Dračinec: jak na problémy se žloutnutím listů, hnědnutím a vysycháním
Pokud se na vaší dracéně objevily výrazné hnědé skvrny, hledejte problém v nedostatečné zálivce. Jak jsme zmínili v článku o pěstování dračince,…
Dračinec neboli dracéna patří mezi oblíbené a hojně pěstované pokojové rostliny. I když patří k těm méně náročným na pěstování, přesto vás může potrápit různými problémy. Nejčastěji se setkáte se žloutnutím, hnědnutím a sesycháním listů, což zpravidla značí nesprávnou péči o rostlinu. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb při pěstování, které se mohou projevit právě nekvalitním růstem a souvisejícími problémy na listech dračince.
DÁLE NA TÉMA: JAK PĚSTOVAT DRACÉNY
Hnědé skvrnky na listech dracény
Pokud se na vaší dracéně objevily výrazné hnědé skvrny, hledejte problém v nedostatečné zálivce. Jak jsme zmínili v článku o pěstování dračince, rostlina potřebuje stálý přísun vody. Substrát musí být neustále vlhký, ale nezamokřený. Pokud se tedy na listech objevily hnědé skvrny, věnujte pozornost pravidelnému zalévání a rosení listů.
Spodní listy dračince postupně žloutnou
Pokud vám začaly spodní listy rostliny postupně žloutnout a nedochází k rychlému a rapidnímu rozšiřování žluté barvy, nemusíte mít obavy. Proces odumírání starých listů dračince je přirozený. Přibližně po 2 letech začínají starší listy žloutnout, poté zhnědnou a odpadnou.
Výrazné bílé skvrny na listech
Objevily se na některých listech bílé skvrny? Pravděpodobně se jedná o vypálené části způsobené příliš silnými slunečními paprsky. Dracénám svědčí spíše rozptýlené světlo než ostré. V případě, že se na listech objeví bílá místa, přemístěte rostlinu tam, kde nesvítí také ostré slunce. Dospělé listy už nezachráníte, na nových se však bílé skvrny pravděpodobně už neobjeví.
Okraje listů zhnědly a zkroutily se
Dračince pěstované v nesprávných podmínkách poznáte podle toho, že okraje listů začaly hnědnout a kroutit se. Příčinou hnědnutí a kroucení listů je zpravidla nízká teplota. Doporučujeme pěstovat dracén při teplotách kolem 20 °C. V chladnějších místech a částech u okna nebo balkonových dveří se pokles teplot projeví právě kroucením listů.
Špičky listů zhnědly
Dracénám nesvědčí ani suchý vzduch. Máte-li v místnostech příliš suchý vzduch a listy nerosíte ani nesprchujete, špičky listů mohou začít hnědnout nebo žloutnout. Řešení je nasnadě – stačí jen zvýšit intenzitu rosení, případně přemístit rostlinu do místa s vyšší vlhkostí vzduchu.
Dracéna uschla a zvadla
Bohužel se může stát, že dračinec neustojí nevhodné podmínky pěstování a uhyne. Pokud celá rostlina seschne nebo, naopak stonek změkne, dracénu už nezachráníte. Příčiny mohou být různé počínaje přemokřením substrátu přes dlouhodobé vystavení nízkým teplotám po spálení ostrým sluncem. I když dračinec obvykle netrpí na nákazy škůdci, houbami či plísněmi, i takové riziko tu je. Pokud vám dracéna uhyne, nic si z toho nedělejte a poučte se z vlastních chyb. Napodruhé se vám pěstování bezpochyby vydaří.
Přečtěte si další články o pokojových rostlinách:
Diskuse k článku