Obklad betonového schodiště: dřevo je kvalitní, ale drahé. Jaké jsou alternativy?
Čeká vás rekonstrukce starého betonového schodiště nebo přemýšlíte, čím obložit betonové schody v novostavbě? Možností je hned několik, a to v různých cenových relacích. Pokud obklad schodiště zadáte profesionální firmě, počítejte s kvalitní prací, za kterou ale zaplatíte nemalé částky. Obložení schodů přitom zvládne zkušený kutil i sám, důležitý je především správný výběr materiálu a pečlivé pokládání nebo lepení.
Dřevo je drahé, investice se však dlouhodobě vyplatí
Pokud chcete obložit betonové schodiště a je pro vás důležitá kvalita a dlouholetá životnost, neváhejte a zainvestujte do masivního dřeva. Schody jsou zatěžované a dřevo zvládne každodenní zátěž po desítky let bez jakýchkoliv zásahů. Masivní dřevo je jedním z nejdražších obkladových materiálů vůbec.
Pokud se obrátíte na firmu, která obklad schodiště provádí, počítejte s cenou v řádech desetitisíců. Obložení standardních betonových schodů dřevem běžně stojí 60 až 70 tisíc. Na dřevěný obklad schodiště se pak nanáší olej, lak by totiž zvyšoval kluznost povrchu.
TIP: Chcete ušetřit, přesto vás pořízení dřevěného obložení láká? Použijte jen dřevěné nášlapy a boky obložte jiným materiálem.
Dlažba na schody
Dlažba na schody se nejčastěji montuje na venkovní schodiště, své místo má ale i v interiérech. Keramická nebo kamenná dlažba na schody je odolná a díky svému vzhledu se hodí spíše do rustikálních objektů. Díky pestrému výběru na trhu je dlažba na schody dostupná v mnoha typech barevných odstínů a struktur.
Snadno se udržuje, je voděodolná, často i mrazuvzdorná a pevná. Počítejte s tím, že při kontaktu s chodidly působí spíš chladně, což mnohé od jejich montáže v interiérech odrazuje. K sehnání jsou i speciální schodovky, které se na betonové schody snadno nanáší.
Obklad schodiště laminátem
Pokud je pro vás naopak důležitá nízká cena při dostatečné kvalitě a životnosti, obložte betonové schodiště laminátem. Máte-li v interiérech plovoucí podlahu, s laminátem se bude skvěle doplňovat. Laminát se na betonové schodiště lepí, musí se však nanést na dokonale rovnou podlahu.
Z toho důvodu se před montáží laminátového schodiště beton vyrovnává samonivelační stěrkou. Následně se se na beton nanáší lepidlo a na něj se pokládají laminátové desky. Na hranách schodiště se používají lišty, které skrývají přechody mezi jednotlivými deskami.
Koberec na schody se dnes už příliš nenosí
Zatímco v minulosti bylo použití koberce na schody poměrně oblíbeným řešením, dnes se od něj obvykle ustupuje. Koberec na schodech zkrátka neodpovídá současným trendům interiérového designu, i přesto má v některých domech a bytech své místo. Koberec je cenově dostupný, příjemný na dotek a zabraňuje riziku uklouznutí, na druhé straně se musí pravidelně vysávat a tepovat.
Vinyl nebo PVC na obklad schodiště
Dalším levným řešením je obklad schodiště z betonu pomocí vinylové podlahové krytiny nebo PVC. Na trhu jsou k sehnání speciální vinylové dílce, které jsou přímo určeny k pokládce na schodiště. Jejich údržba je snadná, jsou odolné a jednoduše se montují. Obložení schodů s vinylem nebo PVC zvládne i zkušený kutil.
Každý materiál má svá pro a proti. Masivní dřevo vyniká svou stabilitou a dlouhou životností, jeho mínusem je ale vysoká cena. Dlažba na schody je také odolná, přitom je cenově dostupnější, mnohé však odrazuje studený pocit při kontaktu s chodidly. Konkrétní výběr je na vás, obklad schodiště ale považujte za dlouhodobou investici a vyhněte se nejlevnějším řešením.
Diskuse k článku