Pořiďte si do dílny kvalitní pokosovou (kapovací) pilu
Často ve své dílně pracujete se dřevem a potřebujete zkracovat materiály přesně? Pak by vám neměla chybět kvalitní pokosová pila, která dokáže udělat krátké přířezy s maximální přesností, a především si poradí i s precizními šikmými řezy v požadovaném úhlu. Přečtěte si, kde všude má pokosová pila využití a na jaké parametry se při výběru zaměřit.
Kdy vám pokosová pila přijde vhod
Přesnost řezu pokosové pily oceníte zejména při kratších řezech. Je nenahraditelným pomocníkem tam, kde je potřeba provádět jeden řez opakovaně. Hodí se tak například na zkracování plotovek, palubových desek, rámečků nebo okenních rámů. Všechny díly budou stejně velké a při šikmých řezech na sebe krásně navážou, takže bude spojování snadné a úhly u rámečků vždy pravé. Pokosovou pilu využijete také při výrobě dřevěného nábytku nebo drobných dřevěných prvků. Přesnost – to je zkrátka hlavní přednost tohoto nářadí, kterou si rychle zamilujete.
Jak je z názvu patrné, pokosová pila je schopná provádět zkosené řezy. Jednoduše si nastavíte úhel řezu. Většina typu pil je vybavena i systémem pro naklonění kotouče ze svislé roviny do strany, a tak jednoduše vytvoříte dvojitý šikmý řez. Vytvoření zámků, napojení lišt nebo atypických šikmin jiným způsobem uděláte s takovou přesností bez pokosové, respektive kapovací pily jen těžko.
Na co se při výběru pokosové pily zaměřit
Na trhu narazíte na pokosové pily v různých cenových hladinách. Neplatíte jen za značku, ale také funkce a vlastnosti, kterými konkrétní model disponuje. Při výběru se proto zaměřte zejména na:
Velikost kotouče
Menší a levnější pokosové pily mají nejčastěji kotouč o průměru 210 mm. Jsou praktické a kompaktní, ale poradí si jen s materiálem do tloušťky asi 6 cm, a to jen při rovných řezech. Pro zkracování silnějších dřevěných materiálů volte pokosové pily s větším průměrem kotouče. Největší mají až 315 mm a zvládnou rovný řez materiálu silného až 12 cm.
Výkon
Výkon je důležitým parametrem u jakéhokoliv elektrické nářadí a pokosové pily nejsou výjimkou. Rozhoduje o síle motoru a schopnosti rychle přeřezat i tvrdé druhy dřeva. Platí, že pily s kotoučem většího průměru mají i motor o větším výkonu. Menší mají výkon kolem 1100 W, ty silnější a výkonné pak i přes 2000 W.
Posuv (pojezd)
Potřebujete-li zkracovat širší materiály, oceníte pokosové pily s mechanismem posuvu. Kotouč je upevněný na kolejnicích, po kterých lze posouvat směrem k sobě. Rozsah maximální šířka řezaného materiálu se tak podstatně zvětší.
Bočnice (podpěry)
Řada typů pokosových pil je vybavena výsuvnými nebo přídavnými bočnicemi. Ty jsou vhodné při opracování delšího materiálu, protože zajistí jeho stabilitu. Dlouhá prkna nebo latě budou podepřená, a tak se při zkracování nebudou zbytečně prohýbat.
Hmotnost
Pokud máte v plánu s pokosovou pilou cestovat po stavbách, měla by vás zajímat i její hmotnost a skladnost. Bude-li sloužit primárně pro využití v dílně, nebojte se sáhnout po masivnějším a těžším modelu, který bude pravděpodobně stabilnější a výkonnější. Dobrou volbou jsou také kapovací pily s pracovním stolem, které umožňují snadnou práci ve stoje a bezproblémový přesun.
Menší pokosové pily jsou cenově dostupné, a tak mají v malých domácích dílnách své pevné místo. Několikatisícová investice se vám rozhodně vyplatí. Odměněni budete dokonalými rovnými i šikmými řezy, kterými se ostudu rozhodně netrhnete. Přečtěte si i další články o výběru elektrického nářadí:
Diskuse k článku