Představujeme ekologické stavební materiály, které šetří životní prostředí
Ekologie a udržitelný rozvoj patří v posledních letech mezi hojně skloňovaná témata. Není překvapením, že se důraz na šetrný přístup k životnímu prostředí odráží i v oblasti stavebnictví. Technologie se vyvíjí a přichází nové materiály, které jsou i při zanechání minimální ekologické stopy funkční a efektivní. Po boku nich stojí tradiční stavební materiály, které se využívají dlouhá desetiletí, přesto však patří mezi ekologické. Pojďme si některé z nich představit.
Tepelná izolace v ekologickém provedení
I v současnosti patří polystyren mezi nejpoužívanější izolační materiál, z hlediska ekologie ale na tom není nejlépe. Šetrnější alternativou je foukaná celulózová izolace, která se nejčastěji vyrábí recyklací starého novinového papíru. Má skvělé izolační vlastnosti, v létě chladí a v zimním období zahřeje. Protože se do celulózy přidávají minerální soli, vyznačuje se tento izolační materiál dostatečnou protipožární ochranou i ochranou proti hlodavcům. Po uplynutí životnosti lze materiál využít jako hnojivo či palivo do bioplynových stanic.
Ekologická koupelna v několika snadných krocích
Fotovoltaické panely v zimě: Jak fungují a na co se zaměřit
Slaměné domy – nízkoenergetické stavby využívající výhody přírodního materiálu
Konopná izolace
Dalším přírodním materiálem vhodným pro zhotovení izolace je konopí. Konopná izolace se vyznačuje skvělými akustickými vlastnosti, navíc odolává zvýšení vlhkosti i škůdcům. Podobně jako celulóza zajistí ochranu před únikem tepla v zimě, během léta se naopak postará o ochlazování budovy. Izolace z konopí je rozměrově stabilní a má vysokou objemovou hmotnost. Materiál na tom však není nejlépe z hlediska protipožární ochrany – řadí se do třídy reakce na oheň E. V současnosti je cena konopné izolace poměrně vysoká.
Pálené cihly a střešní krytiny jsou ekologické
Pálená cihla a pálené střešní tašky se ve stavebnictví používají desítky let. I ty jsou však šetrné k životnímu prostředí, protože se vyrábí z přírodních materiálů – hlíny a vody. Moderní typy cihel se vyznačují skvělými tepelněizolačními vlastnosti. Na trhu existují i typy cihel vyplněné izolací na přírodní bázi. Jsou vhodné pro realizaci stavby z jednovrstvého zdiva, která už nepotřebuje dodatečné zateplení. Ekologickou stopu tímto krokem výrazně snížíte.
Domy ze slámy
Alternativním stavebním materiálem, který u nás v současnosti není příliš rozšířený, je sláma. Staví se ze speciální balíků slámy, které při vhodné zacházení vydrží desítky let. Sláma je vhodným stavebním materiálem pro realizaci menších staveb, například dílen, garáží či kůlen. Lze z ní vystavět menší nízkopodlažní domy, je však nutné počítat s tím, že si po delší době stavba „sedne“ klidně o 20 cm. Domy lze postavit kompletně z balíků slámy, konzervativnějším řešením je však stavba z dřevěné konstrukce a její vyplnění slámou. Sláma má dobré izolační vlastnosti a vytváří příjemné klima uvnitř domu.
Podlahy z přírodních materiálů
Životnímu prostředí můžeme ulehčit i výběrem vhodných materiálů při zařizování interiéru. Typickým příkladem jsou podlahy. V současnosti se nejčastěji využívají vinylové podlahy nebo podlahy z laminátu, jejichž výroba však není jednoduchá ani dvakrát ekologická. Na trhu je však řada šetrnějších materiálů a patří mezi ně i přírodní dřevo. Podlaha z dřevěných parket krásně vypadá, dlouhou vydrží a jen tak neztratí svou hodnotu, její cena je však poměrně vysoká.
Alternativním materiálem je pak bambus. Podlahové krytiny z bambusu vynikají odolnosti, trvanlivostí a takřka nulovou absorpcí vody. Proto se hodí i do kuchyní a namáhaných prostorů.
Chcete vědět více o ekologických materiálech? Přečtěte si související články:
Diskuse k článku