Výhody a nevýhody hliněných domů
Pokud se zajímáte o alternativní přístupy při realizaci domů, zjistěte si více informací o hliněných domech. I když jsou okrajovou oblastí moderní architektury, narazíte na ně i na území ČR stále častěji. Základní charakteristiku těchto staveb jsme si popsali v předchozí části našeho seriálu. Na následujících řádcích shrneme ty hlavní výhody a nevýhody hliněných domů, o kterých byste rozhodně měli vědět.
Výhody hliněných domů
Za hlavní výhodu hliněných domů se rozhodně považuje jejich ekologičnost a šetrnost k životnímu prostředí. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se lidé uchylují právě k tomuto druhu stavby, která je v souladu s přírodou. Vzhledem k využití přírodních materiálů jsou hliněné stavby i zdraví prospěšné, neobsahují žádnou chemii a škodlivé látky.
Velkou výhodou hliněných domů je schopnost akumulace tepla. Hliněné materiály (omítky i nepálené cihly) mají akumulační schopnosti, a tak jsou schopny udržet teplo po dlouhou dobu. Při kombinaci s vhodnými izolačními materiály jsou hliněné domy energeticky nenáročné. Hlína je navíc cenově dostupný stavební materiál, který snižuje finanční náročnost celé stavby.
Hliněné domy vynikají také svou nehořlavostí a vysokou trvanlivostí. Hlína umožňuje vytvořit stavbu rozličných tvarů a rozměrů, což mnohé již realizované hliněné domy potvrzují. Pokud tak chcete vytvořit originální a netradiční dům, využití hliněných materiálů je vhodnou volbou.
Nevýhody hliněných domů
Je třeba říct, že hliněné domy mají také řadu nevýhod, se kterými je třeba předem počítat. Hliněné omítky špatně odolávají povětrnostním podmínkám a vyžadují pravidelnou údržbu. Stavba hliněných domů je časově náročná, navíc vyžaduje kooperaci s dalšími lidmi, kteří s ní mají zkušenosti. Naprostá většina stavebních firem vám při realizaci tohoto typu stavbu nebude příliš nápomocná.
Pokud se nebojíte výzev a chcete se pustit do výstavby ekologického a cenově dostupného domu, hliněná stavba je vhodnou volbou. Počítejte však s omezenou životností a náročností stavby. Připravte se také na poměrně náročný proces schvalování a kolaudace.
Diskuse k článku