V chladných měsících vyžadují pokojové rostliny zvláštní péči
Pokojové rostliny jsou v mnoha obydlích nedílnou součástí vybavení. V otázce příjemného a hlavně zdravého bydlení představují vítaný přínos, který je pro spoustu lidí i zajímavým koníčkem. Blížící se zima však znamená, aby péče o ně dostála určitých změn. I když jsou součástí interiérů, vliv tohoto období na jejich růst a vývoj je znatelný a může mít velmi neblahé následky.
Některé pokojové rostliny jsou z hlediska vyžadované péče náročné méně, jiné více. Vše se odvíjí od konkrétních vlastností jednotlivých druhů. Existují však základní obecné zásady, které se při pěstování pokojových rostlin v průběhu zimního období, vyplatí následovat. Nesvědčí jim minimální starost, ale ani přehnaná péče, která je pro pokojové rostliny spíše utrpením. Změny by měly nastat současně se zkracováním světelné doby v průběhu dne. Nyní je proto nejvyšší čas, jak své pokojové rostliny uchránit před negativními důsledky nastávajícího zimního období.
Intenzivní zálivka je v zimě pro pokojové rostliny nežádoucí
Pokojové rostliny nepotřebují v zimě tolik vody jako po zbytek roku. Málokdo na toto pamatuje, a tak se stává, že na pohled chřadnoucím rostlinám ještě více ubližuje, protože si myslí, že trpí suchem. Pravdou však je, že se suchem se v zimě pokojové rostliny vypořádají mnohem lépe než s abnormálním množstvím dodané vody. Příliš zavodněná zemina totiž nedokáže propustit ke kořenům dostatek kyslíku. Tento stav pak vede k uvadání rostliny a ke tvorbě nežádoucích bakterií. Obdobně je to i s rosením listů, a to v místnostech, kde teplota dlouhodobě klesne pod 13 až 14 °C. Na druhé straně v prostorech, kde se topí ve velké míře, je nutné na pravidelné rosení pamatovat, jinak by mohlo dojít k tvorbě hnědých skvrn. Doporučovaná zálivka se v zimě tedy provádí zhruba jednou týdně (i méně často) a to tak, aby květináč nezůstával po dodání vody dlouhou dobu mokrý. Toto pravidlo platí pro běžné druhy rostlin, vždy však s ohledem na velikost a umístění. Například bonsaje oproti vyžadují pravidelnou a stále dostačující zálivku po celý rok.
Čím pokojové rostliny zalévat
Hlavní zásadou při zalévání pokojových rostlin je, aby dodávka vody neznamenala pro zeminu teplotní šok. Voda určená pro pokojové rostliny proto nesmí být příliš studená, ale ani příliš teplá. Postačí tedy nechat odstát v nádobě vodu v místnosti, ve které se pokojové rostliny nachází. Voda by také měla obsahovat co nejmenší množství vápna. Před každou zálivkou musí proběhnout kontrola, zda není zemina vlhká. V takovém případě je nutno počkat se zaléváním až do úplného vyschnutí.
Důležitá je i pravidelná kontrola vzhledu
Zimní období je pro pokojové rostliny nebezpečné i v otázce napadení různými škůdci. Proto je nezbytné podrobovat pokojové rostliny pravidelné kontrole, při níž je možné odhalit případné problémy včas a zabránit jejich většímu rozvoji. Nepřítelem je i prach, co se usazuje na listech. Otírejte ho proto navlhčeným hadříkem, aby mohla rostlina přijímat světlo, kterého je už tak v zimě pomálu. U teplomilných rostlin je také možné řešit otázku dodávek umělého světla. K těmto účelům slouží speciální reflektorová zářivka z neodymového skla.
Pokojové rostliny jsou oblíbeným přírodním doplňkem interiéru, který se přímo podílí na výsledném pocitu z bydlení. V zimním období však vyžadují pravidelnou péči, jinak postupně odumřou. Pamatujte proto na snížení intenzity a objemu zálivky, nehnojení a správné umístění pokojové rostliny. Určitě nesmí být tam, kde je průvan či tam, kde se často větrá, čímž dochází k velkým výkyvům teplot. Odměnou za vynaložené úsilí budou pokojové rostliny už na první pohled zdravé a krásné.
Diskuse k článku