Pokosová pila zhotoví i náročné šikmé řezy
S údržbou domu nebo pozemku okolo něj je spojeno spousta různorodých činností, k jejichž vykonávání je často potřeba speciálního nářadí. Mezi takové se řadí i pokosová pila, s níž není problém zpracovat stavební materiál a zhotovit šikmé řezy. Využívají ji především truhláři, ale přichází vhod i kutilům, kteří si rádi svůj domov rozšiřují o vlastnoručně vyrobené kousky.
S pokosovou pilou je možné zpracovávat dřevo, ale i další materiály, které se obvykle využívají při rekonstrukcích či budování menších i větších staveb. Pokosová pila se díky své oblíbenosti objevuje i v nabídkách běžných hobbymarketů, a tak je její pořízení poměrně snadné a dostupné pro všechny.
Co pokosová pila zvládne?
Pila tohoto typu je určena pro běžné i náročnější práce, umí pracovat se dřevem i kovem a dalšími materiály. Své uplatnění nachází také při řezání předmětů (trubek apod.) z plastu. Konstrukce pokosové pily se skládá zejména z jednoduchého rámu (s kotoučem), který se posouvá (pojíždí) nad základnou, na níž jsou vyznačeny jednotlivé úhly, aby bylo možné vést řez v úhlu, jaký je potřeba. Nastavení se u základních typů provádí ručně, ty modernější mohou mít tlačítko nebo disponovat laserovým paprskem, který zajišťuje přesné zaměření i následný řez.
Základní elektrická pokosová pila (výkon přibližně 900 W) stojí cca 1500 Kč. |
Pokosová pila může být ruční, nebo elektrická, která je samozřejmě pohodlnější volbou. Mimo tyto druhy se v poslední době do tuzemských domácností dostává i akumulátorová pokosová pila, která umožňuje práci s ní i v prostředí, kde není možné napojit ji do elektrické sítě. Mnohé pokosové pily mají také jako součást konstrukce i zařízení pro odvod pilin.
Pokosová pila – výběr
Orientovat se v nabídce trhu s pokosovými pilami je velice obtížné. Existují však parametry, díky nimž je možné vybrat pilu, která bude plně odpovídat tomu, co od ní uživatel očekává a k čemu ji bude nejčastěji využívat. Ostatně právě od těchto informací by se měla konečná volba odvíjet. Příliš výkonná pila je zbytečnou investicí, pokud potřebujete jen občasně seříznout nějaké lišty, na druhé straně pro přípravu železných trubek na stavbu plotu si nevystačíte s obyčejnou pokosovou pilou s nekvalitními kotouči. Při výběru pokosové pily proto sledujte především údaje o:
- výkonu (otáčkách)
- rozměrech kotouče
- hmotnosti pily
Pokosová pila přijde vhod všem, kdo si rádi své obydlí vylepšují svépomocí a využívají k tomu nářadí, které poskytuje možnost odvádět výsledky, s nimiž se při správném zacházení bude moci uživatel spokojit.
Diskuse k článku