Sponkovačky a hřebíčkovačky – podle čeho vybírat?
Pouštíte se do domácího čalounění nebo potřebuje občas zatlouct větší počet hřebíků pro výrobu beden, palet nebo dřevěných konstrukcí? Pak si do dílny pořiďte nastřelovací pistoli, která vám ušetří spoustu času a úsilí. Na trhu najdete mechanické, elektrické i pneumatické typy, se kterými pohodlně nastřelíte sponky nebo hřebíky. Některé modely si poradí jen se sponkami, nebo hřebíky, jiné jsou univerzálnější a spolehlivě zvládnou práci s obojím spojovacím materiálem. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, podle čeho novou nastřelovací pistoli vybírat.
K čemu se hodí sponkovačky a hřebíkovačky
Při výběru nastřelovací pistole se musíte v první řadě rozhodnout, jaký typ spojovacího materiálu budete chtít nastřelovat. Nejuniverzálnějším pomocníkem do dílny jsou sponkovačky a hřebíčkovačky v jednom, které však také patří do kategorie dražšího nářadí. Naopak jednoúčelové nářadí je cenově dostupnější a mnoha kutilům i profesionálním řemeslníkům bude dostačovat. Konkrétní typ tak vybírejte podle způsobu využití:
Sponkovačky – pro kotvení používají klasické sponky ve tvaru písmene „U“. S oblibou se používají k čalounění, svůj účel však splní i při kotvení fólií k paletám nebo výrobě včelařských rámečků.
Hřebíčkovačky – postarají se o zatloukání hřebíků bez použití kladiva. Hřebíčkovačky s oblibou využívají všichni řemeslníci, kteří často pracují se dřevem. Svůj účel splní při výrobě palet, dřevěných domků, bubnů pro kabely, beden různých typů, ale třeba i přitloukání sádrokartonových desek nebo ocelových konstrukcí. Levnější typy hřebíčkovaček si poradí s měkčími materiály menší tloušťky, ty dražší z kategorie poloprofesionálního a profesnionálního nářadí spolehlivě přibijí hřebíky i do tvrdých materiálů.
Nastřelovací pistole – mechanické, elektrické i pneumatické
Podle způsobu přenosu síly se nastřelovací pistole dělí na mechanické, elektrické a pneumatické. Mechanické připomínají klasické kancelářské sešívačky a jsou určené pro použití jen do velmi měkkých materiálů. Elektrické sponkovačky a hřebíčkovačky patří mezi nejrozšířenější, protože je stačí jen zapojit do zásuvky a po naplnění zásobníku začít používat. Jsou dostatečně výkonné, aby zvládly spojování různých materiálů, navíc jsou dostupné v různých cenových hladinách.
Profesionálové často sahají po pneumatických nastřelovacích pistolích, které mají největší životnost a vynikají velkým výkonem. Pro jejich zprovoznění je potřeba zapojení na zdroj vzduchu. Máte-li v dílně dostatečně výkonný kompresor, pneumatickému nářadí včetně nastřelovaček se rozhodně nemusíte vyhýbat. Samostatnou kategorii pak tvoří akumulátorové nastřelovačky, případně plynové nebo nábojkové, které však nachází uplatnění jen v profesionální sféře.
Výběr podle typu spony a hřebíků
Konkrétní typ nastřelovací pistole, volte podle možnosti využití různých druhů spon a hřebíků. Nejlevnější nastřelovačky zvládnou práci jen s menšími typy spojovacího materiálu, ty dražší jsou naopak univerzální a bez problémů zvládnou i zatloukání delších hřebíků. Chcete-li nářadí používat k čalounění, zajímejte se o rozsah sponek. Zjistěte si, jak velké sponky lze do zásobníku vložit a kolik se jich do něj vejde.
Totéž platí v případě hřebíků, které jsou vzájemně spojené páskou, drátkem nebo lepidlem. Hřebíkovačka by měla umožňovat použití nejrůznějších typů hřebíků, ať už kotevních, podlahářských, stavebních či pokrývačských. Na rozsah kompatibilního stavebního materiálu se zaměřte před nákupem nastřelovačky. Mohli byste později zjistit, že většinu typů hřebíků a sponek, které potřebujete pro kotvení použít, nelze s daným modelem používat.
Na co dalšího se zaměřit
Nastřelovací pistole by měla dobře sedět v ruce a neměla by být příliš těžká, aby se s ní snadno manipulovala. Mnohé typy nastřelovacích pistolí umožňují nastavení síly úderu, díky kterému můžete regulovat hloubku nastřelení. Některé modely jsou vybaveny i řadou doplňujících funkcí, ať už jde optickou signalizaci stavu zásobníku, bezpečnostní uzamknutí nářadí nebo izolování rukojeti pro komfortnější práci.
S kvalitní sponkovačkou nebo hřebíkovačkou vám půjde práce v dílně snadno od ruky. Máte-li v plánu ji používat často, příliš na ni nešetřete a zvolte výkonnější a univerzálnější typ, který vám usnadní spoustu práce. Nenechte si ujít další články věnované výběru nářadí:
- Jak vybrat čerpadlo do sudu pro zalévání zahrady
- Jak vybrat kvalitní oscilační brusku?
- Jak vybrat vysokotlaký čistič
- Tipy na vánoční dárky pro kutily – 8 dobrých nápadů
- S kvalitním ručním nářadím bude rekonstrukce bytu hračkou
- Vysavač do dílny pro rychlý a účinný úklid
- Jak nejlépe vybrat aku šroubovák
Diskuse k článku