Tipy na nenáročné pokojové rostliny, s jejichž pěstováním si poradí každý
Bytové doplňky a dekorace slouží k zútulnění obydlí, a tak jsou neodmyslitelnou součástí interiéru. Pokojové rostliny mezi takové příjemné prvky bezesporu patří. Navíc obohacují vnitřní klima a jejich pěstování může být i velice zajímavým koníčkem. Některé vyžadují poměrně náročnou péči, jiným se bude dařit i v případě, že jim nemůžete nebo neumíte věnovat tolik pozornosti. A právě o takových přináší informace dnešní článek, ve kterém najdete tipy na nenáročné pokojové rostliny.
Pokojové rostliny mají své místo ve většině domácností. Vnáší do nich totiž kousek přírody a přirozené krásy, navíc pomáhají udržet potřebnou vlhkost vzduchu a také samozřejmě produkují kyslík. Těm méně náročným postačí k prospívání občasná zálivka v kombinaci s dostatkem světla. A to jsou podmínky, které jistě zvládnete bez námahy utvořit.
Sukulenty – pokojové rostliny, co nepotřebují příliš vláhy
Pokud jste na své pěstitelské umění rezignovali kvůli častému zapomínání na zálivku, pak jsou dobrým tipem pro vás sukulenty. Existují desítky až stovky druhů rozmanitých tvarů a barev, a tak jimi obohatíte jakoukoliv místnost v obydlí. Vyžadují pouze dobře promyšlené umístění, kde se k nim dostane sluneční záření. Zpravidla jim stačí dodat vláhu 1 x za 14 dní či 3 týdny, někdy i méně často, záleží na konkrétním druhu. Tipem může být tlustice (Crassula ovata), která doroste až do výšky okolo 70 cm.
Fialka je jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin
Vůbec nejčastěji se lze v tuzemských obydlích setkat s fialkou. Ta může kvést téměř celý rok, základem pro její dobrý růst je místo, kde bude mít dostatek světla, avšak slunce na ni nebude přímo pálit. Není proto vhodné ji umisťovat do oken, co směřují na jih. Zálivku je nutné provádět přiměřenou, přičemž se nesmí namočit její listy. K dostání jsou různé tvary a barvy květů, vedle typické fialové (od světlejší až k tmavé) existují i bílé, se žlutým nádechem nebo třeba růžové.
Další nenáročné pokojové rostliny
Vedle zmiňovaných sukulentů jsou obdobně na zálivku nenáročné i kaktusy, které jsou také velmi častými pokojovými rostlinami. Jejich exotický vzhled je pro mnohé velkým lákadlem. Dále se určitě budete pyšnit skvělými výsledky, když se pustíte do pěstování bambusu, kterému stačí dostatek vody a slunce. Je k dostání téměř v každém květinářství, někdy i ve větším svazku. Dále je stejně vhodný i tchýnin jazyk (Sansevieria), což je pokojová rostlina známá pro své nápadné žíhání na listech, které lze slunečním svitem ještě více vykreslit. Sloní noha (Nolina) patří mezi vyšší rostliny, nevadí jí přímé sluneční záření, stačí jí teplo a občasná zálivka.
Filodendron udivuje nápaditě tvarovanými a vykrajovanými listy, k dostání je spousta variant. Nepotřebuje tolik světla, dokonce nemusí mít ani příliš tepla. Prospívat bude při pravidelném zalévání. Do ložnice, kde je převážně teplota menší než ve zbytku bytu, se hodí azalka (Azalea). Stanoviště tedy může mít chladnější, doplněné dostatkem světla. Potřebuje stále vlhkou zeminu, čehož docílíte občasným orosením.
Pokojové rostliny jsou krásným zpestřením a doplňkem, který dokáže prostory ozvláštnit a ozdobit. Nebojte se pěstování, inspirujte se našimi tipy na nenáročné pokojové rostliny a nezapomeňte si přečíst článek o tom, jak se o zeleň starat v zimním období.
Diskuse k článku