6 důvodů, proč na počtu rostlin v interiéru rozhodně nešetřit
Pokojové rostliny vnáší do interiérových prostorů útulnost a propojují jejich uživatele s přírodou. Tím ale jejich význam nekončí. Důvodů, proč na počtu rostlin v obývacím pokoji, kuchyni, ložnici a dalších místnostech nešetřit, je řada. Vybrali jsme zásadních, které vás přesvědčí o tom, že nějakou to rostlinu navíc si zaslouží i vaše bydlení.
1. Propojení s přírodou
První důvod, proč si rostliny do bytu pořídit, jsme nakousli už v samotném úvodu. Ať už žijeme ve městě, nebo na vesnici, souznění s přírodou máme vrozené a minimálně podvědomě hledáme způsoby napojení. Právě zakomponováním rostlin podpoříme přirozené pouto člověka a přírody. Zejména v interiérech v minimalistickém či industriálním stylu, kde často hrají prim beton nebo bílé stěny, je vhodné prvek zeleně zakomponovat. Potřebu spojení člověka s přírodou si uvědomují i mnozí bytoví architekti, kteří interiéry vyšperkovávají volně stojícími pokojovými rostlina nebo třeba vertikálními zahradami. Při zařizování interiéru byste tak na rostliny a prvek zeleně neměli zapomínat.
Zelená fasáda i součást balkonu - to je vertikální zahrada
Co pěstovat ve vertikální zahradě? Nemusí to být jen pro okrasu
2. Regulace vlhkosti vzduchu
Základem zdravého a pohodlného bydlení je správná vlhkost vzduchu. Ne vždy se však daří ji dosáhnout. Problematický je jak příliš suchý vzduch, který unavuje, tak enormně vlhký vzduch nad 70 %, který podporuje výskyt plísní. Rostliny, kterým vysoká vlhkost vzduchu svědčí, ji dokážou regulovat. Pokud se vám rosí okna, pořiďte si do interiéru třeba kapradiny nebo tilandsie. Postarají se o přirozenou regulaci vlhkosti vzduchu a komfort vašeho bydlení zase posunou o kus dál.
3. Produkce kyslíku
Bez kyslíku se nedá žít. V mnoha domech a bytech je však vzduch často vydýchaný a zejména na konci dne je obsah kyslíku nedostatečný. Zelené rostliny dokážou za den vyprodukovat významné množství kyslíku, a tak přispívají k lepší kvalitě vzduchu v interiéru. Jedna rostlina ale nestačí – popřemýšlejte, kam umístit větší počet rostlin s velkými listy a nezapomínejte je umístit ani na toaletu, do koupelny či ložnice.
4. Rostliny jako čističky vzduchu
Mnoho rostlin funguje jako přírodní čističky vzduchu, které pohlcují škodliviny z ovzduší. Nemusíte investovat do drahých elektrických čističek. Pořiďte si rostliny s vysokou detoxikační schopností. Patří mezi ně například lopatkovec (toulcovku), který má krásné velké listy a poutavé bílé květy. Váš interiér ozvláštní a postará se o to, aby vzduch u vás doma byl vždy co nejčistší.
5. Čerstvé ingredience do kuchyně
Když je řeč o rostlinách pěstovaných v interiéru, nesmíme zapomínat ani na byliny a různé druhy poživatelných rostlin. Hodí se do kuchyně, kde najdou uplatnění jako čerstvé ingredience při přípravě pokrmů. Pažitka, majoránka, tymián – tyto a mnohé další byliny ozvláštní váš interiér a současně přinesou dostatek bylin do vaší kuchyně.
6. Provonění interiéru
Pohodu při bydlení ovlivňují i pachy, které v domácnosti dominují. Byt či dům můžeme samozřejmě provonět vonnými tyčinkami, difuzéry nebo svíčkami, přirozené vůni pokojových rostlin se však nic nevyrovná. Prvenství patří levanduli, která nejenže provoní celou místnost, ale zároveň ji rozveselí svými fialovými kvítky. Až odkvete, můžete ji usušit a použít třeba pro výrobu nahřívacích polštářků.
Zelené rostliny, květiny a byliny do interiéru jednoznačně patří. Čím víc si jich pořídíte, tím intenzivněji využijete jejich přirozených darů. Chcete-li se o pěstování pokojových rostlin dozvědět více informací, přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku