Typy podlahových krytin: vinylové podlahy
Hledáte podlahovou krytinu, která se bude snadno udržovat, vynikne vzhledem a vydrží řadu let? Pak bude možná právě pro vás ideální volbou vinylová podlaha, která patří v současnosti nebo nejoblíbenější typ podlah vůbec. Vinylové podlahy jsou dostupné v mnoha dekorech a barevných kombinacích, takže si vyberete takovou, která přesně zapadne do vašeho prostoru. Přesto mají i vinylové podlahy svá specifika a s tím spojené nevýhody, s nimiž je třeba počítat. Pojďme se na moderní podlahy z vinylu zaměřit podrobněji.
Vinylové podlahy: základní rozdělení
Podle způsobu montáže se vinylové podlahy rozdělují na plovoucí a lepené:
Plovoucí vinylové podlahy
Plovoucí podlahy jsou tvořené z jednotlivých dílců vybavených zámkovým systémem. Pokládka je rychlá a jednoduchá, jednotlivé díly do sebe přesně zapadnou. Způsob pokládky je tak podobný jako u laminátových podlah nebo parket. Plovoucí typy vinylu jsou zpravidla dražší, při zachování rovinnosti podkladu je lze položit i na původní podlahu.
Pod dílce se často umísťují i speciální podložky, které fixují podlahu a snižují kročejový efekt. Výhodou plovoucích podlah je snadná opravitelnost, v případě poškození totiž vadný díl vyměníte za nový. Díly jsou však trochu tlustší než v případě lepené podlahy, a tak se může v případě kombinace s podlahovým topením mírně snižovat jeho účinnost.
Lepené vinylové podlahy
Vedle plovoucích podlah se používají vinylové podlahy lepené. Prodávají se buď v roli, nebo v jednotlivých dílcích. Mají nízkou tloušťku, a tak jsou ideální v kombinaci s podlahovým topením. Protože se jedná o variantu bez jakýchkoliv spár, nehrozí riziko proniknutí vody či vlhkosti do podkladu.
Z toho důvodu se lepené vinylové podlahy používají v kuchyních, ale třeba i v koupelnách. I když je pořizovací cena zpravidla nižší než u plovoucí varianty, počítejte s náročnější montáží. Pokud si na montáž povoláte specializovanou podlahářskou firmu, za instalaci zaplatíte pravděpodobně trochu víc.
Imitace dřeva vypadají u vinylových podlah přirozeně
Ze škodlivosti moderních vinylových podlah nemusíte mít obavy
Dlouhou dobu se mluvilo o škodlivosti vinylových podlah kvůli obsahu nebezpečných chemických látek, které se uvolňují do ovzduší. Pokud však sáhnete po kvalitní moderní podlaze z vinylu, ze škodlivosti nemusíte mít obavy. Výrobci od používání nebezpečných ftalátů už upustili a nahradili je ekologičtějšími a „zdravějšími“ materiály na bázi bio změkčovadel. Při výběru vinylové podlahy se tak zaměřte na jejich složení a zdravotní nezávadnost.
Podlahy z vinylu se snadno udržují
Vinylové podlahy vynikají řadou výhod, mezi které patří zejména jednoduchá údržba. Povrch je hladký a rovný, odolává vodě i vlhkosti. Stačí tak podlahu setřít mopem a čisticím prostředkem. Žádná další údržba není nutná. Vinylové podlahy jsou odolné proti skvrnám, poškrábání nebo zářezům. Plovoucí jsou zpravidla tvrdší než lepené. Ostrá špička nože, která by spadla na podlahu, by však v materiálu vryp určitě udělala.
Vinyl odolává vodě a vlhkosti, vyniká protiskluzností a nehořlavostí, navíc se vyznačuje příjemným pocitem při chůzi naboso. Z toho důvodu je materiál vhodný do prakticky jakékoliv místnosti, ať už se jedná o předsíň, koupelnu, ložnici, kuchyň, obývák nebo dětský pokoj.
Díky voděodolnosti jsou vinylové podlahy vhodné i do kuchyní
Pozor na vysoké nebo nízké teploty podlah
Vinylové podlahy si zachovávají své vlastnosti je při teplotách povrchu od cca 15 do 27 °C. Proto si v případě kombinace s podlahovým topením ohlídejte teplotu povrchu a nepoužívejte vinylové podlahy v okolí krbových kamen. Teplota nesmí dlouhodobě klesat pod stanovenou hranici, proto se nehodí do sklepů nebo garáží. Problematické je i časté a intenzivní střídání teplot nebo nerovnoměrné rozložení. Máte-li podlahové topení v místnosti rozdělení na několik okruhů, postarejte se o to, aby na celé ploše byla vždy teplota stejná.
Podklad musí být dokonale rovný
Zejména v případě instalace lepených vinylových podlah musíte zajistit dokonalé vyrovnání podkladu. Jakékoliv nerovnosti nebo nečistoty výrazně sníží životnost podlahy. Proto se doporučuje před pokládkou vrstvu vyrovnat tenkou nivelační stěrkou, která povrch dokonale vyrovná.
Výhody a nevýhody vinylových podlah – srovnávací tabulka
U vinylových podlah převažují pozitiva, přesto je třeba počítat s několika nevýhodami. Pojďme si proto plusy i mínusy přehledně shrnout do srovnávací tabulky:
VINYLOVÉ PODLAHY |
|
Výhody |
Nevýhody |
Velký výběr dekorů a barev |
Vyšší nároky na přípravu podkladu |
Odolnost vůči vodě a vlhkosti |
Třeba dodržet rozpětí teplot |
Snadná údržba |
Nevhodné do okolí krbů a kamen |
Vhodné do domácností s velkým provozem |
Nevhodné do sklepů a garáží |
Protiskluznost a nehořlavost |
Mohou vznikat otlaky nábytku |
Příjemný pocit pod nohama |
Riziko proseknutí ostrým předmětem |
Přečtěte si další články z rubriky Typy podlahových krytin:
Další články zaměřené na problematiku podlah:
Diskuse k článku