Zahrada v zimě: leden byl posledním měsícem, kdy se zahálelo
Jediný měsíc, kdy můžete nechat zahradu bez povšimnutí, je v našich klimatických podmínkách leden. Ten se ale chýlí ke konci a je tedy potřeba začít plánovat činnosti na následující týdny. Vše samozřejmě záleží na počasí, jež panuje za okny, ovšem některé úkony nepočkají. Mezi ně patří kupříkladu předpěstování sazenic, v případě teplého počasí i příprava půdy. Množit v tomto období můžete také pokojové rostliny.
Nejospalejší měsíc bude za námi a možná i vás už láká zahrádka. Pokud počasí dovolí, můžete si jí začít užívat už v únoru. V opačném případě se zatím jen důkladně připravte.
Příprava sazenic
První činnost, které se můžete začít věnovat, je předpěstování jednoletek a dvouletek pro truhlíky, případně k osazení okrasných zahrádek. Doba jejich předpěstování je dlouhá, a proto je nutné začít včas. Nejčastěji to jsou begónie, petúnie, astry nebo lobelky. Ty se vysévají do misek nebo nízkých nádob umístěných na parapety, kde mají dostatek světla i tepla. Pozor na jejich umístění poblíž tepelného zdroje a vysychání půdy. Ideální teplota je kolem 18°C, což znamená třeba prostředí chodby. Do truhlíků se pak přesazují v době, kdy mají vyrašené 2 – 3 lístky.
O něco později se hodí ze semínek začít pěstovat i sazenice zeleniny, jako kedlubny, rajčata nebo papriky.
Je zahrada stále zapadaná sněhem? Zkontrolujte ji
Pravidelná kontrola by se měla týkat především hlíz, zda-li je nic nevyhrabalo. Vytáhnout rostliny ze země ale může i mráz – ty potom zatlačte zpět, aby byly dostatečně chráněny. Dohlédněte i na pořádné krytí trvalek, aby je nepoškodil mráz.
Ven (ne však do zamrzlé půdy) můžete vysadit rostliny, které vyžadují přemrznutí. Do této kategorie patří hořce nebo oměje.
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat jezírka s rybami, jestli mají dostatečný přísun kyslíku.
Navzdory počasí i v zimě může něco kvést. Konkrétně se jedná o jasmín nahokvětý, jenž do chmurných barev svítí jasnou žlutou. Bezlisté větvičky této dlouholeté dřeviny vytváří dlouhý vodopád, kterým si můžete ve velkém květináči umístit třeba i na balkon.
Řez ovocných stromů
Jakmile odezní silné mrazy, můžete se do toho pustit. U mladých stromků je třeba provést řez výchovný, u zbytku pak zmlazovací a tvarovací. Vše si důkladně nastudujte, protože se jedná o nejodbornější zahradnické práce. Správný řez zajistí kvalitní a velké ovoce. Na konci zimy se provádí proto, aby bylo snadné posoudit tvar koruny. Zapomínat by se nemělo ani na řez u keřů, jako například u angreštu, maliníku, rybízu či vinné révy.
Jak vidno, zimní spánek je u konce a vše je opět potřeba pomalu začít probouzet k životu. Až vzduchem zavoní jaro, vaše zahrada už bude připravená.
Diskuse k článku