Domácí štěstí – nenáročná pokojová rostlina, kterou si zamilujete
Hledáte do svého bytu nebo domu nenáročnou pokojovku, která vám vykouzlí úsměv na tváři? Pak si pořiďte rostlinu Soleirolia soleirolii neboli domácí štěstí, které se bude dobře dařit v jakémkoliv interiéru. Domácí štěstí vytváří poutavé polštářky malých listů kulatého tvaru a v oblasti Středomoří se dokonce pěstuje venku místo trávníku. Seznamte se s touto milou rostlinkou a přečtěte si, jak postupovat při jejím pěstování.
Domácí štěstí: rostlin původem z Korsiky a Sardinie
Domácí štěstí patří mezi oblíbené pokojové rostliny, ve své domovině však ve velkém rostou venku kolem domů či na loukách. Protože roste rychle a na velké ploše vytváří poutavé koberce, využívá se na trávnících. Pochází z ostrovů Sardinie a Korsiky, pro své nenáročné pěstování si však získala svou oblibu u nás i ve světě.
Jak vypadá domácí štěstí?
Rostlina domácí štěstí je na první pohled nenápadná, díky svým drobným kulatým lístkům však vskutku roztomilá. Malé listy vyrůstají ze stonků narůžovělé barvy. Nenápadné jsou i její květy, které rostlinu zdobí v průběhu celého roku.
Malé lístky rostliny sluší i minimalisticky laděným interiérům, ve kterých by jiné velkolisté rostliny či květiny s výraznými sytě zbarvenými květy působily rušivě. Domácí štěstí propojí váš interiér s přírodou a dodá mu dostatek zeleně. Hodí se kuchyní, obývacích pokojů i pracoven, ve kterých je namístě vytvořit nerušivé a harmonické prostředí. Máte-li koupelnu, do které proniká přirozené světlo, můžete domácí štěstí umístit i tam.
Jak pěstovat rostlinu domácí štěstí
Jestli chcete do svého domova pořídit nenáročnou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje zvláštní péči a daří se jí i v horších podmínkách, je domácí štěstí skvělou volbou. Při výběru vhodného stanoviště se však vyhněte místům s přímým a silným slunečním zářením, které rostlině nesvědčí. Nejvhodnějším místem je prosvětlený parapet s rozptýleným světlem, případně jiné místo s polostínem.
Domácímu štěstí se daří i v chladnějších prostorách. Teplota by neměla klesnout pod 8 °C, kdy by mohla začít usychat. Pořídíte-li si domácí štěstí v květináči, doporučujeme rostlinu přesadit do kypré zeminy plné živin. Rostlinu také pravidelně přihnojujte přibližně jednou za měsíc. V zimě, kdy bude domácí štěstí odpočívat a připravovat se na další rok, stačí přihnojovat jen jednou za 6 až 8 týdnů. Použijte kvalitní hnojivo určené pro pokojové rostliny.
Dejte pozor, aby rostlina nepřeschla
I když domácí štěstí nevyžaduje zvláštní péči, je potřeba jej pravidelně zalévat. Pokud na zálivku zapomene a substrát přeschne, může začít postupně usychat i rostlina samotná. Dejte si však pozor na to, že domácímu štěstí nesvědčí přímé zalévání na lístky, které se mohou proudem vody poškodit.
Proto se tato rostlina doporučuje zalévat odspodu, a tak je nutné ji umístit na misky. Rostliny můžete zasadit i do samozavlažovacích truhlíků, díky kterým budete mít o starost méně. Během léta zalévejte častěji a lístky rostliny roste.
Domácí štěstí netrpí na choroby ani škůdce
Odrazuje vás od pořízení poutavých pokojovek jejich náchylnost k výskytu chorob nebo vás nebaví neustálá přítomnost mušek a jiných škůdců? Domácí štěstí je pro vás ideální, protože netrpí ani na jeden z těchto častých neduhů. V interiérech, kde se pěstuje domácí štěstí a jiné nenáročné rostliny, se žádní škůdci nevyskytují, a odpadá tak problém s jejich likvidací a aplikací různých postřiků.
Pokud si pořídíte zdravou rostlinu, najdete jí vhodné místo a nezapomenete na pravidelnou zálivku, bude se jí u vás dobře dařit. Drobné lístky jsou roztomilé a navodí u vás pocit pohody. Bydlení ozdobte i dalšími pokojovými rostlinami, o kterých jsme psali v některém z dřívějších článků:
Diskuse k článku