Jak vybrat úhlovou brusku, která vydrží a zvládne vše potřebné
Pokud bychom chtěli sestavit pomyslný žebříček elektrického nářadí, které nesmí v žádné domácí dílně chybět, úhlová bruska by v něm měla pevné místo. Tento univerzální pomocník zvládne řezat, brousit, leštit, a dokonce i vrtat do obkladů či dlažeb. Úhlové brusky jsou k dostání v různých cenových hladinách a s rozdílnými parametry. Poradíme, podle čeho vybrat tu nejvhodnější.
Promyslete, k čemu budete úhlovou brusku používat
Než se pustíte do srovnávání parametrů jednotlivých typů úhlových brusek, promyslete si, co od nového elektrického pomocníka očekáváte. Řezat plechy a zkracovat běžné obklady zvládne kdejaká bruska, na velké dlažby, ocelové profily či velké řezy do betonu však budete potřebovat silnější kalibr. Dražší a výkonnější typy úhlových brusek zvládnou velké a tvrdé materiály lépe, mají však vyšší spotřebu, jsou těžší, hůře se s nimi manipuluje a také jsou podstatě dražší. Popřemýšlejte, jestli takový model vhodný spíše pro profesionální použití v domácí dílně skutečně využijete.
Výběr úhlové brusky podle průměru kotouče
Nejzákladnějším parametrem, od kterého se při výběru nové brusky můžete odrazit, je průměr kotouče. Nejmenší a nejlevnější modely mají průměr 115 mm, ty výkonnější pak průměr 125 mm. Druhá varianta přináší pestřejší volbu při výběru brusiva a zvládne i řezání a dělení větších ploch. I při takovém průměru kotouče se zpravidla pořád jedná o jednoruční typ nářadí, se kterým se dobře manipuluje.
Domácí ponk do dílny – návod na výrobu pracovního stolu, který vydrží věčnost
Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Do kategorie poloprofi až profesionálního nářadí patří brusky s průměrem kotouče od 150 do 230 mm. Ty už jsou vážně robustní a těžké. Díky velkému průměru zvládnou bez problémů řezat i do velké plochy oceli, kamene, betonu či dlažby. Už jde o dvouruční typ nářadí, se kterým se hůře manipuluje.
Regulace otáček rozšiřuje variabilitu nářadí
Výkon je parametr, který by vás měl zajímat při výběru jakéhokoliv elektrického nářadí. Čím vyšší číslo, tím výkonnější model. Pro drobné práce doma a na zahradě si vystačíte s menším 600W modelem brusky. Na řezání obkladů, dlažeb či betonu však sáhněte spíše po výkonnějším typu od 1000 W výše.
Ne vždy je však žádoucí, aby nářadí pracovalo na plný výkon. Zejména při broušení a leštění je vhodné počet otáček za minutu snížit. Proto je dobré pořídit si výkonnější brusku s možností regulace otáček, u které si jednoduchým otočením kolečka nastavíte otáčky dle aktuální potřeby.
Rozběhová elektronika a další vychytávky
Technologický vývoj se odráží i ve funkcích a technických vychytávkách elektrického nářadí. Je tomu tak i v případě úhlových brusek, které jsou (v případě vyšších řad) vybavené řadou vychytávek a funkcí, které zvyšují bezpečnost a zjednodušují práce. Patří mezi ně například rozběhová elektronika, díky které se kotouč do požadovaných otáček rozběhne pozvolna. Zlepší se tak reakce brusky a zabrání se riziku vypadnutí pojistek při velkém počátečním odběru.
Velmi užitečnou funkcí je pak funkce elektronického zajištění konstantních otáček. Ta se postará o to, že bruska „pojede“ na požadované otáčky i ve chvíli, kdy motor zatížíte. Při řezání tvrdých materiálů rychlost kotouče nezpomalí a řez bude hladký a bezproblémový. Kotouč se nezasekne a bude se chovat předvídatelně. Elektronická ochrana proti přetížení je pak součástí téměř všech brusek na trhu a zajišťuje, aby při delší době nedošlo k poškození nářadí vlivem přehřátí. V kritické situaci se totiž chod brusky přeruší.
Nezapomeňte na zásobu brusiva a příslušenství
Bez kotoučů s úhlovou bruskou moc práce neuděláte. Nepodceňte proto výběr kvalitního brusiva a pořiďte si řadu kotoučů různého průměru a účelu použití. V základní výbavě vám nesmí chybět kotouče na kov, dřevo, obklady či beton. Výbavu doplňte o brusné a lešticí kotouče. Velmi praktické jsou diamantové vrtací korunky, se kterými spolehlivě vyvrtáte otvory požadovaného průměru do obkladů a dlažeb.
Při výběru nářadí se zaměřte i na značku. Nářadí od známých výrobců bývá dražší, ale zase máte jistotu dostupnosti náhradních dílů i rychlého servisu. I levná bruska od neznámého výrobce může udělat dobrou službu. Pokud však potřebujete, aby vás nářadí podrželo v jakékoliv situaci, upřednostněte renomovanou značku. Přečtěte si i další články o elektrickém nářadí:
Diskuse k článku