odolnost, snadné údržba a příjemný došlap i pro bosé nohy. Vinylové schodové prvky jsou zpravidla dražší než ty laminátové, vyznačují se však odolností vůči vlhkosti a vodě. Jsou proto nejvhodnější variantou pro montáž do míst s vysokou vlhkostí a tak, kde hrozí vyšší riziko kontaktu s tekutinou. Montáž schodů z vinylu je poměrně náročná, proto ji raději přenechte zkušeným řemeslníkům nebo podlahářské firmě.
Je na vás, rozhodnete-li se pro schodové prvky ze dřeva, laminátu, nebo vinylu. Zaručujeme vám, že po výměně nášlapů a podstupnic budou schody k nepoznání od původních a ozvláštní celý prostor.
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku