Jmelí – na jaké druhy můžete narazit a jaké má léčivé účinky
Pokud se podíváte vzhůru do korun stromů, zjistíte, že jmelí zahlédnete jak na listnatých, tak jehličnatých stromech. Na každém druhu stromu se však…
Poloparazitická rostlina jmelí je s Vánoci neoddělitelně spjatá. Už dávno se stala symbolem vánočního období a spojuje se s ní mnoho lidových tradic. Vyhledávaná je však i pro své léčivé účinky. Pokud si chcete jmelí koupit nebo sami nasbírat, zbystřete. Vyskytují se u nás totiž tři poddruhy jmelí, které se liší svým vzhledem a dřevinou, na které parazitují. K Vánocům přitom patří zejména pravé bílé jmelí, které se ale často zaměňuje s jinými. Seznamte se s nejčastějšími poddruhy jmelí i jeho možnostmi zpracování.
Jmelí roste na listnatých i jehličnatých stromech
Pokud se podíváte vzhůru do korun stromů, zjistíte, že jmelí zahlédnete jak na listnatých, tak jehličnatých stromech. Na každém druhu stromu se však objevují trochu jiné jmelí, které je typické pro daný druh dřeviny. Pokud se chystáte sami jmelí sbírat, nebo si jej chcete koupit v obchodě nebo na trhu, měli byste vědět, o jaký typ jde. V našich končinách nejčastěji narazíte na tři – pravé bílé jmelí, borovicové bílé jmelí a jedlové bílé jmelí.
Pravé bílé jmelí
Symbolem Vánoc je pravé bílé jmelí, po kterém byste se také měli poohlížet. Na rozdíl od jiných poddruhů roste na dvouděložných listnatých stromech, a tak je k vidění třeba na jabloních. Že jde o pravé bílé jmelí poznáte například podle vzhledu listů. Ty totiž mají přibližně čtyřikrát větší délku než šířku. Pravé jmelí poznáte také podle plodů. Když je rozmáčknete, měl by vám mezi prsty zůstat lepkavý sliz, který bude pevný a nepřetrhne se ani při natahování. Semena pravého jmelí jsou čistě bílá a mají hezký srdčitý tvar.
Jedlové bílé jmelí
Dalším poddruhem, se kterým se na českém území můžete setkat, je bílé jedlové jmelí. Jak je z názvu patrné, objevuje se jen na jedlích. Patří mezi nejvzácnější typ jmelí a vyskytuje se především v podhůří pohraničních hor. Bílé jedlové jmelí má listy dlouhé až 8 centimetrů, rozdíl mezi délkou a šířkou však není tak výrazný jako u jmelí pravého.
Čtěte také: Tipy na vánoční dárky pro kutily – 8 dobrých nápadů
Borovicové bílé jmelí
Na mnoha druzích borovic, ale také třeba na smrku nebo modřínu, narazíte na bílé borovicové jmelí. V našich končinách se vyskytuje hojně, takže na něj narazíte třeba i na trzích, kde se prodává po boku pravého. Nejvýraznějším rozlišovacím prvkem je opět vzhled listů, které jsou mnohem užší než v případě pravého poddruhu.
Jmelí roste i na topolech. Ale pozor - to může být jedovaté
Léčivé účinky jmelí
Až si z lesa, obchodu nebo trhu přinesete jmelí, budete vědět, o jaký poddruh se jedná. Jmelí však rozhodně nemusíte využívat jen pro navození vánoční atmosféry a dekorování vašich domů a bytů. Je obecně známé, že jmelí obsahuje řadu drahocenných látek, díky kterým se po staletí využívá v oblasti přírodního léčitelství.
Jmelí se často používá například při léčbě zánětů nervů a kloubů, stejně tak i při vysokém krevním tlaku. Jmelí má schopnost vyvolávat děložní stahy, zpomalit pulz nebo podporovat činnost střev.
Jak se jmelí v léčitelství zpracovává
Za účelem využití v přírodním léčitelství se využívají malé větvičky jmelí, které by neměly být tlustší než půl centimetru. Sběr jmelí probíhá v období od začátku prosince do konce února. Větvičky s listy se suší při teplotě do 40 °C, a to několika na sebe naskládaných vrstvách. Počítejte s tím, že schnutí jmelí trvá poměrně dlouhou dobu. Usušenou nať pak můžete uchovávat buď vcelku, nebo nařezanou. Je důležité sušené jmelí uchovat v tmavé utěsněné nádobě a zabránit působení světla, které účinné látky degraduje. V léčitelství se pak doporučuje používat jmelí ve formě nálevu. Příprava odvaru se nedoporučuje, protože vlivem vysokých teplot dochází k rozkladu účinných látek.
Věříme, že jsme vás obohatili o nové informace, které jste doteď o jmelí nevěděli. Až se budete v prosincových dnech procházet lesem nebo navštívíte trh, budete vědět, o jaký druh jde a jak se dá využít v při léčbě různých onemocnění.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku