Vodu ze sušičky můžete využít různými způsoby. Přinášíme vám 5 tipů
Při každém spláchnutí vody spotřebujeme několik litrů pitné vody. Proto se dnes hledají různé sofistikované způsoby, jak tuto zbytečnou spotřebu…
Pořídili jste si do domácnosti novou sušičku a po každém sušení vyléváte plnou nádobku vody? Pokud vám šetrný přístup k životnímu prostředí není cizí, možná si říkáte, jestli se nedá tato „odpadní“ voda efektivně využít. Potěšíme vás – využít se opravdu dá, možností je nespočet! Naše redakce pro vás vyzkoušela 5 způsobů, jak vodu ze sušičky zužitkovat.
1. Splachování toalety vodou ze sušičky
Při každém spláchnutí vody spotřebujeme několik litrů pitné vody. Proto se dnes hledají různé sofistikované způsoby, jak tuto zbytečnou spotřebu snížit či zcela eliminovat. Jednou z možností je splachování pomocí šedé nebo dešťové vody. Takové řešení však vyžadují úpravu technologií a přivedení vody z retenční nádrže přímo ke splachovacímu mechanismu.
Ušetřit za splachování však můžete i jednodušeji. Stačí po každém sušení přelít vodu z nádobky do kbelíku, a až se naplní, toaletu s ní spláchnout. Vodu ze sušičky prádla můžete využít i okamžitě po dosušení, a to například k malému oplachu toaletní mísy, vyčištění dřezu nebo propláchnutí odpadních trubek u umyvadla.
2. Vodu ze sušičky můžete dát i do napařovací žehličky
Poněkud kontroverzním tipem je používání vody ze sušičky k napařování prádla. Někteří výrobci sušiček takové použití v manuálech přímo zmiňují, na druhé straně se v některých návodek k žehličkám dočtete o opaku. Nejlepší je samozřejmě používat vodu destilovanou.
I voda ze sušičky je však demineralizovaná, a tak se v žehličce nebude tvořit vodní kámen (na rozdíl od vody z vodovodního řádu). Chcete-li mít jistotu, že voda po sušení bude čistá a bezvadná, přelijte ji přes jemné sítko nebo plátýnko.
Čtěte také: Jak vybrat sušičku prádla
3. V některých případech můžete využít vodu i k zalévání květin
Jedna naplněná nádobka vody po sušení prádla představuje ideální množství pro zalití jednoho květináče s pokojovou rostlinou. K tomuto účelu byste však měli vodu použít jen v případě, že při praní používáte šetrné a ekologické prací prášky a gely bez obsahu chemie.
V opačném případě může voda ze sušičky stopy těchto chemikálií obsahovat a vašim rostlinám se to nemusí vůbec líbit. Chcete zalévat vodou ze sušičky? Pak buďte ekologičtí i při praní a nepoužívejte agresivní prací prostředky. Ve finále to ocení i vaše pleť a pokožka.
4. Teplou vodou umyjte podlahy hned po sušení
Voda ze sušičky je po skončení sušicího programu nejen demineralizovaná, ale také teplá. Této vlastnosti můžete využít při řadě činností v domácnosti, například při mytí podlah. Vodu z nádobky přelijte do kbelíku, přidejte trochu prostředku na mytí podlah a hned se můžete pustit do úklidu.
5. Odmáčení špinavého nádobí
Pokud máte po vaření dřez plný špinavých hrnců s usazenými a připálenými zbytky jídla, nevyhnete se jejich odmáčení. Proč používat k této činnosti teplou pitnou vodu, když stejně dobře poslouží i voda ze sušičky? Abyste mohli využít teplou vodu, doporučujeme synchronizovat vaření (potažmo čištění nádobí) se sušením prádla. Jakmile sušicí program skončí, vodu nalijte do hrnce a počkejte, než odmočí. Pak je jednoduše naskládáte do myčky (doporučujeme používat ECO program), nebo umyjete ručně.
Přečtěte si i další články zaměřené na práce v domácnosti:
Diskuse k článku