Souboj plastu s papírem: která nákupní taška škodí přírodě více?
Možná i vy saháte v obchodech po papírových sáčsích a taškách, a to v dobré víře šetření přírody, která tak nebude zatěžována těžce rozložitelným materiálem. Ano, v tomto smyslu činíte správně, ovšem v dalších směrech jsou i papírové výrobky pro přírodu velkou zátěží. Materiál pro jejich výrobu, distribuce a vlastně i vysoká spotřeba rozhodně do kategorie "ekologické" rozhodně nespadají.
Spotřeba igelitových sáčků a tašek dospěla do takové míry, že některé obchody byly nuceny zpoplatnit je alespoň symbolickou částkou. Jak ale řešit zbytečné plýtvání v budoucnosti? A dosáhneme vůbec někdy toho, že v přírodě nebudou poletovat sáčky?
Igelitka není jen českou specialitou
Ačkoliv se pro ony "šustivé" tašky vžilo označení igelitová, není to až tak správně. Jednotlivé druhy se vyrábí z různého materiálu, kdy by se označení dalo shrnout spíše pod "plastové sáčky." Jako igelit se označuje měkčená folie, která se dnes pro tyto účely už nepoužvá a uplatnění má hlavně při výrobě izolace nebo podlahovin.
Sáčky jsou tedy vyrobeny z:
- polyethylenové folie: nízkohustotní polyethylen (na obalech značen číslem 4), vysokohustotní polyethylen (značeno také číslem 2)
- polypropylenové folie (PP, značeno číslem 5)
- kombinace těchto materiálů
Vzájemně se pak liší se bodem tavení. Bez zajímavosti není ani to, že v ČR se výrobě granulátu, z něhož se posléze vyrání tašky, sáčky, pytle, folie a obaly, věnuje pouze jedna jediná firma.
Ekologické igelitové tašky
Na trhu se objevily dokonce i ekologicky odbouratelné plastové tašky, jenž jsou vyrobeny z OXO plastů. Jejich zvláštností je způsob rozkládání: degradace OXO plastů probíhá chemickou reakcí umožňující oxidaci polyetylenu.
Problém je však v tom, že v zemích, kde se recyklace dostala na vysokou úroveň, nejsou EXO plasty nikterak ekologické. Vhodné použití by se nabízelo tam, kde plasty končí na skládách - např. u pytlů na odpadky. Jiné využití by bylo plýtváním ekonomickým.
Jsou papírové nákupní tašky vhodnější?
Z pohledu devastace přírody existuje jediná odpověď - nikoliv. Vyrábí se z pevného papíru, při jehož produkci se spotřebovává velké množství energie, znečišťují se vody i ovszduší. Vzato do detailu tak ani v tomto případě nemůže být řeč o ekologickém chování. Příroda si s nimi pouze dokáže lépe poradit v případě volného odhození, proto i zde je nutná recyklace.
Nákupní tašky si noste vlastní
Nabízí se tedy ozátka, jak se v obchodech chovat, abychom přírodu šetřili co nejvíce. Vězte, že vlastní tašky s různými motivy nejsou jen módním výstřelkem, ale opravdu užitečnou záležitostí. Při každé návštěvě obchodu nebudete muset kupovat novou a podobně se to dá dělat i se sáčky u pečiva, ovoce a zeleniny. Ty snadno nahradí síťky, na pečivo pak speciální bavlněné sáčky s vrstvou polyetylenu. Opakované použití je tak velmi snadné a nehromadí se kupy tenkých sáčků z obchodu.
Papírové tašky ani plastové tak nejsou vhodným řešením. Jak vidno, správná cesta má podobu opakovaného používání, čímž se sníží spotřeba. Pokud by takto postupoval každý, doba plastová by zažila významný mezník...
Diskuse k článku
filipkuncicky@seznam.cz