Vrtání do obkladů („kachliček“): Jak bezpečně namontovat koupelnové doplňky
Háčky na ručníky, držáky na mýdla, drátěné programy, skříňky nebo poličky – to vše jsou nezbytné koupelnové doplňky, které se v naprosté většině případů montují vrtáním do stěny. Chtěli byste si je sami připevnit, ale bojíte se, že při vrtání poškodíte povrch obkladu? Vrtání do obkladů („kachliček“) má svá pravidla. Pokud je dodržíte a nepodceníte přípravu, zvládnete montáž levou zadní. Připravili jsme pro vás návod, díky kterému si zvládnete koupelnové doplňky namontovat svépomocí.
Promyslete si rozmístění koupelnových doplňků
Než se pustíte do samotného vrtání, pečlivě si promyslete rozmístění jednotlivých koupelnových doplňků. Jakmile do obkladu otvor jednou vyvrtáte, zůstane v něm napořád. Pokud tak například zařizujete koupelnu jen provizorně a víte, že rozmístění i typ vybavení budete časem měnit, upřednostněte koupelnové doplňky bez vrtání.
Už při návrhu koupelny můžete s doplňky předem počítat. Jejich přesné umístění si však nechejte až na chvíli, kdy budete mít celou koupelnu zrealizovanou. Možná zjistíte, že bude praktičtější háčky na ručníky o pár centimetrů posunout, police umístit výš nebo vysoké skříňky připevnit dále od vypínače. Doporučujeme také nakoupit všechny doplňky najednou a během jednoho dne je i všechny nainstalovat. Podaří se vám je umístit do prostoru symetricky a tak, aby si vzájemně nepřekážely.
Pečlivé zaměření – základ úspěšného vrtání do kachliček
Zaznačte si na kachličky pomocí fixu body, do kterých budete později vrtat. Velkou pozornost věnujte zejména naměření otvorů pro upevnění umyvadlových skříněk, vysokých skříní, polic a dalších doplňků, které se kotví na více místech a musí být připevněny v rovině. Neřiďte se podle osy podlah, stropů ani spár – v rámci odchylky mohou mít mírný sklon. Vždy používejte vodováhu a rovinu raději několikrát zkontrolujte. Už odchylka v řádu několika milimetrů způsobí velké problémy, které bude odstraňovat jen těžko.
V místě vrtání nalepte lepicí pásku
Zkušení řemeslníci vychytávku v podobě přelepení obkladu páskou v místě vrtání moc dobře znají. Jedná se o drobnost, která je však pro zajištění bezchybného a čistého vrtání bez úlomků kachliček zásadní. Pořiďte si krepovou, papírovou, kobercovou nebo jinou (ale raději ne hladkou a lesklou) samolepicí pásku a vystřihněte z ní čtverec. Nalepte jej na obklad do místa plánovaného vrtu a zaznačte na ni bod, ve kterém vrtání povedete. Lepicí páska zajistí dokonalé přilnutí vrtáku, a tak nehrozí riziko sklouznutí a poškození větší plochy kachliček. V průběhu vrtání se páska postará o soudržnost materiálu. Obklady ani dlažby neprasknou, nebudou se odlamovat ani tříštit.
Pro vrtání do obkladů použijte diamantový vrták
Chcete-li mít jistotu bezproblémového vrtání do kachliček, pořiďte si speciální typ diamantového vrtáku, který je předurčen pro použití do velmi tvrdých materiálů. Zejména při vrtání do slinutých dlaždic, kamene nebo betonu jeho tvrdost oceníte. Otvor do kachliček vyvrtáte i vidiovým vrtákem s plátkem slinutého karbidu, jeho životnost však bude podstatně kratší a vrtání zabere více času a úsilí.
Vrták během vrtání chlaďte
Při vrtání do tvrdých materiálů se vytváří velké množství tepla, které snižuje životnost vrtáku a poškozuje i samotný vrtaný materiál. Z toho důvodu je důležité během procesu vrtání vrták chladit. Kvalitní diamantové vrtáky se prodávají v sadě s pomůckou pro chlazení, svůj účel však splní i obyčejná houbička nebo mokrá utěrka. Jakmile začnete vrtat do kachliček a uvidíte, že je vrták již pevně usazený, uchopte druhou rukou mokrou houbičku a přiložte ji cca 10 cm nad místo vrtu. Pokračujte ve vrtání a pomalu na houbičku vyvíjejte tlak. Voda začne stékat po obkladu a dostane se k samotnému vrtáku, který ochladí.
Máte vrtačku s příklepem? Nezapomeňte jej vypnout!
Příklepový mechanismus kvalitních vrtaček umožňuje efektivnější vrtání do mnoha materiálů. Příklepové vrtačky jsou vybavení ozubnicovým kolem, díky kterému se hřídel s vrtákem pohybuje rychle dopředu a dozadu. Pro vrtání do kachliček je však takto funkce nevhodná a může způsobit nechtěné naprasknutí obkladu. Pokud máte příklepovou vrtačku, nezapomeňte funkci příklepu před zahájením vrtání vypnout. Máte-li vrtačku bez příklepu, nic takového řešit nemusíte.
Ovládací tlačítko pro splachování namontujete bez vrtání
Většinu koupelnových doplňků musíte instalovat vrtáním do zdi. Ne každý však ví, že některé koupelnové prvky se standardně instalují bez potřeby vrtání. Do této kategorie patří například ovládací tlačítka pro splachování toalety, která jsou vybavena plastovými úchytkami. Do předstěnových instalačních systémů se tak umísťují už bez jakéhokoliv dodatečného vrtání, stačí je nacvaknout do rámu.
Pokud řešíte rekonstrukci koupelny a chtěli byste například původní splachovací tlačítko vyměnit za nové – odolnější a luxusnější, pro výměnu nebudete vrtačku vůbec potřebovat. Myslete na to, že tlačítka bývají zpravidla kompatibilní jen se systémy od stejného výrobce. Například břeclavská společnost Alcaplast, která se výrobou předstěnových instalačních systémů zabývá, nabízí nepřeberné množství vlastních ovládacích tlačítek v různých dekorech, tvarech i materiálech. Vedle oblíbených plastových nebo kovových tlačítek vyrábí i inovativní bezdotyková tlačítka s podsvícením. Hledáte-li inspiraci pro zařízení moderní koupelny, tento typ tlačítek z kategorie high-end zařízení vás určitě zaujme.
Při montáži koupelnových doplňků a vybavení se bez vrtačky často neobejdeme. Stačí však použít kvalitní vrták, přelepit místo lepicí páskou, vypnout příklep a při plynulém vrtání místo chladit vodou. Výsledek bude bezchybný – bez úlomků, prasklin a trhlin. Chcete-li se vrtání do obkladů vyhnout, pořiďte si doplňky, které se instalují lepením, přisátím nebo nacvaknutím.
Diskuse k článku