Zahradnický kalendář: práce na zahradě v prosinci
Zahrada je během zimních měsíců krásná, i když už je listí opadané a nic nekvete. Především stálezelené dřeviny jsou ozdobou všech zahrad. V prosinci se obvykle vystřídají dny teplejší, mrazivé i sněhové. I když na zahradě není příliš mnoho práce, nudit se nebudete. Na začátku prosince můžete dokončit podzimní práce, které jste nestihli, postarat se o dřeviny a sklízet ozimé druhy zeleniny.
Dokončete podzimní práce, které jste nestihli
Pokud jste měli během listopadu napilno a nestihli jste provést všechny podzimní práce, můžete tak učinit ještě na začátku prosince. Obvykle i v prosinci jsou některé dny teplejší a teplota se pohybuje nad hranicí 0 °C. Během těchto dnů se můžete pustit do uklízení, zazimování, rytí záhonů a přihrnutí choulostivých rostlin listím.
Pokud ale už proběhly první mrazivé dny, mohou být už některé rostliny poničené. S případnými ztrátami, které se na jaře projeví, tak musíte počítat. Jaké podzimní práce je tedy možné v prosinci provádět:
-
Rytí půdy před tím, než promrzne
-
Hrabání listí a odstranění zbylého ovoce pod stromech a na nich – důležité pro ochranu před chorobami
-
Pečlivé zalití všech neopadavých dřevin před tím, než začne mrznout
Postarejte se o trvalky a dvouletky
Během prosince a dalších zimních měsíců nebudete mít na zahradě příliš mnoho práce, budete mít dostatek času na práci doma či v dílně. Během zimy byste ale měli pravidelně kontrolovat stav rostlin a především to, jsou-li stále dostatečně kryty před mrazem. Péči vyžadují především trvalky a dvouletky, ale i všechny okrasné dřeviny.
Během dnů, kdy je teplota nad bodem mrazu, můžete tyto rostliny zalévat. Některé trvalky pak potřebují přes zimu projít mrazem, tyto typy během prosince můžete vysévat. Pokud začal padat sníh, naházejte jej na trvalky. Poslouží jako ochrana před nočními mrazy a současně zajistí dostatek vláhy.
Pěstování zeleniny během zimních měsíců
Některé druhy zeleniny jsou mrazuvzdorné, takže je můžete pěstovat i sklízet i během zimy. Hlízy a kořeny jsou skryty pod zemí, a tak přežijí zimu a na jaře znovu obrazí. Patří mezi ně například chřest nebo křen. Mezi otužilé druhy zeleniny patří například kapusta kadeřávek, která se často sklízí až po prvních mrazech, které dodají listům specifickou chuť.
Pochutnáte si také na zimním pórku, který můžete postupně sklízet od podzimu až do jara. Musíte však vysadit jen ozimé druhy, existují i letní, kterým se během zimních měsíců nebude dařit. Existují pak i zimní druhy cibule, které jsou vytrvalé a odolné vůči nízkým teplotám. Tyto cibule tvoří trsy a mohou se sbírat během celého roku. V kuchyni využijete i cibulovou nať.
Ovocná zahrada v prosinci
Během prosincových dnů se postarejte také o ovocnou zahradu. Především se zaměřte na zastřihování roubů. Letorosty by měly být dlouhé kolem 30 cm, musí být zdravé. Rouby přechovávejte ve vlhkém a chladném prostředí. Dobrým řešením je položit je vedle stromu a přikrýt listím, později zaházet sněhem. Později je zapíchněte do země. Rouby nezačnou rašit a vydrží až do příštího léta.
Diskuse k článku