Jarní tání sněhu na zahrádce dokáže nadělat neplechu
Zima je letos delší než obvykle, a to se samozřejmě projeví i na zahrádkách a v zahradách. Běžné práce, které měly být v tuto dobu dávno hotové, jsou odloženy na neurčito a na programu dne je tak jen čekání, kdy se počasí umoudří, zima pustí ke slovu slunce a jeho paprsky a nastane tání sněhu. Problém ale může nastat při objemnějším tání sněhu, které letos trápí mnohem více míst naší země.
Sníh se na zem snáší dokonce ještě počátkem dubna, což znamená i tehdy, kdy už zahrádkáři byli v plné polní. Dá se předpokládat, že tání sněhu bude rychlé a - víte, jak se v takovém případě postarat o zahradu a uvést ji co nejrychleji do „použitelného stavu"?
Sníh je sice ochrana, ale dokáže i škodit
Vrstva sněhu ještě předtím, než začně jeho tání, chrání rostliny před krutými mrazy, protože udržuje stabilní teplotu. Také proto se zemědělci tolik obávají holomrazů, kdy jsou rostliny vydání minusovým teplotám napospas. Sníh také dodává potřebnou vlhkost, z níž je vegetace živa dlouhou dobu. Pokud jsou ještě teď na stromech nánosy sněhu, rozhodně je shoďte. Sníh také mohl během zimy větve poškodit tak, že neunesly jeho tíhu a jsou zlámané. Staré seřízněte a konec ošetřete ideálně štepařským voskem (ten je přímo určený pro ochranu dřevin při řezání a roubování).
Při tání sněhu na zahradě odstraňte nepořádek
Dlouhou zimu nejvíce pocítí trávníky a jejich stav tomu i odpovídá. Většinou je tedy nutno je minimálně podsadit. Jakmile začne tát, je potřeba odstranit všechny překážky, jež by bránily v růstu. Právě tady se projeví podzimní pečlivost – pokud je listí a jehličí (případně další nepořádek) řádně odstraněno, na jaře nebude trávníku nic bránit v růstu. Pozor dejte i na krtince, které rozhodně na trávník nepatří a včas je rozhrňte. Zároveň je nyní ideální čas na vyrovnání terénních nerovností.
Pozor na uhnívání spojené s táním sněhu
Vysoká vlhkost půdy, které si při tání sněhu ve větší vrstvě nelze vyhnout, může mít na svědomí uhnívání méně odolných rostlin. Zvláště v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu je pravděpodobnost uhnití ještě vyšší. Může tak dojít k udušení kořenů, neboť k nim neproniká dostatek kyslíku (odborná literatura pracuje s termínem „anoxie“). Některé rostliny se ale i z takového stavu mohou vzpamatovat, i když velmi pomalu.
Zahrádky kolem silnic a posypová sůl: S táním se voda ze silnic dostává do zahrádek, kde trpí zasolením půdy hlavně stromy. Citlivá je zejména lípa srdčitá a jírovec maďal. K zasolení ale může dojít i vlive vody s vysokým obsahem soli pro zavlažování, případně při špatném odvodnění. Mimo to se tímto procesem zvyšuje i pH půdy. |
To, jak si půda a tím pádem i vegetace na zahrádce poradí s náhlým přívalem vody ale závisí i na dalších faktorech, kam patří hlavně pórovitost a textura půdy a množství obsaženého humusu. Hraniční hodnoty vlhkosti půdy se dají zjistit jejím rozborem. Kdo se chce zabývat i detaily, lze z takového zkoumání určit i bod vadnutí, který zase ocení při zjišťování vhodné míry zalévání přes letní měsíce.
Diskuse k článku