Kročejová izolace zajistí snížení hlučnosti vašich podlah
Kročejový hluk je častým problémem u novostaveb i starších domů. Zdá se vám, že jsou vaše podlahy příliš hlučné a při obyčejném chození se přenáší ruchy do spodního patra i okolních místností? Pak konstrukce podlahy s velkou pravděpodobností neobsahuje kročejovou izolaci, která by měla nadměrnému šíření hluku zabránit. Pokud plánujete rekonstrukci a o problémech s hlučností podlah víte, nezapomeňte na montáž kvalitní kročejové izolace. Oceníte to vy i všichni členové rodiny.
Kdy se vyplatí nainstalovat kročejovou izolaci
Montáž kročejových izolací má smysl jen v některých typech staveb. Protože se její instalací prodraží celková cena za realizaci, nemá význam pokládat tento typ izolace vždy a všude. K přenosu hluku nejčastěji dochází do spodních pater. V rodinných domech se proto vyplatí umístit tento typ izolace do prvního patra nebo podkroví. Výrazně se sníží přenos hluku. Naopak v přízemí není kročejová izolace zpravidla nutná.
Je však potřeba si uvědomit, že k přenosu kročejového hluku nedochází jen z horního patra do dolního, ale také do okolních místností přes stěny. Vytváří se akustické mosty a prostřednictvím podlahy se přenáší vibrace a ruchy i do okolí. Pokud máte například ložnici vedle obývacího pokoje, doporučujeme i tam nainstalovat izolační materiál. Slyšitelné kroky z obýváku pak už v ložnici neuslyšíte. Kročejová izolace je důležitá zejména tam, kde jsou podkladové vrstvy podlah složené z betonu či anhydritu. Jedná se o materiály, které dobře vedou strukturální hluk, a tak se považují za nejhlučnější.
Když si hrají děti na podlaze, je efekt kročejového hluku výrazný
Typy kročejových izolačních materiálů
Pokud chcete snížit kročejový hluk vaší podlahy, rozhodněte se pro vhodný typ izolačních materiálů. Nepoužívejte ledajaký typ izolace, ale sáhněte po takovém, který je přímo označený jako kročejový. Kročejová izolace se obvykle vyrábí ze dvou základních materiálů a různých příměsí, a to polystyrenu a minerální vaty.
Polystyrenová kročejová izolace
Nejrozšířenějším typem kročejové izolace je z polystyrenu. Výhodou tohoto materiálu je nízká cena a relativně nízká stlačitelnost. Díky tomu je možné použít polystyren i pro vyšší skladbu podlahy. Má dobré parametry z hlediska kročejového útlumu. Pokud však chcete zajistit i tepelnou izolaci, počítejte s trochu nižšími hodnotami ve srovnání s minerální vatou. Zapamatujte si, že platí, že čím nižší je objemová hmotnost polystyrenu, tím je akustická izolace lepší.
Kročejová izolace z minerální vaty
Druhým hojně používaným typem izolačního materiálu je kročejová izolace z minerální vaty. Je podstatně dražší, na druhé straně má mnohem lepší tepelněizolační vlastnosti. Pro použití v rodinných domech je tak dobrou volbou. Je třeba upozornit, že minerální vata je stlačitelná, a je vhodná zejména pro těžší podlahy, které materiál zatíží a stlačí. Izolace z minerální vaty se proto častou využívá v kombinaci s těžkou plovoucí podlahou nebo parketami. Výhodou tohoto materiálu je nehořlavost, a tak se hodí i do dřevostaveb, kde je na místě zajistit maximální úroveň zabezpečení proti vzniku požáru.
Čtěte také: Jak odhlučnit byt v paneláku
Montáž kročejové izolace provádějte s maximální pečlivostí
Aby byl útlum strukturálního hluku co nejvyšší, je potřeba provést montáž izolace s maximální pečlivostí. Jednotlivé díly izolace musí být položeny přesně vedle sebe a bez jakýchkoliv mezer. I malá spára mezi materiály může funkčnost kročejové izolace omezit. Nezapomeňte, že je třeba odizolovat desky od okolních stěn, aby nedocházelo k šíření ruchů přes zdi.
Pokud si necháváte realizovat nové podlahy od podlahářské firmy, zjistěte si, jestli při montáži využijí i kročejovou izolaci a jaký typ. Tento typ izolace je velmi důležitý zejména v bytových domech, kde může být přenos hluku z horních pater velmi nepříjemný. V bytech bez kročejové izolace uslyšíte každý krok, posun židle nebo spadnutí příboru. Kvalitní izolace strukturálního hluku je předpokladem pro dobré sousedské vztahy.
Další články i izolačních materiálech:
Diskuse k článku