Co je třeba udělat pro správné přezimování muškátů?
Muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších trvalek, jimiž si lidé zdobí své domovy. Jsou k vidění především na balkonech, terasách, zahradách, v pergolách a na oknech. Každý pěstitel však v této době musí řešit jejich zazimování. Přichází doba větších mrazů, která muškátům škodí. Venku tyto oblíbené rostliny zimu bez úhony nepřežijí. Jak tedy na přezimování muškátů?
Správně by se s přípravou na přezimování muškátů mělo začít již koncem léta. Nevěšte ovšem hlavu, když jste zapomněli. Pokud se do toho pustíte co nejdříve i nyní, určitě se vám podaří se o rostlinky postarat dobře a na jaře vám budou opět dělat radost. Muškátů (pelargonií) je několik druhů. Nicméně metoda při přezimování je v podstatě u všech stejná.
Základ pro přezimování muškátů = vhodné umístění
Je zcela jasné, že největším nepřítelem muškátů je v zimě mráz. Proto vůbec prvotním krokem celého procesu je hledání vhodného místa, kde je uskladníte. To musí být suché, světlé (aby mohly muškáty vegetovat) a ideálně se stálou teplotou vzduchu mezi 10 až 15 °C bez průvanu. Jestliže máte takovéto místo připravené, máte v otázce přezimování muškátů napůl vyhráno.
Rostlinky je třeba zastřihnout
Vyplatí se muškáty na zimu seříznout, klidně i na třetinu jejich velikosti, dbejte však na to, abyste neporušili základní větvení. Vždy je nutné rostliny důkladně prohlédnout a odstranit z nich uschlé nebo nějakou chorobou napadené části, a to jak květy, tak i listy. Poté máte v postupu přezimování muškátů na výběr. Někteří pěstitelé doporučují nechat je v jejich květináči či truhlíku, jiní se spíše přiklánějí k variantě odebrat z květináče zeminu, nechat kořínky proschnout a zasypat je rašelinou nebo pískem. Co se týče zálivky při přezimování, určitě to s ní nepřehánějte. Bohatě stačí, když se muškáty zalévají jednou za 1 až 2 měsíce podle toho, zda je substrát vlhký, nebo už vysychá. Proto nezapomínejte na kontrolu.
Nejčastější chyby při přezimování muškátů
Abyste se na jaře dočkali opět krásných barevných muškátů a mohli se jimi chlubit za oknem, na balkoně nebo třeba terase, je dobré vyvarovat se některým častým chybám. Zde je jejich stručný výčet:
- Ze studeného místa do přetopeného bytu: dejte si pozor na to, abyste muškáty nepřenesly z chladné terasy rovnou do svého domova, kde pracuje topení na plné obrátky. Teplotní šok by muškátům hodně uškodil, mohly by až uhynout.
- Tmavé prostory bez světla: i když máte místo ve sklepě, zvažte, zda zrovna to je pro přezimování muškátů ideální. Potřebují přirozené světlo alespoň v minimální míře. Jinak začnou pomalu skomírat a uvadat.
- Přelévání: mnoho vody v zimě škodí. Přelévané muškáty uhnívají a tvoří se u nich plíseň. Než začnete zalévat, přesvědčte se, zda je to opravdu potřeba.
Vydařené přezimování muškátů se na jaře vrátí v podobě silných, kvalitních a krásných rostlin. Proto se určitě vyplatí věnovat těmto oblíbeným trvalkám trochu té péče, která rozhodně není nezvládnutelná. Přezimování muškátů zvládnete snadno, jde jen o to nepromeškat správnou chvíli, která právě nastala.
Diskuse k článku