Zahrada v zimě: končící únor znamená prořezávání stromků a předpěstovávání
I když pranostiky praví jinak, v únoru se už dají na zahrádkách pozorovat změny a některé signály dávají tušit přicházející vyšší teploty blížící se jaro. Přes sníh se derou na světlo sněženky, a právě to by mělo být jasným znamením – je tady totiž správný čas na prořezání stromků. Na zahrádkách je ale potřeba udělat i další drobné úkony, ovšem jen v teplejších oblastech.
Prořezání stromků se týká jak jádrovin a bobulovin, tak okrasných stromů a keřů. V prvním případě jde o to, aby se stromky omladili, ve druhém případě jde pak o vzhled, který je neméně důležitý, i když máte okrasné dřeviny jen z ryze praktických důvodů.
Zahrada v zimě nabrala síly
I když na většině území najdete zahrady pokryté sněhem, vezměte teplé oblečení a vyrazte na zahrádku. První stromy, které potřebují provést omlazovací nebo alespoň prosvětlovací řez jsou jádroviny a bobuloviny ((zbylé postačí prořezat až v dubnu č květnu). U obou se snaha v chladných měsících projeví na kvalitnější sklizni.
Pokud nejsou mrazy, hodí se použít postřik proti mšicím na letorosty, kde se mohou nacházet jejich vajíčka. Výrazně to ulehčí zahradám, kde bývá problém s jejich vysokým výskytem.
Jakmile přestane teplota padat pod nulu, přišel čas na postřik broskvoní proti kadeřavosti.
Co dělat dále:
- může se začít s hnojením; vhodné je hnojit pole, kam máte v plánu zasadit brambory
- jahody přikryjte fólií s drobnými otvory. S pozdějším příchodem teplého počasí je pak nezapomeňte odkrýt, aby mohly být opyleny. Jejich sklizeň tak urychlíte.
- nejvyšší čas je také pro řez vinné révy, která ještě není v plné míze
- před prvními slunečními paprsky je dobré chránit kůru stromů, aby nepoprskala. Zabránite tomu nátěrem bílou barvou, případně omotáním jakýmkoliv prodyšným materiálem.
- koncem měsíce můžete do skleníků, pařenišť a fóliovníků sadit ředkvičky
Okrasné zahrádky: trávník po zimě
Trávník bývá pýchou předzahrádek i dvorků, proto na něj dávejte pozor i v zimě. Na promrzlou plochu není vhodné vstupovat, neboť se takto zmrzlá tráva ničí a na jaře se objevují holé „fleky“. Ty je pak potřeba znovu podsadit. Pokud máte trávník v dobré kondici a půda pomalu rozmrzá, můžete jej poprvé lehce přihnojit.
Co se děje na okrasných zahrádkách:
- kromě sněženek lze spatřit taolín zimní, šafrán nebo krokusy (ideální je pro ně stav, že jsou vysazeny po skupinkách)
- po zimě se objevují nemocné nebo odumřelé rostlinky, jež je potřeba odstranit i s kořeny
- abyste byli připraveni, můžete si začít předpěstovávat květiny, ovoce i zeleninu, a také nezapomeňte větrat uskladněné cibulky
Pozor si ale dávejte na to, abyste nic zbytečně neuspěchali. To se týká především omlazovacího řezu a prosvětlení dřevin. Samo o sobě je to poměrně odborná práce, proto si vždy zjistěte dostatek informací a odpovídající nářadí. Jakmile se začnete připravovat na jaro, začne se přibližovat mílovými kroky!
Diskuse k článku