Dotace na zelené střechy
Zelené střechy přináší jejich majitelům řadu výhod, navíc jsou ekologické a rozšiřují využitelnost stavby. Pokud plánujete realizaci nové zelené střechy, zbystřete. Díky dotacím, které v současné době běží, na nich můžete ušetřit, a to poměrně výrazným způsobem. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jaké typy dotací lze na zelené střechy uplatnit, jaké jsou podmínky a požadavky.
Dotace na zelené střechy pro novostavby i rekonstrukce
Realizace zelených střech má velký význam jak v případě výstavby novostavby, tak rekonstrukcí. Pokud plánujete výrazné stavební úpravy svého domu, zvažte i možnost pořízení zelené střechy, které sníží prašnost, přispěje k ochlazování domu a zlepší odtok dešťové vody. Dotaci na realizaci zelené střechy můžete bez obav čerpat v obou případech.
Nová zelená úsporám poslouží i na zelené střechy
V současné době je nejvýznamnější státní dotací, kterou lze čerpat v případě novostaveb i rekonstrukcí, dotace Nová zelená úsporám. Cílem dotace Nová zelená úsporám je snížit energetickou náročnost budov a přispět k šetrnosti vůči životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že zelené střechy splňují obě kritéria, na ně tento typ dotace platí. Novou zelenou úsporám tak nemusíte využívat jen na zateplení, výstavbu či modernizaci zdrojů energie, ale také na výstavbu zelené střechy tam, kde doposud byla střechy klasická.
Kolik peněz dostanete na realizaci zelené střechy?
Pomalu se dostáváme k odpovědi na tu nejdůležitější otázku – kolik peněz můžete od státu na realizaci zelené střech čerpat. V případě dotace Nová zelená úsporám je to jasné. V podmínkách je uvedeno, že můžete žádat o dotaci ve výši 500 Kč na m2. Typ podkladu, druh pěstovaných rostlin či komplexnost podloží přitom nehraje zásadní roli. Důležitá je plocha půdorysu nové zelené střechy.
Najděte si v okolí firmu, která vám poradí
Vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu o zelené střechy roste i počet specializovaných společností, které se na tento typ výstavby specializují. O možnosti čerpání dotací by měli vědět a také by vám měli s její žádostí pomoci. Zelená střecha musí přitom mít oficiálně schválenou skladbu materiálu, aby ji bylo možné v rámci dotace Nová zelená úsporám uplatnit. Proto se u dodavatele předem zeptejte, je-li možné na konkrétní typ zelené střechy zažádat o dotaci a snížit tak výdaje na její realizaci.
Brno od června zavedlo vlastní dotační program na zelené střechy
Pokud máte dům nebo byt v Brně, můžete zažádat o ještě jeden typ dotací, kterou od června nabízí samotné město. Reaguje tak na potřebu zvýšit počet zelených střech ve městě a zlepšit prostředí pro život. Brno se stalo prvním městem v České republice, které tento typ dotace nabízí. Ta je navíc určena nejen fyzickým osobám, ale také osobám právnickým.
Dotaci na výstavbu zelené střechy tak mohou bez obav využít i majitelé firem, případně spolky či městské části. Výše dotace bude podstatně vyšší než v případě Nové zelené úsporám. Měla by se pohybovat v rozmezí od 900 do 1400 Kč za m2. Navíc jako žadatelé získáte příspěvek na odborný posudek pro zhotovení zelené střechy, a to až ve výši 10 tisíc Kč. O dotaci na zelenou střechu mohou Brňané žádat až do konce listopadu 2019.
Přečtěte si další články, ve kterých jsme se zaměřili na zelené střechy:
Diskuse k článku