Důvody, proč stavět pasivní domy
Domy s nízkou tepelnou ztrátou jsou stále žádanější. Komfortní bydlení šetrné k životnímu prostředí přesahuje sice náklady na stavbu klasického domu, ty se ovšem v průběhu let vrátí. Pasivní domy využívají energii ze slunce, běžných spotřebičů a lidí tak, že další položky jsou zanedbatelné. A to je jen jeden z důvodů, proč si postavit pasivní dům!
Kvalitní zateplení a propracovaný systém proudění vzduchu tak, aby teplo zůstávalo uvnitř, a do domu zároveň pronikal čerstvý vzduch. To jsou pasivní domy, které si získávají stále více zastánců a podle některých studií by takové stavby mohly po roce 2020 tvořit drtivou většinu nových domů.
Parametry pasivních domů
Základem každého takového domku je propracovaný návrh. Přípravě věnujte maximální pozornost a stejně pečlivě vybírejte i dodavatele. Charakteristické prosklené fasády musí být otočené k jihu, celkově by dům měl mít čisté linie bez zbytečných výklenků a výčnělků. Nutností jsou perfektně těsnící okna a vlastně celá vzduchotěsnost objektu – proto, aby mohl být dům označen za pasivní, musí být objem unikajícího vzduchu menší, než n50,N = 0,43/h. Tepelné mosty musí být řešeny důsledně, a to hlavně proto, že se v domě nebude nacházet klasický topný systém. Nezbytností je proto řízené větrání s pomocí rekuperace.
Hlavní důvod, proč stavět pasivní domy, je úspora na energiích. |
Proč postavit nízkonákladový dům
- hlavním důvodem jsou náklady na energie. V současné době stálého zvyšování cen plynu a elektřiny se takové
řešení přímo nabízí. Pasivní domy nespotřebovávají nic na vytápění a případné ochlazování v létě, na ohřev vody a elektřinu pro spotřebiče však platit musíme. Částečným řešením jsou solární panely. Samozřejmostí by pak měly být i úsporné elektrické spotřebiče. - klasické domy nemohou těm pasivním konkurovat ani v kvalitě vnitřního prostředí. Největším plusem jsou výborné tepelně-izolační vlastnosti a řízené větrání. Povrchová teplota stěn je srovnatelná s teplotou v místnosti, a tak se nestává jako ve starých domech, že se stěn sálá chlad. Teplotu si jednoduše nastavíte a ta je v průběhu dne udržována na požadované hodnotě.
- v místnostech je optimální vlhkost vzduchu. V klasických domech vlhkost kolísá dle ročního období a hlavně v závislosti na intenzitě topení. Proto jsou různá nachlazení častější v zimě. Pasivní domy větrají v předepsané intenzitě a vlhkost udržují v rozmezí 35-50%.
- díky velké izolaci se domy mohou chlubit vysokou mírou protihlukového zabezpečení. Nebudou vás tak rušit kolem projíždějící hlučné motorky nebo pracující stroje. Pokud dům stavíte v blízkosti silnice, pak se jedná o ideální řešení.
Pasivní domy mají i své mouchy…
Kromě pozitiv je potřeba zmínit i negativa spojená s pasivními domy. Ty opravdu propracované vyžadují vyšší investice a cenová hladina se tak pohybuje v širokém rozmezí. Kupříkladu přízemní jednopatrové domky vyjdou dráž, než patrové. Kritika se objevuje i na špatné větrání, kdy se teplota v domě mění jen pozvolna, což může být problém zejména v letních měsících. V případě rekonstrukce už nelze zasahovat do celkového vzhledu domu, takže nové okno nebo dveře bohužel nepřichází v úvahu.
Pasivní domy jsou označovány za budoucnost bydlení, o což se snaží e Evropská unie různými normami pro stavbu nových domů. Dá se tedy předpokládat, že prostředky na stavbu budou klesat, aby se co nejvíce přiblížily běžným domům a mohly se tak stát dostupné pro každého.
Diskuse k článku