Třídíme odpad: Co vše patří a nepatří do kontejnerů na papír?
Rádi byste minimalizovali svou ekologickou stopu a poctivě třídili, ale občas tápete, co do kterého kontejneru patří? Právě pro vás připravujeme seriál zaměřený na třídění odpadů, ve kterém se podrobně zabýváme jednotlivými druhy a jejich správnou likvidací. V tomto článku si posvítíme na modré kontejnery určené pro ukládání papíru. Přečtěte si, co vše do kontejnerů na papír patří a co naopak nepatří.
Ne každý odpad z papíru je recyklovatelný
Do kontejnerů na tříděný odpad se ukládá to, co lze v budoucnu využít k recyklaci. Platí to i v případě modrých kontejnerů určených pro ukládání starého a nepotřebného papíru. Ne každý papír se dá totiž druhotně využít, proto takové typy nemá cenu do kontejnerů vůbec házet. Vyhazováním nerecyklovatelného odpadu do kontejnerů na tříděný odpad zbytečně zaplňujete kapacitu nádoby a také ztěžujete práci na třídicí lince. Ve výsledku tak můžete i přes snahu kvůli své neznalosti dopad na životní prostředí ovlivnit i negativně.
Znečištění papír není vhodný k recyklaci
Základní pravidlo třídění papíru spočívá v tom, že do kontejneru nepatří zašpiněný odpad. To se týká především obalů od potravin, které často nesprávně v modrých kontejnerech končí. Balicí papíry od uzenin (které navíc obsahují i podíl plastů), špinavé krabice od pizzy, umaštěné noviny nebo papírové nápojové kelímky se netřídí a patří do nádoby na komunální odpad. Umístěním papíru od oleje a jiných tuků navíc můžete znečistit i další papírový odpad v kontejneru, který by se následně nedal využít k recyklaci.
Na co se zapomíná: recyklace mobilních telefonů
Kreativní nápady na využití starých věcí - není recyklace jako recyklace
Pozor na již zrecyklované papírové výrobky
Spousta běžně používaných papírových výrobků již jednou prošla koloběhem recyklace a nachází se v konečné fázi recyklačního koloběhu. Typicky se to týká papírových utěrek, kapesníků, toaletního papíru nebo jednorázových papírových ubrusů. Tyto předměty se vyrábí z velmi krátkých vláken celulózy, které se k další výrobě už používat nedají.
Technologie recyklace však pokročily a nyní lze do modrých kontejnerů vhazovat i plata od vajec nebo ruličky od toaletního papíru. Ještě pár let přitom tyto odpady patřily do popelnice. Pokud nevíte, jestli se daný předmět dá recyklovat, podívejte se etiketu obalu. Obvykle se dozvíte informaci o tom, je-li daný papír vhodný k recyklaci, nebo patří do popelnice.
Křídový papír a jiné speciální papíry se nerecyklují
Lidé často chybují i při likvidaci speciálních typů papíru. Je třeba si uvědomit, že různé ozdobné papíry, termopapíry, křídové papíry nebo fotopapíry obsahují i podíl jiných materiálů (obvykle plastů), kvůli kterým by byla recyklace velmi obtížná. Proto se takové druhy papíru v našich končinách nerecyklují a v modrých kontejnerech zbytečně zabírají místo – stejně nakonec musí putovat na skládku.
Noviny, tiskoviny a knihy do modrých kontejnerů patří
Kontejnery pro sběr papíru jsou určeny primárně pro ukládání starých novin, letáků, katalogů a knih. Všechny tyto předměty do nádob na papír patří. V případě starých knih si dejte pozor na to, že recyklovat se nedají pevné obálky, ty byste měli vždy před vhozením do kontejneru vytrhnout. Na druhou stranu můžete bez obav vyhazovat i tiskoviny s kancelářskými sponkami. Při recyklaci si s nimi poradí.
K recyklaci jsou vhodné také krabice a kartonové obaly. Před vyhozením je však namístě krabici maximálně rozložit, aby v kontejneru zabrala minimum prostoru. Pokud na obalu zůstane zbytek lepicí pásky nebo papírového štítku, nevadí. Opět si s tím na třídicí a recyklační lince poradí.
Co do modrého kontejneru patří a nepatří přehledně
Patří: |
Nepatří: |
Časopisy |
Velké množství knih s přebaly |
Noviny |
Znečištěný papír |
Krabice |
Účtenky, jízdenky |
Knihy bez vazby |
Povoskované papíry |
Obálky včetně fóliových okének |
Fotopapír |
Kartony od vajec |
Kapesníky, plen, ubrousky |
Ruličky od toaletního papíru |
Dámské hygienické potřeby |
Chcete se o třídění dozvědět více informací? Nenechte si ujít některé z dříve publikovaných článků:
Diskuse k článku