Jedinečný interiér pomůže vytvořit benátský štuk
Možností, jak zdobit zdi v interiéru, je celá řada. Od klasické výmalby, přes použití obkladového materiálu až k nalepení tapet. Mezi ty méně obvyklé se řadí i benátský štuk, který představuje luxusní povrchovou úpravu dodávající prostoru punc elegance a originality vycházející z fantazie toho, kdo tuto techniku provádí. Co to benátský štuk je a jak se provádí?
I když je benátský štuk v současné době považován za trendy záležitost, byl používán již v dobách starověku a největšího rozkvětu se dočkal v období italské renesance. Tradiční receptura se postupem času změnila a zjednodušila díky moderním technikám a materiálům, které jsou v celém procesu stěžejní. Díky své konečné podobě je často označován jako umělý mramor, oproti němu je však jednolitý a nemá žádné spáry. Benátský štuk lze aplikovat na víceméně jakýkoliv povrch, pokud je vhodně přichystán. Není tedy problém využít tuto techniku na beton, sádrokarton či například dřevo.
Benátský štuk, to je lesk a hladký povrch
Výrazným poznávacím znamením úpravy známé pod pojmem benátský štuk je lesklý a hladký povrch, s nímž je možné docílit v interiéru množství vítaných proměn. Lesk obecně opticky zvětšuje prostor a dodá mu pocit vzdušnosti, v kombinaci s originalitou, jakou se benátský štuk vyznačuje, je opravdu zajímavým prostředkem, jak nedovolit fádnosti, aby se v obydlí jakýmkoliv způsobem projevila. Benátský štuk je alternativou obkladů, běžné výmalby či tapet.
Jak se benátský štuk tvoří?
Technika benátského štuku má svůj jasný postup, na jehož konci stojí, při pečlivě dodržených krocích, očekávaný výsledek luxusně vyhlížejících zdí. Nejprve se nanášením speciálního tmelu dosáhne reliéfního vzhledu. Tmel se musí aplikoavat v různých směrech, aby nevznikla jednolitá plocha. Místa s přebytečnou hmotou se po zaschnutí zabrousí či jinak opatrně odstraní. Tak vznikne základní vrstva, kterou je třeba nechat důkladně vyschnout. Poté je možno přistoupit k aplikování dalších vrstev – barevného nebo bílého štuku. Jednotlivé vrstvy mohou být různých odstínů, aby se dosáhlo výjimečného efektu. Vždy je nutné pamatovat na důkladné proschnutí, než se začne s dalším štukováním.
Posledním krokem je zbroušení a vyleštění povrchu ocelovou špachtlí, a to krouživými pohyby. Jestliže je benátský štuk součástí vlhkého prostředí, pak se ještě ošetřuje voskem, aby se zvýšila jeho voděodolnost a bylo možné jej bez větších komplikací udržovat, čistit apod.
Benátský štuk je možno použít do jakýchkoliv prostor bez ohledu na jejich případnou atypičnost. Benátský štuk se snadno aplikuje na rovnou stěnu, stejně jako na sloupy či různé výklenky. Za největší výhody benátského štuku se považuje jeho jednoduchý vzhled, který je však okázalý a luxusně vypadající. Hledáte-li do kuchyně, obývacího pokoje nebo třeba koupelny tip, jak změnit celkový styl, je benátský štuk jednou z velmi efektivních možností.
Přidejte se k nám, sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Aaron
Elena B.