Jak vybrat stavební míchadlo, se kterým vám půjde práce od ruky?
Při stavebních úpravách se neobejdete mez pečlivého míchání malty, betonu, lepidel a dalších stavebních hmot. Ruční míchání přitom není zrovna pohodlné a o kvalitním promísení všech surovin nemůže být řeč. Praktickým pomocníkem každého stavebníka je elektrické stavební míchadlo, které udělá spoustu dřiny za vás. Podle čeho míchadla vybírat a na jaké parametry se zaměřit?
Výběr výkonu podle typu míchaných směsí
Zásadním kritériem při výběru míchadla je jeho výkon. Na trhu narazíte na různé typy nářadí o výkonu od 1000 po 1700 wattů. Samozřejmě platí, že čím výkonnější míchadlo pořídíte, tím hlouběji do kapsy budete muset sáhnout. Proto byste si hned na začátku výběru měli udělat jasno, jaké typy směsí a v jakém množství budete míchat.
Méně výkonný míchadla
Stavební míchadla o příkonu v rozmezí 1000 až 1200 W jsou vhodná pro mísení lehčích směsí, které nevyžadují velkou sílu a mnoho otáček. Kompaktní lehká míchadla jsou vhodná pro míchání lepidel, barev či omítek. Zajistí plynulost otáček motoru, protože na metlu nevyvíjí velký odpor. Při míchání těžkých směsí by však došlo k přetěžování nářadí a ke snížení počtu otáček. Doba mísení se tak výrazně prodloužuje.
Renovace starých obkladů – jak na nové obklady bez bourání?
Obklad betonového schodiště: dřevo je kvalitní, ale drahé. Jaké jsou alternativy?
Výkonnější míchadla
Pro míchání těžkých směsí, které je často potřeba mísit ještě za sucha před přilitím vody, sáhněte po výkonnějším typu míchadla. Nářadí i příkonu 1200 až 1700 W zajistí perfektní promíchání cementu, malty, betonu i stěrky. Vyšší modely se bez problému poradí i se směsí, která obsahuji vyšší podíl kameniva. Nejde přitom jen o vysoký počet otáček, kterých jsou tyto stroje schopny dosáhnout, ale vysoký točivý moment. Ten zajistí i při míchání těžkých směsí, aniž by došlo k přetěžování nebo zpomalování procesu.
Míchadla s regulací otáček usnadní práci
Dalším důležitým parametrem je počet otáček za minutu. Ne vždy však potřebujete míchat směs při co největších otáčkách, proto doporučujeme zvolit nářadí s možností plynulé regulace. Levnější typy zvládnou pracovat rychlostí přes 400 otáček za minutu, ty lepší pak spolehlivě zvládnou 600 otáček.
Čím větším množství směsi, tím větší metla
Při srovnávání různých typů míchadel se zaměřte i na velikost metly. Opět záleží na způsobu používání nářadí. Pro rozmíchání menšího množství barvy nebo stěrky by velká metla mohla překážet, naopak míchání velkého množství materiálu by s malou metlo bylo pracné a nedokonalé. Nejmenší metly mají průměr kolem 100 mm, ty velké i 160 mm. Doporučujeme pořídit míchadlo v sadě s různými typy míchacích metel. Na nářadí pak vždy použijete takový typ, který budete potřebovat.
Kromě průměru metly se různé typy liší i svou délkou. Delší metly jsou vhodné pro časté a delší míchání, protože šetří záda (nemusíte se při práci příliš ohýbat). Pokud budete míchat jen krátkou dobu, spolehlivě si vystačíte s kratší 40cm metlou.
Občasné míchání zvládne i vrtačka
Potřebujete jen několikrát do roka promíchat stavební hmoty, a tak se vám do nákupu stavebního míchadla nechce investovat? Výkonnější vrtačky umožňují nasazení menší míchací metly přes nástavec, a tak poslouží stejně jako míchadlo. Počítejte však s tím, že účinnost vrtačky s míchací metlou se nikdy nevyrovná míchadlu, který je k tomuto účelu přímo stvořený. Míchání pomocí vrtačky je pak vhodné spíše jen k mísení lehčích směsí. Mícháním betonu nebo cementu byste snižovali životnost nářadí a nedosáhli požadované konzistence. Dobrým řešením je také zapůjčení profesionálního míchadla z půjčovny nářadí.
Přečtěte si i další články o nářadí a vybavení dílny:
Diskuse k článku