Jak správně vrtat do zateplené fasády
Pokud máte zateplenou fasádu, rozhodně do ní nevrtejte bez uvážení a zjištění všech souvislostí a vhodných technologických postupů. Při neodborném vrtání a upevňování předmětů na fasády totiž často dochází k narušení izolační vrstvy a vytvoření tepelných mostů, které mají negativní dopad na energetickou náročnost budovy. Přečtěte si, jak správně vrtat do zateplené fasády a vyhnout se vzniku tepelných mostů.
Vrtání do zateplené fasády a související rizika
Hned v úvodu je třeba říci, že vrtání do zateplené fasády vždy představuje určitou míru rizika, a tak by se do ní měli pouštět zejména zkušení kutilové nebo řemeslníci. Pokud si s vhodným postupem nebudete vědět rady, raději se obraťte na specializovanou stavební firmu.
Rozhodně nevrtejte do zateplení u novostaveb bez předchozích znalostí – případné problémy by mohly znamenat i ztrátu záruky na zateplení. Zatímco upevnění lehkých předmětů (poštovních schránek) nebývá problémem, jinak je tomu u těžších předmětů, například pergol, markýz či konzolí pro montáž klimatizace.
Při špatném postupu dochází k vytváření tepelných mostů
Pokud se tepelněizolační vrstva obálky neodborně naruší, může dojít k vytvoření tepelných mostů. Na tuto problematiku jsme se podrobněji zaměřili už v předchozím článku. Pokud se tepelný most v místě vrtaného otvoru vytvoří, může dojít k významnému úniku tepla přes toto místo. Bohužel, při neodborném vrtání do fasády může docházet také k pronikání vlhkosti do otvoru, které se po letech používání projeví výskytem vlhkých map či plísně v interiéru.
Lehké předměty upevňujte bez vrtání
Chcete na zateplenou fasádu připevnit lehké prvky, které nebudete nadměrně zatěžovat? Pak do fasády nemusíte vůbec vrtat. Poštovní schránky, domovní dekorace, zvonky a další lehké předměty se upevňují s pomocí speciálních hmoždinek, které jsou vhodné do polyuretanových, polystyrenových i styroporových fasádních desek. Při montáži těchto hmoždinek není potřeba otvor předvrtávat.
Hmoždinky mají ostrou špičku, a tak se do materiálu snadno zařízenou a zajistí pevné kotvení. Aby byl tento způsob montáže možný, musí být izolační vrstva dostatečně tlustá, zpravidla alespoň 50 mm. Hmoždinku připevníte pouhým aku šroubovákem a požadovaný předmět k ní přikotvíte pomocí vrutů. Nevíte, jakou velikost hmoždinek a vrutů zvolit? Přečtěte si náš článek, ve kterém jsme se této problematice věnovali.
Pro těžší konstrukce použijte upevňovací systémy
Pokud je izolační vrstva tenčí nebo chcete kotvit těžší konstrukce (police, venkovní houpačky, klimatizace apod.), musíte sáhnout po speciálních upevňovacích systémech. Ty musí být přímo určené pro použití do zateplené fasády a vybavené speciálním izolačním modulem, který se postará o přerušení tepelného mostu. Při použití takových upevňovacích systémů je možné i velké zatížení konstrukce.
Montáž kvalitních upevňovacích systémů však není nejjednodušší a vyžaduje přesné dodržení postupu. Montážní sada se skládá z řady dílů, například závitové tyče, speciálního plastového kužele nebo upevňovacího závitového kolíku z nerezu. Záleží také, jaký materiál se nachází pod izolací. Pokud je použito děrované zdivo, je potřeba při kotvení použít navíc speciální sítko pro chemickou maltu.
Upevňovací systémy jsou vhodné na různé typy izolačních systémů a různé typy zdiva včetně pórobetonu nebo plných a děrovaných cihel. Konkrétní postup správného kotvení bez rizika vzniku tepelných mostů se však může u jednotlivých použitých technologií lišit.
Průzkumy ukazují, že až 25 % českých domácností si s postupem vrtání do zateplení nedělá starosti a postup neřeší. Nezařaďte se mezi ně i vy a předměty upevňujte tak, abyste se vyhnuli riziku pronikání vlhkosti a vzniku plísní. Pokud vám stavbu nebo zateplení realizovala odborná firma, před jakýmkoliv zásahem do zateplení se na ni obraťte a zjistěte doporučovaný postup vrtání a kotvení. Možná vám sami nabídnou, že připevnění konstrukcí provedenou za vás.
Čtěte také:
Diskuse k článku