Typy podlahových krytin: laminátová podlaha
Čeká vás rekonstrukce podlahy, nebo v rámci realizace vybíráte novou podlahovou krytinu? Právě pro vás připravujeme nový seriál zaměřený na jednotlivé materiály a jejich výhody i nevýhody. V prvním díle se podíváme na laminátové podlahy, které jsou i v konkurenci dalších odolnějších materiálů stále vyhledávané, a to zejména díky cenové dostupnosti. Pojďme se zaměřit na to, čím se vyznačují a na co si při jejich výběru dát pozor.
Laminátová plovoucí podlaha a její konstrukce
Laminátová podlaha je tvořena z několika vrstev, a to zejména nosné a nášlapné. Nosná vrstva se vyrábí z lisovaných MDF desek, tedy ze směsi pilin a dřevního prachu. Na desku se pak různými technologickými postupy nanáší tenká laminátová vrstva, která je pochozí a dostupná v mnoha dekorech. V podstatě se jedná o zpevněný papír opatřený ochrannou vrstvou. Díky tomu lze vyrobit laminátovou podlahu v jakémkoliv dekoru a barevném provedení. I když někteří podlaháři laminátové podlahy lepí, doporučovaným montážním postupem je plovoucí pokládka.
Laminátové podlahy jsou dostupné v mnoha dekorech
Velkou výhodou laminátových podlah je pestrý výběr dekorů a barevných odstínů. Kromě nejrozšířenějších imitací různých druhů dřeva tak narazíte na trhu i na laminátovou podlahu s dekorem betonu, mramoru, dlaždic a dalších materiálů. Výjimkou nejsou ani vzorované modely. Je tak jen na vás, jaký dekor si vzhledem ke stylu vašeho interiéru vyberete.
Dejte si však pozor na to, že v případě laminátových podlah je vzhledem k větší tloušťce obtížnější napojení na další materiály nebo přechody mezi místnostmi. Prakticky jediným řešením je použití přechodové lišty, což nemusí být pro každého z estetického či praktického hlediska přijatelné. Problém může být také při pokládce laminátové podlahy na schody – je třeba použít speciální lišty pro překrytí přechodů mezi schodnicemi.
Kvalitní laminátovou podlahu od dřeva nerozeznáte
Cenově dostupný typ podlahové krytiny
Laminátové podlahy jsou oblíbené i díky příznivé ceně. Na trhu narazíte na modely v různých cenových kategoriích, ty nejlevnější začínají už na ceně kolem 250 Kč/m2. Doporučujeme však sáhnout po kvalitnějších typech, které vynikají jak zdařilými imitacemi, tak pevnější konstrukcí. Dražší laminátové podlahy jsou tlustší a odolnější. U kvalitnější typů počítejte s cenou kolem 600 Kč/m2
Další výhody laminátových podlah
Tento typ podlahové krytiny přináší řadu výhod. Vzhledem k použitému materiálu se hodí i pod podlahové topení, kde je vhodnější než běžné dřevěné parkety. Díky zámkovému mechanismu se nemusí lepit, a tak ušetříte i za stavební chemii. Pokládka je poměrně snadná a rychlá, což se promítne i v nižší ceně za podlahářské práce.
Jejich velkou výhodou je také stálobarevnost. Laminátové podlahy si na rozdíl od dřeva nebo linolea zachovají svůj vzhled po celou dobu životnosti. Pokud tak například po letech odsunete nábytek, odstín bude po celé ploše stále stejný. Vzhledem k pevnosti materiálu nedochází ani ke vzniku otlačků od nábytku, což je častým neduhem podlahových krytin z měkčích materiálů.
Nevýhody: náchylnost na vlhkost i vyšší hlučnost
Laminátové podlahy se vyznačují řadou nevýhod, kvůli kterým dávají mnozí přednost jinému materiálu. Největší slabinou je náchylnost na vlhkost. Pokud bude laminátová podlaha delší dobu v kontaktu s vodou, navlhne a nenávratně se poškodí. Na trhu narazíte i na speciálně vyrobené voděodolné typy laminátových podlah, jejich cena je však poměrně vysoká. Pak se opět nabízí otázka, není-li výhodnější zainvestovat do jiného materiálu. Vzhledem k náchylnosti vůči vodě a vlhkosti se jejich použití nedoporučuje do koupelen a kuchyní.
U laminátových podlah je třeba počítat i s vyšší hlučností, která je daná tvrdostí materiálu. Chůze v obuvi nebo pohyb domácích mazlíčků bude slyšitelný. Někomu může vadit i samotná tvrdost, v takovém případě je lepší sáhnout například po vinylové podlaze.
Laminátové podlahy si získaly oblibu zejména díky cenové dostupnosti, přirozenému vzhledu dokonale imitujícímu struktury dřeva nebo kamene, vcelku dobré mechanické odolnosti i jednoduché údržbě. Na druhé straně je třeba počítat se sníženou odolností vůči vodě a vyšší hlučností.
Připravujeme pro vás další díly seriálu o podlahových krytinách. Už teď si ale můžete přečíst některé z dřívějších článků zaměřených na problematiku podlah:
Diskuse k článku