Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Mnozí se domnívají, že stavební deník je dokument, který se vede jen při realizaci stavby firmou a dokládá objednateli informace o průběhu stavby. Ve…
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně i vedení stavebního deníku, které je nutné i při svépomocné výstavbě. Snažte se jej vést co nejpečlivěji a uvádějte v něm pravdivé informace. Dobře vedený stavební deník vám pomůže i při řešení problémů, které se mohou na stavbě v budoucnu vyskytnout. Přečtěte si, jak stavební deník správně vést a na co si dát pozor.
Vedení stavebního deníku je ze zákona povinné
Mnozí se domnívají, že stavební deník je dokument, který se vede jen při realizaci stavby firmou a dokládá objednateli informace o průběhu stavby. Ve skutečnosti je však vedení deníku zákonnou povinností, která se týká i svépomocné výstavby. Do deníku se navíc zapisují i veškeré změny, které byly na stavbě provedeny jinak než dle projektové dokumentace. Předložení deníku po vás může vyžadovat stavební úřad. Na pečlivé vedení stavebního deníku se zaměřte i v případě, budete-li si část stavby realizovat sami a část s pomocí jednotlivých subdodavatelů. Vyžadujte uvádění všech skutečností a vyhněte se zpětnému dopisování.
Podoba stavebního deníku není specifikovaná
Zatímco zákon ukládá povinnost vést při realizaci stavby deník se záznamem prováděných prací, už přesně neurčuje, jakou má mít podobu. K dostání jsou předpřipravené stavební deníky a tiskopisy s předtištěnými kolonkami. Použít však můžete i obyčejný papírový sešit, do kterého budete vše zaznamenávat. Stavební deník však musí mít očíslované stránky a nesmí mít volná místa, aby se eliminovalo riziko dodatečných úprav a machinací. Stavební deník je v dnešní době možné vést i elektronicky, postupně vznikají speciální služby a aplikace, které jsou k tomuto účelu přímo určené.
Čtěte také: Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy
Jak vypadá standardní stavební deník
Při svépomocné výstavbě si můžete podobu deníku přizpůsobit svým potřebám, doporučujeme však vycházet z jeho standardní podoby. Klasický stavební deník má tři části, a to úvod, denní záznamy a přílohy. V úvodní části byste měli uvést základní informace o stavbě, ať už jde o číslo parcely, datum zahájení výstavby apod. Do části s denními záznamy pravidelně zapisujte veškeré práce pod sebou. Chybět by neměly ani případné reklamace směřované subdodavatelům nebo závažné okolnosti (povodeň, sněhová bouře, krádež na stavbě). Ve třetí části s přílohami by měly být uvedeny protokoly o provedených zkouškách, revize, smlouvy a jiné podstatné dokumenty.
Stavební deník musí být vždy dostupný na stavbě
Stavební deník by měl být v průběhu výstavby vždy dostupný, aby do něj mohli všechny oprávněné osoby nahlížet. I když stavíte svépomocí, měli byste jej mít vždy po ruce. V případě kontroly ze stavebního úřadu se vyhnete komplikacím a nebudete muset úředníkům vysvětlovat, proč jej máte uložený desítky či stovky kilometrů od místa výstavby. Tento problém opět řeší populární elektronicky vedené deníky, které jsou dostupný kdykoliv a z jakéhokoliv místa.
Nezapomeňte uvádět informace o teplotě a počasí
Při stavbě svépomocí byste do stavebního deníku měli každý den uvést prováděné činnost. Popisek prací vždy doplňte o datum a nezapomeňte ani na zaznamenání venkovní teploty a počasí. Podle toho zpětně snadno zjistíte, jestli byly dodržené podmínky pro provádění stavebních prací. V deštivém počasí nebo v mrazu se betonovat nedá. Pokud vám subdodavatel (stavební firma) zajišťovala dílčí řemeslné práce a prováděla konkrétní činnosti v době, kdy to nebylo technologicky vhodné, ze záznamu ve stavebním deníku to snadno zjistíte.
Ať už se pustíte do výstavby rodinného domu svépomocí, nebo se obrátíte na stavební firmu, nepodceňujte vedení deníku. Zápis prováděných stavebních prací budete potřebovat i při rekonstrukci nebo zhotovení menší stavby. Nejde o stavební deník v pravém smyslu, ale o jednoduchý záznam o stavbě. Na ten se zaměříme v pokračování článku.
CO JE TO JEDNODUCHÝ ZÁZNAM O STAVBĚ A KDY JE POTŘEBA
Přečtěte si i další související články:
- Jak postupovat při ohlášení stavby
- Přehled staveb, které nevyžadují ohlášení ani stavební povolení
- Stavební povolení na stavbu plotu, bazénu či pergoly
- Co musí splňovat stavební pozemek
- Demolice objektu a potřebná povolení či ohlášení
- Přístřešek na auto: Víme, jak je to s povolením
- Co dělat, když vás obtěžuje stavba na černo
Diskuse k článku